Відношення між поняттями - Логічна форма поняття

У процесі пізнання виникає потреба зіставляти поняття за змістом і обсягом. Порівнюючи поняття за змістом, можна дійти висновку, що одні мають спільні ознаки, а інші не мають. Перші називаються порівнянними ("жито" і "ячмінь", "людина" і "вчитель", "істина" і "хиба"), а другі - непорівнянними ("електрон" і "кохання", "мораль" і "хімічний елемент", "рослина" і "політика").

Порівнянні поняття зіставляються за обсягом.

Сумісні поняття - поняття, обсяг яких збігається принаймні частково.

Несумісні поняття - поняття, обсяг яких зовсім не збігається.

Залежно від характеру збігу обсягів сумісні поняття поділяються на тотожні (рівнозначні), перехресні (відношення непевного збігу обсягів, перетину) і відношення підпорядкування.

Тотожні (рівнозначні) поняття - поняття, які повністю збігаються за обсягом.

Наприклад, у поняттях "квадрат" і "прямокутний ромб" увага акцентується на різних ознаках, проте всі вони належать предметам однієї й тієї ж множини. Тому ці поняття є тотожними. Відношення тотожності зображують за допомогою двох кутів, які повністю співпадають.

15

Перехресні поняття - поняття обсяг кожного з яких має лише частину спільних елементів.

Наприклад, "студент" і "волейболіст". Графічне відношення цього типу зображується у вигляді двох кутів, які перехрещуються. Зображене не схемі можна передати такими трьома поняттями: "студент", "студент-волейболіст" і "волейболіст".

15

Поняття, що перебувають і відношенні підпорядкування, - такі два поняття, обсяг одного з яких повністю входить до обсягу другого, а обсяг другого лише частково до обсягу першого.

У такому відношенні поняття, наприклад, "поет" і "митець".

15

Перші в перелічених парах понять називаються підпорядкованими, а другі - підпорядковуючими. Вони співвідносяться як вид і рід. Але це відношення треба відрізняти від іншого відношення - частини і цілого. Так, поняття "хвойний ліс" і "ліс" перебувають у відношенні підпорядкування, а "дерево" і "ліс" у відношенні частини і цілого. Ці поняття несумісні, оскільки жодне дерево не є лісом, а ліс - деревом.

Несумісні поняття традиційно поділяють на співпідпорядковані, протилежні і суперечні. Проте такий поділ не узгоджується з вимогами логіки, оскільки всі несумісні поняття належать до співпідпорядкованих. Це пояснюється тією обставиною, що вони як порівнянні мають спільну родову ознаку, належать до одного роду, якому вони підпорядковуються як видові щодо нього. Зазначене стосується як тих понять, що визнаються співпорядкованими, (наприклад, "ячмінь" і "овес"), так і тих, які невиправдовано виключають із співпідпорядкованих ("білий" і "чорний", "білий" і "небілий"). І перші, і другі потребують якоїсь назви. Оскільки ж відповідних термінів ще немає, можна б назвати перші - нейтрально співпідпорядкованими, а другі - антагоністично співпідпорядкованими. Співпідпорядковані нейтрально поняття утворюються внаслідок поділу за видотвірною ознакою, а їх число може бути різним, від двох до нескінченності. Антагоністично співпідпорядковані поняття відрізняються від них як основою поділу, так певною мірою і кількістю членів поділу. Маючи подібність, антагоністично спів підпорядковані поняття разом з тим і відрізняються між собою, що є підставою для їх поділу на протилежні і суперечні.

Протилежні поняття - порівнянні несумісні поняття, видові ознаки яких взаємно виключаються.

Зміст протилежних понять має спільну родову ознаку, тому вони й належать до співпідпорядкованих.

Обсяги двох протилежних понять не вичерпують обсягу родового стосовно їх поняття. До обсягу відповідного родового поняття входить ще й обсяг третього, "проміжного". Так, поняття "білий" і "чорний" мають спільну родову ознаку - "бути кольором". А видові ознаки цих понять взаємно виключаються (жоден білий предмет не має ознаки чорного). Разом з тим крім білих і чорних предметів існують й інші предмети.

Суперечні поняття - порівнянні несумісні поняття, в одному з яких мислиться предмети з певними ознаками, а в другому - ті предмети відповідної предметної сфери, в яких ці ознаки відсутні, а наявність інших ознак у них не милиться.

Визначити родове поняття стосовно суперечних і протилежних понять загалом складніше, ніж здійснити аналогічні операції стосовно нейтрально співпідпорядкованих понять.

Похожие статьи




Відношення між поняттями - Логічна форма поняття

Предыдущая | Следующая