Лісові й торф'яні пожежі в Російській Федерації в 2002 р. - Лісові й торф'яні пожежі

Щороку тисячі жителів Підмосков'я й інших центральних областей Росії страждають від ядушливого диму лісових і торф'яних пожеж. Однак нинішнє літо стало рекордним по числу загорянь торфовищ: їдкий смог добрався до столиці й змусив москвичів згадати про пожежі 30-літньої давнини, коли Москва на кілька тижнів поринула в дим. Дев'яносто відсотків загорянь відбулися з вини людей, однак випадків, коли когось вдавалося залучити за це до відповідальності практично немає.

За даними Міністерства з надзвичайних ситуацій РФ, сама небезпечна обстановка зложилася на Далекому Сході, у Сибіру, на Середній Волзі, а також у Московській області й на північно-заході Росії.

В 2002 р. у Російській Федерації відбулося 1 139 надзвичайних ситуацій, у результаті яких постраждало 343 886 чоловік і 2 151 вигин. Загальна кількість надзвичайних ситуацій в 2002 р. збільшилося в порівнянні з 2001 р. на 26%. При цьому кількість ЧС техногенного характеру збільшилося на 32%. У результаті промислових аварій і катастроф постраждало 3 492 чоловік, загинуло 1 433.

Кількість надзвичайних ситуацій природного характеру збільшилося на 20%. У результаті природних катаклізмів постраждало 336 460 чоловік, загинуло 332.Биолого-Соціальних ЧС в 2002 р. стало більше на 8%. У результаті цих ЧС постраждало 2851 чоловік, загинуло 86.

В 2002 р. на території Південного федерального округу й у Москві було зроблено 12 великих терористичних актів, при яких загинуло 300 чоловік, і одержали поранення 1083 чоловік.

В 2002 р. у Російській Федерації було зареєстровано 43,4 тис. лісових і торф'яних пожеж. Лісова площа, пройдена вогнем, склала близько 137 тис. га, а нелісова - 760 тис. га.

Висока пожежна небезпека складалася: у Якутії - вигоріло 537 тис. га лісової площі й 239 тис. га нелісовий; у Тыве - 208 / 130 тис. га; Хабаровськом краї - 101 / 49 тис. га; Амурської області - 153 / 196 тис. га; Читинской області - 63/24 тис. га; Іркутської області - 52/12 тис. га; Республіці Бурятія - 18/2 тис. га; Тверской області - 9,8/2 тис. га; Московської області - 6/0,2 тис. га; Владимирської області - 6,5/1тис. га.

Уже до кінця травня в країні діяло майже у два рази більше вогнищ пожежі, чим торік, а площа, охоплена вогнем, у чотири рази перевищувала торішні показники. Положення серйозне, обстановка надзвичайна. Цьому сприяло перше - це надзвичайно суха й жарка весна. Це не причина пожеж, але обставина, який необхідно була врахувати. Причиною пожеж стала безалаберность місцевого населення у відношенні до лісу. Майже всі вогнища загорянь виходять від населених пунктів і поширюються вглиб лісових масивів. Деякого села адже самі себе підпалили. У селі Кабаном Іркутської області, наприклад. Місцеві влади стояли в отстраненности від профілактичної роботи з населенням. При таких погодних умовах впору виставляти протипожежні пости, організовувати цілодобове чергування, охороняти ліс, а не перетворювати його в територію для гулянок і гульбищ. І останнє - це пізня реакція й пожежних, і відомчих служб на небезпечну ситуацію з пожежами. Допомога починали "робити", коли пожежі прийняли масштаби національного лиха. При гасінні пожеж застосовувалися в основному пасивні методи.

Найчастіше в 2002 році в Росії лісові й торф'яні пожежі виникали :

З вини людей, що залишають непогашені багаття або недокурки в місцях відпочинку.

Внаслідок гри дітей з вогнем.

При спалюванні сміття власниками дач і садових ділянок на узліссях лісу.

У рідких випадках винуваті природні причини:

Удар блискавки.

Самозаймання торфовища.

У цілому по Росії вимальовується досить серйозна картина

Московська область.

2002-й рік став для московського регіону самим посушливим за останні 100 років. За півроку, з березня по вересень, випало всього 150 міліметрів опадів, при нормі в 350 міліметрів. У підсумку Московська область недоодержала 8 мільярдів кубометрів води. Остання велика торф'яна пожежа під Москвою був в 1972-м року. Практично всі пожежі - антропогенного походження. Тобто, запалюють їх все-таки люди. Так було й в 1972-м року, так, безумовно, відбувається й зараз. Причому, з деякого погляду, ситуація зараз гірше, ніж в 1972-м року. Звичайно, тоді було більше наслідків, тому що тоді народ зовсім не знав, що із цим робити, з одного боку, а з іншого боку, було більше можливостей і бездумних усяких рішень. Тому, коли заганялися полки ненавчених солдатів у ці торфовища, які туди ротами провалювалися, в основному, люди гинули от через таких речей. Або коли поїзд вузькоколійний вивозив народ з торф'яних селищ, уже всі знали, що ця вузькоколійка - під нею говорить торф, але все-таки везли, ці вузькоколійки там провалювалися, і цілком згоряли поїзда. Зараз такого немає. З іншого боку, тоді набагато більше засобів і людей використовували на гасіння. Ще є одна дуже істотна річ, що сильно погіршує ситуацію. Зараз дуже багато торфовищ, які у свій час були осушені й на які припинилося вироблення торфу - вони все скопою віддавалися під дачі, і от ці дачі на торфовищах горять... Зрозуміло, що якби ці болота не осушили у свій час, то нічого б цього не було. У нас, де ми працюємо, єдиний збережений болотний масив - заказник "Журавлине джерело" - він те, саме, не горить. Горить всі навколо.

Осушені торфовища, от ці голі шари торфу, а на них дерев'яні сарайчики - от це горить чудово. І отут, звичайно, уже накладається жаркий клімат, сильні вітри, відсутність повне води.

Гасіннятихнув грошей 91, 4 мільйони були витрачені на проведення заходів щодо гасіння вогню.

Найбільш складна ситуація складається в Дмитровском, Егорьевском, Сергиево-Посадском, Луповицком, Павлово-Посадском районах Московської області. Вогонь уже наніс весьма відчутний збиток природі Підмосков'я.

Скрізь разрекламировали, що на гасіння пожеж у Московській області кинута авіація. Насправді над лісом літав один літак "МУЛ-76" МНС, скинув багато тонн води, але це зовсім даремно, тому що ця вода впала зверху в одному місці, локально. Якщо там було відкрите полум'я, його, звичайно, збило. Далі літак полетів, тому що в нього пального більше немає. Усе залишилося як і раніше. Вся тактика була спрямована на те, щоб відбивати якісь ще варті населені пункти. Тобто, про природу вже просто ніхто не думав. На початку літа належним чином не відреагували на початок пожеж Московські влади. У Шатуре почалися пожежі в травні місяці. Спочатку про це дуже багато говорили. Потім говорити перестали, перестали говорити - перестали виділяти кошти. Вони продовжували горіти, і коли Москву затягло димом, так, що людям дихати стало нема чим - усі згадали: а все-таки горить. Причому з'ясувалося, що горить не тільки Шатура.

У ряді районів столиці, у травні - серпні зміст деяких шкідливих речовин у повітрі перевищувало граничні норми майже в 10 разів.

Вогонь уже наніс досить відчутний збиток природі Підмосков'я.

Пожежі в Марий Эл, що бушували в лісах республіки наприкінці липня, визнані самими руйнівними за останні 30 років. Республіканські влади особливо виділяють три найбільших пожежі, на гасіння яких довелося кинути всю наявну в розпорядженні адміністрації техніку, залучити сили промислових підприємств і армійських підрозділів. Це пожежі, що послідовно виникали в районі селищ Бабак, Пемба й Силікатний.

На ділянці від селища Бабак до селища Пемба пожежа поширювалася понизу й був зупинений досить швидко. Від границі вогню до селища Пемба залишалося не більше 2-3 кілометрів.

Більше складна ситуація зложилася в районі селища Силікатний, де вогонь поширювався по верхівках дерев і направити людей на гасіння цієї пожежі було неможливо. Було ухвалене рішення локалізувати пожежу за допомогою протипожежних рубежів. Армійські тягачі й техніка місцевого автодора оточили ровами селище Силікатний і дитячий табір Перлина, чим урятували їх від руйнування. Повністю вигоріло 1,5 тисячі гектарів лісу.

Ленінградська область.

Вогнем було охоплено майже 1500 га. Запах диму палаючих лісів і торфовищ відчувається в Санкт-Петербурзі. З 23 серпня було заборонене відвідування лісів відпочиваючими. Загальна площа загорянь тільки в Тихвинском районі за літо склала 497 га, матеріальний збиток, заподіяний стихією, перевищує 3 млрд. рублів. Біля трьох мільярдів рублів - втрати Волховского району, по мільярду - Кировский і Киришский райони.

Вологодська область.

Незважаючи на зусилля співробітників керування ГО й ЧС і досить тривалий період дощів, в області зафіксовано чотири великих пожежі у Вологодському, Вожегодском і Вашкинском районах. Самий великий з них - торф'яна пожежа у Вологодському районі, він локалізований, але по величині досягає 4 гектари.

Нижегородська область.

За даними Головного керування ГО й ЧС по Нижегородській області з початку пожароопасного періоду в регіоні відбулося 2100 лісових і торф'яних пожеж на загальній площі більше 8 тис. га. Це більш ніж у два рази перевищує площа згорілих лісів у минулому році. У Нижньому Новгороді видимість на дорогах через сильне задимлення не перевищувала 50-100 метрів. Військовослужбовці Міноборони РФ були притягнуті до гасіння лісових і торф'яних пожеж.

Горить Чукотка. Через дим скасовані авіарейси на північному сході Чукотського автономного округу. Сильне задимлення зв'язане також з пожежами в Якутії, Магаданській області й Камчатці. Димна імла від торф'яних пожеж затягла Великий Новгород. Оточений кільцем лісових і торф'яних пожеж Брянськ. Багато районів області також затягнуті димом. Удень машини змушені йти із включеними фарами. Через погану видимість в одній з аварій зштовхнулося 11 машин. Різко збільшилася кількість обігів за медичною допомогою, люди скаржаться на проблеми із зором, подихом, головний біль. Є побоювання, що з димом і золою від пожеж на південно-заході області, сильно забрудненому в результаті чорнобильської аварії, радіація буде розноситися по околицях. В Іркутській області зареєстровані найдужчі пожежі у всім Зауральському регіоні. Там вогнем були охоплені десятки гектарів тайги. Коштовні породи кедра горіли в Туві. В 10 разів збільшилася площа пожеж у Читинской області. Горіла тайга в Красноярськом краї й у Бурятії.

ХТО, НА ВАШУ ДУМКУ, НАСАМПЕРЕД ПОВИНЕН ВІДПОВІДАТИ ЗА БОРОТЬБУ З ЛІСОВИМИ Й ТОРФЯНЫМИИ ПОЖЕЖАМИ В ПІДМОСКОВ'Я?

Похожие статьи




Лісові й торф'яні пожежі в Російській Федерації в 2002 р. - Лісові й торф'яні пожежі

Предыдущая | Следующая