Гуманістична спрямованість стики спілкування та її значення - Етика і психологія ділового спілкування

Великі гуманісти минулого були філософами й психологами водночас. Вони усвідомлювали, що природу людини можна зрозуміти, лише виявивши норми й цінності життя. Оскільки є мірою всіх речей, вона є найвищою цінністю й головним багатством суспільства. Розвиток цього спрямування в етиці та психології сприяв становленню гуманістичної етики та психології.

Гуманістична етика - напрямок у філософії, що поширився у США з 20-х років XX століття. Автори цієї теорії тісно пов'язують моральність з психологією окремої особистості, певною мірою виокремлюючись від загальних принципів моралі. У сучасній інтерпретації ідеї гуманістичної етики обгрунтували Ж. П. Сартр та Є. Фромм. Останній зазначав, що любов до себе не можлива без любові до інших, є вищою цінністю. За Є. Фроммом, характерна особливість людини - можливість реалізуватись і знайти своє щастя тільки у зв'язку з Іншими людьми, у солідарності з ними.

Гуманістична психологія - напрямок у психологи, представники якого визнають головним предметом цієї науки особистість, як унікальну цілісну систему, для якої характерною є відкрита можливість самоактуалізації та самореалізації. Цей напрямок зародився в 50 - 60-ті роки в Каліфорнії* (США). Назву йому дав А. Маслоу, а значний внесок у його розвиток зробив К. Роджерс. Основним у цій орієнтації* є віра у можливість особистісного зростання кожної людини, яка може самостійно обирати свою долю. Людина народжується доброю (нейтральною), а суспільство робить її злою агресивною. Згідно з положенням, введеним Роджерсом. у кожній людині закладено прагнення до добра, до самореалізації, і вона здатна їх досягти. Проте виховання та норми поведінки, запропоновані суспільством, змушують людину знехтувати власними почуттями та проблемами і пристати на цінності, нав'язані іншими. Маслоу вважав, що в людині замало можливостей для задоволення своїх основних потреб, це врешті-решт гальмує задоволення таких вищих потреб, як самоповага та самореалізація.

Похожие статьи




Гуманістична спрямованість стики спілкування та її значення - Етика і психологія ділового спілкування

Предыдущая | Следующая