Відмінність наук по об'єкту (предмету), методу і практичному застосуванню. - Сучасна класифікація наук

Перший клас наук. Почнемо з природних наук. Науки про природу є тим найпростішим нерозгорненим випадком першого класу наук або першою групою наук цього класу. Повторюваний ще раз стосовно даного випадку, що у результаті природничо-наукового пізнання з його змісту повинно бути повністю елюміновано все привнесене від самого дослідника (суб'єкта) в процесі пізнання, в ході наукового відкриття; закон природи або природничо-наукова теорія тільки в тому разі виявляються правильними, якщо вони об'єктивні за змістом. Проте елюмінувати повністю суб'єктивний момент можна і повинен лише відносно змісту наукового пізнання, але не його форми, оскільки остання несе на собі неминучий відбиток пізнавального процесу. До цієї ж першої групи першого класу наук примикають математичні і абстрактно-математизовані науки, що відносяться до числа таких наук, які розрізняються між собою по своєму об'єкту (предмету).

Переходимо до суспільних наук. Науки про суспільство складають вже більш складний і більш розгорнений випадок першого класу наук. Але на відміну від природознавства в суспільні науки в умовах сучасного буржуазного суспільства вноситься набагато більше збочень у дусі ідеології економічно і політично пануючих класів, ніж це робиться в науках про природу.

Надалі, кажучи про суспільні науки, ми маємо на увазі справжні, тобто марксистсько-ленінські, суспільні науки. В цій науці принцип партійності органічно і гармонійно поєднується з принципом об'єктивності. В такій науці суб'єктивний момент утримується не тільки як понятійної форми об'єктивного змісту, як це має місце у разі природознавства, але і як вказівка на суб'єкт історії, на суб'єкт соціального розвитку і соціальних відносин, який органічно входить в сам об'єкт суспільних наук. Ф. Енгельс відзначав, що _в історії суспільства діють люди, обдаровані свідомістю, що поступають обдумано або під впливом пристрасті, прагнучі до певної мети.

Нам залишилося сказати про предмет наук про мислення. Разом з суспільними науками вони складають гуманітарні науки, тобто науки про людину. Але на відміну від власне суспільних наук вони мають своїм предметом, строго кажучи, не сам по собі об'єкт, наприклад у вигляді суспільних відносин, але об'єкт відображений в суспільному або ж індивідуальній свідомості людини (суб'єкта).

До цих пір ми говорили про приватні науки і їх групи, що входять в перший клас. Будучи на відміну від всієї решти (приватних) наук наукою загальною, матеріалістична діалектика має своїм об'єктом (предметом) не яку-небудь одну область дослідження, а пронизливі всі ці області (природа, суспільства і мислення) найбільш загальні закони всякого руху, всякого розвитку. Тому по відношенню до всіх інших наук - фундаментальним і прикладним - матеріалістична діалектика виступає як інтеграційного чинника, сприяючого їх взаємодії і їх взаємозв'язку між собою. Діалектика, будучи логікою і теорією пізнання матеріалізму, розглядає як в загальній формі, так і стосовно будь-якої конкретної ситуації гносеологічне питання про відношення суб'єкта до об'єкту, про загальний метод наукового пізнання, про зв'язок з практикою і т. д. При цьому марксистсько-ленінська філософія діє не у відриві від приватних наук, не відособляючись від них, а в повній єдності з ними, утілюючи цим єдність протилежностей загального і окремого.

Другий Клас Наук. Це науки, що розрізняються по методу дослідження, який, кінець кінцем визначається природою об'єкту (предмету), що вивчається, але в який додатково вкраплена відома частка суб'єктивного моменту. Бо тут йдеться не просто про об'єкт (предметі), існуючий зовні і незалежно від нашої свідомості, а про застосовані нами прийоми і способи його вивчення, тобто про те, яким чином він послідовно, крок за кроком фіксується в нашій свідомості.

Третій клас наук. Його складають прикладні, практичні, у тому числі технічні, науки. Тут суб'єктивний момент при збереженні детермінуючого значення об'єктивного моменту зростає найбільшою мірою при визначенні практичної значущості наукових досягнень, практичної цілеспрямованості наукових досліджень. Якщо при виробленні і застосуванні методу дослідження суб'єктивний момент носить як би перехідний, тимчасовий характер, то в практичних науках він органічно входить в якості реалізованої цілі в кінцевий результат. Всі практичні, прикладні науки засновані на поєднанні об'єктивного моменту (закони природи) і суб'єктивного моменту (цілі технічного використовування цих законів на користь людини).

До цих пір ми строго дотримувалися рамок трьох питань: що, як, навіщо вивчається? Відповіді на ці питання дозволили нам виділити три основні класи наук і розглянути їх в об'єктно-суб'єктному аспекті з позиції єдиного загального принципу побудови повної системи наук. Але можна поставити ще і інші питання. Наприклад, наступні: хто, де, коли, чому, за яких умов проводив дослідження, робив відкриття, здійснював узагальнення і т. д.? Відповіді на такі питання дуже важливі і цікаві, але не для розробки класифікації наук, а для вивчення історії науки, і особливо наукової і технічної творчості, що виходить за межі цієї теми.

Похожие статьи




Відмінність наук по об'єкту (предмету), методу і практичному застосуванню. - Сучасна класифікація наук

Предыдущая | Следующая