Міри безпеки - Лісові й торф'яні пожежі

    1. Збираючись у ліс на відпочинок або в турпохід візьміть із собою сокиру, складну лопату, цебро або великий пластиковий пакет. Відчувши захід диму, підійдіть ближче й з'ясуєте, що горить, у яку сторону дме вітер, яка небезпека поширення пожежі, є чи діти в зоні руху вогню. Оціните ситуацію - чи варто намагатися згасити вогонь самотужки або краще поспішити за допомогою, щоб не втратити даром часу й не дати вогню набрати силу. Повідомите про те, що трапилося, по найближчому телефоні або через посильного в пожежну охорону. Рятуючись від лісової пожежі, варто йти в не вітряну сторону, перпендикулярно крайки пожежі, по просіках, дорогах, галявинах, берегам рік і струмків. При сильному задимленні необхідно прикривати носи рот мокрою ватно-марлевою пов'язкою, рушником, у крайньому випадку - частиною одягу. 2. Заливайте вогонь водою з найближчої водойми, засипте землею. Використовуйте для гасіння пучки гілок від дерев листяних порід або деревця довжиною 1,5 - 2 метри, щільну тканину, мокрий одяг. Наносите ковзні удари по крайці вогню збоку убік вогнища пожежі, як би змітаючи полум'я; галузі, тканина після кожного перевертайте, щоб вони, таким чином, прохолоджувалися й не зайнялися. Затоптуйте невеликий вогонь ногами, не давайте йому перекинутися на стовбури й крони дерев. Якщо вогонь перекинувся на крони, валите не торкнуті пожежею дерева на його шляху (кроною від місця пожежі). 3. Згасивши невелику пожежу, не йдете доти, поки не переконаєтеся, що вогонь не розгориться знову. Повідомите в лісництво або пожежну охорону про місце й час пожежі, а також про можливі його причини. Якщо саме ваші необережні дії привели до виникнення пожежі, не намагайтеся сховати цей факт і втекти, - рано або пізно винуватець буде встановлений, але сума відшкодування збитку від несвоєчасно погашеної пожежі буде незмірно більше тієї, котру заплатите, вчасно зупинивши вогонь. 4. Якщо горить торф'яне болото, не намагайтеся самі згасити пожежу, обійдіть його стороною. Рухайтеся проти вітру так, щоб він не доганяв вас вогнем і димом, не утрудняв орієнтування, уважно оглядайте перед собою дорогу, обмацуйте її шостому або ціпком. Запам'ятаєте: при горінні торфовищ гаряча земля й дим, що йде з-під її, показують, що пожежа пішла під землю, торф вигорає зсередини, образуя порожнечі, у які можна провалитися й згоріти.

Якщо пожежа добралася до вашого будинку або садової ділянки

    1. Негайно сповістите жителів прилеглих будинків лементами й ударами в рейку, дзвін. Повідомите про пожежу по телефоні або через посильного в найближчу пожежну частину й добровільну пожежну дружину. 2. Перевірте, чи є в будинку люди, рятуйте їх з вогню. Будьте обережні - можуть вибухнути балони з газом або звалитися перекриття! При порятунку людей обв'яжіться мотузкою (для страховки зовні й орієнтування в димі), закрийте рот і ніс мокрою носовою хусткою або тканиною й дихаєте через неї, озброїтеся ломом або сокирою для злому дверей. 3. Використовуйте для гасіння пожежі вогнегасники, цебра з водою, пісок, сніг. Для попередження поширення вогню на інші будівлі прохолоджуйте їхньою водою; баграми або ломами руйнуйте стіни, розтаскуйте палаючі колоди й дошки. Попросите сусідів, не зайнятих гасінням, спостерігати за сусідніми будинками (можливе влучення іскор на дахи, головешок і шматків розпечених покрівельних матеріалів); поведіть подалі дітей. 4. Якщо, пожежа застав вас у будинку, і немає можливості вийти, постарайтеся спуститися в підвал або льох, щільно закрийте двері й щілини одягом для запобігання проникнення диму, (льох охоронять вас від вогню й падаючих конструкцій). Після гасіння пожежі приверніть увагу пожежних стукотом або лементами. 5. До прибуття пожежних повідомите їм про можливе знаходження людей у палаючому будинку; про наявність і місцезнаходження газових балонів, горючих рідин, пожежних водойм, гідрантів і т. д.

Якщо дим від пожеж підбирається до вашого будинку, то доктори настійно рекомендують - щоб уникнути отруєння вигарним димом - вікна й двері тримати в будинках закритими, у коридорах вивішувати мокрі простирадла. Дітям у такі дні краще не гуляти на вулиці, бажано також скасувати прогулянки хворих на свіжому повітрі й проведення масових видовищних і спортивних заходів

Щоб хоч якось підтримати "задимлений" організм, коштує частіше їсти чорну смородину, зелені овочі, зелень, морську рибу й маслинове масло. У цих продуктах утримуються речовини-антиоксиданти, що захищають клітини від ушкоджень вільними радикалами.

Уникайте місця пожарищ у лісі й на болотах. Це дуже небезпечно, тому що вигорілий торф утворить порожнечі, у які запросто можна провалитися

Основними речовинами, які можуть вплинути на стан здоров'я людини, що утворяться під час лісових і торф'яних пожеж є окис вуглецю (вигарний газ), окисли азоту, зважені речовини, феноли.

Окис вуглецю. Серед продуктів, що забруднюють атмосферне повітря, найбільше часто зустрічається окис вуглецю. У чистому виді дана хімічна речовина представляє безбарвний газ без заходу. При вдиханні високих концентрацій газ попадає в кров, де витісняє кисень із оксигемоглобіну, у результаті органи й тканини організму випробовують кисневу недостатність, що виражається в погіршенні загального самопочуття, головного болю, запамороченні, задишці, загальній слабості, частішанні пульсу, нудоті й т. д. Послідовність і ступінь прояву зазначених симптомів залежать, насамперед, від концентрації окису вуглецю у вдихуваному повітрі, тривалості вдихання, стану здоров'я людини. Гранично припустима концентрація змісту окису вуглецю в атмосферному повітрі - 5 мг/м3, для повітря робочої зони - 20 мг/м3. У здорової людини які-небудь істотні зміни здоров'я можуть наступати при тривалому вдиханні концентрацій 20 і більше мг в 1 м. куб. Хворі, ослаблені люди, а також діти більше піддані впливу забрудненого атмосферного повітря. При масових лісових і торф'яних пожежах у Нижегородській області в липні 2002 року максимальний зміст окису вуглецю в атмосферному повітрі міст досягало 2 гранично припустимих концентрацій (ПДК), тобто 10 мг/м3, при цьому випадків гострих отруєнь населення не зареєстровано. Окисли азоту володіють в основному дратівною дією на слизові оболонки органів. У більших кількостях здатні утворювати в крові нітрити й нітрати, утворять метгемоглобін, приводячи до кисневої недостатності. Прояви - кашель, задишка, печіння слизових очей, порожнини рота, дихальних шляхів, першение в горлі, утруднення подиху, блідість шкірних покривів, слабість, головний біль.

Гранично припустима концентрація двоокису (диоксид) азоту в атмосферному повітрі - 0,085 мг/м3, у повітрі робочої зони - 2,0 мг/м3. Максимальний зміст двоокису азоту в атмосферному повітрі міст області в липні 2002 р. не перевищувало 4,2 гранично припустимих концентрацій. Зважені речовини, що утворяться в процесі горіння деревини, в основному являють собою частки попелу, сажі. При високих концентраціях в атмосферному повітрі приводять до подразнення дихальних шляхів, утрудненню подиху, здатні осідати на слизовій оболонці трахеї, бронхів, легенів; виділяються з легенів при кашлі.

Зважені речовини. Гранично припустима концентрація в атмосферному повітрі 0,5 мг/м3. У період лісових пожеж (липень 2002 р.) зміст зважених речовин в атмосферному повітрі міст досягало в окремі дні 2,5 ПДК, що не представляло реальної погрози для здорового населення. Симптоми, пов'язані з надходженням зважених речовин у дихальні шляхи - першение в горлі, кашель, подразнення слизової носа.

Феноли мають неприємний різкий захід. При значних концентраціях в атмосферному повітрі здатні робити дратівна дія на слизову оболонку очей і дихальних шляхів, можливі прояви нудоти, головних болів. Гранично припустима концентрація фенолу в атмосферному повітрі - 0,01 мг/м3, у повітрі робочої зони 0,3 мг/м3, зміст фенолів в атмосферному повітрі міст області в період масових лісових пожеж не перевищувало 1,3 гранично припустимої концентрації. Що не представляло погрози для здоров'я населення.

При масових лісових пожежах, що утворяться концентрації забруднень в атмосферному повітрі міст і населених пунктів області здатні в такий спосіб впливати на населення:

    - створювати дискомфорт умов знаходження й проживання, ступінь якого залежить від психоемоційного стану кожної конкретної людини; - знижувати гостроту зору, сповільнювати час реакції на зовнішні подразники; - збільшувати несприятливий вплив інших факторів середовища перебування й умов праці; - приводити до погіршення самопочуття, у першу чергу в осіб, що страждають хронічними захворюваннями органів подиху й серцево-судинної системи у вигляді загострень плину бронхіальної астми, хронічного обструктивного бронхіту, гіпертонічних кризів, дестабілізації стенокардії, приступів аритмій.

При задимленні атмосферного повітря населених пунктів у результаті масових торф'яних і лісових пожеж рекомендується:

    - по можливості виїхати з населеного пункту, щоМ подвергнулись задимленн, або обмежи час перебуванн у він - вивезти дітей, літніх і ослаблених людей, хронічних хворих; - не відкривати вікна, особливо вночі й раннім ранком; - у міру можливості використовувати в побуті й на робочих місцях системи кондиціювання й очищення повітря; - завішувати місця надходження атмосферного повітря (кватирки й т. д.) зволоженою тканиною; - проводити вологе збирання в житлових приміщеннях і на робочих місцях; - обмежити фізичне навантаження в т. ч. скоротити робочий день для працюючих зі значним фізичним навантаженням; - максимально обмежити паління, уникати вживання спиртних напоїв.

Особам, що страждають бронхіальною астмою, хронічним обструктивним бронхітом:

    - а) не зменшувати дозу застосовуваних лікарських препаратів; - б) постійно мати при собі інгалятори; - в) якщо потреба в інгаляторах перевищує 4-6 разів у день, необхідно звернутися до лікаря.

Особам, що страждають артеріальною гіпертензією:

    - а) вимірювати артеріальний тиск не менш 2 разів у день; - б) при стійкій артеріальній гіпертензії - звернутися до лікаря.

Особам, що страждають стенокардією:

    - а) мати при собі лікарські препарати, що містять нітрати; - б) при частішанні приступів - звернутися до лікаря.

Похожие статьи




Міри безпеки - Лісові й торф'яні пожежі

Предыдущая | Следующая