Профілактика лісових і торф'яних пожеж. - Лісові й торф'яні пожежі

Лесопожарная профілактика - сукупність заходів, спрямованих на попередження виникнення пожеж і на створення умов для їхнього швидкого гасіння. Більшість лісових і торф'яних пожеж виникає з вини людини. Пожежі від блискавок - це практично єдиний вид пожеж, що виникає без прямого або непрямого впливу людини.

Пожежа легше попередити, чим згасити. Однак число пожеж росте, і задуматися їсти над чим. МНС Росії затверджує, що якщо вчасно довідатися про небезпеку, що насувається, і її можливих наслідках, більше лихо можна запобігти.

З метою забезпечення пожежної безпеки все населення в повсякденному житті повинне виконувати певні профілактичні протипожежні правила. У нас у країні прогнозом надзвичайних ситуацій (ЧС) займається Центр моніторингу й прогнозування ЧС МНС Росії, активно взаємодіючий з науковими установами Міністерства науки, Росгидромета, а також службами порятунку. Основні інструменти прогнозу - географічні інформаційні системи (ГИС), що поєднують накопичені й формалізовані дані про катастрофи, інформацію безлічі датчиків, імітаційні моделі небезпечних природних і техногенних процесів. Прогнозування припускає творча участь різних експертів, що приймають рішення колективно, під час обговорення варіанта опорного прогнозу. Адекватність результатів прогнозування визначається якістю основних і допоміжних вузлів інформаційної системи. Основні вимоги до неї - висока оперативність, достатня надійність, захищеність від несанкціонованого доступу. Варто пам'ятати, що швидкість зміни параметрів, які використовуються при прогнозуванні динаміки небезпечної події, досить велика, потоки оброблюваних даних гранично насичені (цифрові карти, знімки місцевості, телеметрія). Цілком зрозуміло, що простих, а тим більше ідеальних рішень настільки складного інформаційного завдання поки не запропоновано. Служби прогнозування Росгидромета (первинною інформацією для них є результати вимірів, переданих з автоматичних метеорологічних станцій, і супутникова інформація) формують і передають файли, що містять просторові координати пунктів спостережень, а також дані про стан атмосфери й опадах по багатьом параметрам. Там же формуються файли із прогнозом погоди на різні відрізки часу. Необхідна для прогнозу небезпеки лісових пожеж інформація йде в центр прогнозування МНС Росії. Тут вона накопичується, виявляються зони зі стійко сприятливої для загоряння рослинності погодою. Виходячи із цього й деяких інших факторів (наприклад, блискавичної активності), фахівці формують прогноз пожежної небезпеки, що представляється у вигляді тематичної карти з відповідними зонами. На основі цієї карти створюється план спостережень за лісами, а також розробляються плани превентивних заходів. (Одним з пунктів таких планів є попередження населення про можливу небезпеку.) Виявлені вогнища лісових пожеж наносяться на оперативну карту, що дозволяє прогнозувати розвиток подій і планувати заходу щодо ліквідації вогнищ.

Похожие статьи




Профілактика лісових і торф'яних пожеж. - Лісові й торф'яні пожежі

Предыдущая | Следующая