Прогнози на 2003 р. - Лісові й торф'яні пожежі

Методи довгострокового прогнозування дотепер не одержали практичного підтвердження. Як показує світовий досвід реальне прогнозування виникнення й розвитку пожежної обстановки можливо тільки із заблаговременностью не більше 5 днів, але вірогідність навіть таких короткострокових прогнозів не перевищує 50%.

Яка-небудь достовірна оцінка пожароопасного сезону року може бути дана не раніше середини березня на підставі даних Росгидромета про основнихих тридцятилітніх водного балансу на початок сніготанення, строках сніготанення й можливого метеорологічного прогнозу температурного й осадового режимів.

Однак на території Російської Федерації є традиційно небезпечні регіони, пожежний сезон у які щороку буває напруженим. Як звичайно складна пожежна обстановка очікується переважно в південних районах Сибіру, у Дальне-Східному й Забайкальському регіонах, а на території європейської частини країни в окремих районах Північно-Західного й Центрального регіонів.

Пожежі почнуться з Далекого Сходу й будуть просуватися на захід країни.

В азіатській частині Росії невеликі пожежі можуть виникати в Єврейської АТ, Приморському краї, Амурської, Читинской областях, Бурятії, на непокритих лісом територіях Хабаровського краю й Тывы вже в березні. Однак основні весняні пожежі пройдуть як звичайно у квітні-травні: на Далекому-Сході - в Амурських, Магаданської областях, у Хабаровськом і Приморському краях на лісових і нелісових площах.; у Забайкалье - у Читинской, Іркутської областях, Бурятії й в окремих районах Якутії; у Сибіру - у Красноярськом краї, Республіках Тыва, Хакасія, на Алтаї.

Найбільш масовий характер навесні можуть прийняти пожежі в Читинской, Іркутської областях, Бурятії, Красноярськом краї, Алтаї, Амурській області.

Літня хвиля пожежної активності в червні-липні пройде по всій території Забайкалья, особливо в районі озера Байкал; на Далекому Сході по Хабаровському краї, Магаданській і Камчатській областям; у Сибіру по Алтаєві, Бурятії, Читинской області. До середини літа значно активізуються лісові пожежі на півдні Красноярського краю і Якутії.

Осінні пожежі із серпня по кінець вересня характерні для Далекого Сходу - Примор'я, Сахалін, Амурська область, Хабаровський край. В окремі роки досить сильні осінні пожежі реєструються в Забайкалье: Тыва, Бурятія, південь Сибіру. Всю осінь, як правило, зберігається висока пожежна активність у лісах Алтаю.

До кінця літа традиційно підвищується горимость у Томській, Омській, Новосибірській, Пермській і прилягаючій областях.

У жовтні-листопаді пожежі не носять масовий характер, однак окремі невеликі короткочасні спалахи можливі в Хабаровськом краї, Магаданських, Амурської областях, у Примор'ї й на Сахаліні.

У європейській частині Росії до середини літа звичайно зберігається спокійна пожежна обстановка.

З липня, як окремі невеликі, так і масові пожежі можуть виникати в Північно-Західному регіоні: у республіках Комі й Карелії, Мурманських, Архангельських, Новгородських, Вологодських, Ленінградської областях. Можливе підвищення активності в Центральному й Уральськом регіонах, особливо в Нижегородських, Ярославських, Воронезьких, Свердловських, Челябінських, Тюменської областях.

Нелісові пожежі можуть бути досить активні в південних районах Росії: у Волгоградській області й на Ставрополье.

Висока пожежна небезпека все літо й осінь збережеться на Кавказі. Тут можливі не дуже великі пожежі в Дагестані, Карачаево-Черкесии.

З погляду ймовірності виникнення надзвичайних ситуацій найбільшу небезпеку можуть представляти літньо-осінні пожежі в Забайкалье, півдні Сибіру, на Далекому Сході.

Зберігається висока ймовірність великих пожеж у Красноярськом, Хабаровськом краях, Іркутської й Читинской областях, у Якутії й на Сахаліні.

Велика ймовірність великих масових пожеж у Читинской області й Бурятії - у районі озера Байкал, на Алтаї.

На границі з Казахстаном, Монголією й Китаєм. можуть виникнути проблеми із трансграничними пожежами.

Основною причиною загорянь залишиться в європейській частині країни в основному антропогенний фактор - порядку 90%, у східних районах країни - антропогенний фактор - 60% і грозові розряди - до 40%.

Через посилення в останні роки кількості й сили вітрів на Далекому Сході, можлива також сильна горимость пасовищ на територіях Магаданської області, Чукотки, Камчатки й у північно-східних районах Якутії, що збільшується ще й тим, що в останні роки авіаохорона пасовищ сильно скорочена.

Досить висока ймовірність розвитку торф'яних пожеж у Центральному регіоні, чому також сприяє згортання профілактичних заходів на об'єктах торфовидобувної галузі.

Всі ми пам'ятаємо, яким жарк і посушливим видалося минуле літо, як важко було жити й працювати в містіі, що більше трьох місяці перебував у кільці диму від палаючих лісів і торфовищ. За прогнозами синоптиків, що стоїть літо, можливо, буде таким же сухим. А це значить, що вже сьогодні треба починати готуватися до ліквідації майбутніх лісових і торф'яних пожеж. У тім, що вони будуть, ніхто не сумнівається.

У чому на Ваш погляд основна причина лісових і торф'яних пожеж улітку 2002 року?

Хто винуватий у виникненні лісових пожеж?

Похожие статьи




Прогнози на 2003 р. - Лісові й торф'яні пожежі

Предыдущая | Следующая