ВИКРЕСЛЮВАННЯ ЗАГАЛЬНОГО ВИГЛЯДУ РЕДУКТОРА, СКЛАДАННЯ РЕДУКТОРА - Деталі машин

Загальний вигляд редуктора, який спроектовано, викреслюється у двох виглядах - спереду (головний вигляд) та вигляді зверху, суміщеному із горизонтальним розрізом по площині стику між корпусом і кришкою корпуса. Для уточнення конструкції редуктора в цілому та його складових частин (деталей та складальних одиниць) будуються необхідні місцеві розрізи.

Креслення загального вигляду виконується на аркуші стандартного формату А1 (594841мм) в масштабі 2:1. Для побудови зображень використовуються дані розрахунків, виконаних в розрахунково-пояснювальній записці проекту, а також довідкові відомості і зразки із атласів креслень.

Специфікація складається за стандартною формою (ГОСТ 2.108-68) на аркушах формату А4 і підшивається до розрахунково-пояснювальної записки.

Робочі креслення деталей редуктора (вала-шестерні, колеса або ведомого вала) викреслюються на окремих аркушах формату А3 за геометричними параметрами, розрахованими в розділах 2, 3 та за складальним кресленням.

СКЛАДАННЯ РЕДУКТОРА

Перед складанням внутрішні поверхні корпусу і кришки редуктора ретельно очищуються та вкриваються маслостійкою фарбою.

Складання виконується у відповідності до складального креслення редуктора, починаючи з вузлів валів:

    1) на ведучий вал-шестерню насаджуються масловідбивні кільця, напресовують-ся шарикопідшипники, які попередньо нагріваються в оливі до температури 80......100С; 2) у ведомий вал закладається шпонка 1611 45 та напресовується зубчасте колесо до упору в бурт вала, потім надівається розпірна втулка, масло відбивні кільця та напресовуються підшипники, нагріті в оливі.

Зібрані вали укладаються в основу корпусу редуктора і надівається кришка кор.-пусу. Попередньо поверхні стику корпусу і кришки покриваються спиртовим ла-ком. Для центровки кришка встановлюється на корпус за допомогою двох конічних штифтів. Затягуються болтові згєднання, що кріплять кришку до корпусу.

В підшипникові камери закладається пластичне мастило. У поточки наскрізних кришок підшипників вставляються войлочні ущільнювачі, пропитані гарячим оливом. Ставляться кришки підшипників із комплектом металевих прокладок, регулюється тепловий зазор в підшипниках. Кришки підшипників кріпляться гвинтами до корпусу і кришки редуктора.

Після складання редуктора провертанням валів від руки перевіряється відсутність заклинювання зубчастих коліс та підшипників.

Закручується пробка маслозливного отвору. В картер корпусу редуктора залива-ється оливо, рівень якого контролюється за допомогою щупа.

Закривається оглядове вікно крищкою із прокладкою. Кришка закріплюється болтами.

На кінець швидкохідного вала закладається призматична шпонка 108 60 мм, а на кінець тихохідного вала - шпонка 161180 мм. Складений редуктор обка-тується та випробується на стенді за програмою, встановленою технічними вимогами:

    1) редуктор випробується без навантаження на протязі однієї години при номі-нальній частоті обертання швидкохідного вала; 2) при номінальній частоті обертання швидкохідного вала до тихохідного вала прикладається навантаження, яке на 10 відсотків перевищує номінальне, і редуктор випробується на протязі 10...15 хвилин.

Складений і випробуваний редуктор встановлюється на рамі, закріпленій на бетонному фундаменті товщиною не менше 300 мм, та кріпиться до неї за допо-могою анкерних болтів із різзю М16. На рамі також встановлюється і кріпиться електродвигун АІР4А160М8У3, який з'єднується із редуктором еластичною втулково-пальцевою муфтою МУВП з діаметрами отворів під вал електродвигуна 25 мм та під вихідний кінець швидкохідного вала редуктора 25 мм.

На вихідний кінець тихохідного вала насаджується ведуча зірочка ланцюгової передачі приводу та надівається ланцюг з наступним регулюванням його натяжін-ня за допомогою натяжної зірочки.

Електродвигун та пускозахисна апаратура обладнуються заземленням та при-єднуються до електромережі.

ВИСНОВКИ

У виконаному курсовому проекті виконано конструювання одноступінчастого циліндричного прямозубого редуктора, призначеного для приводу стрічкового конвеєра, який працюватиме в умовах спокійних навантажень.

В результаті виконаних розрахунків на основі отриманого завдання розроблений редуктор має такі кінематичні, динамічні та геометричні характеристики:

    1) частота обертання швидкохідного вала 610 хв.; 2) частота обертання тихохідного вала 122 хв.; 3) передаточне число 5; 4) потужність електродвигуна 1,1 кВт; 5) потужність на вихідному кінці тихохідного вала 4,75 кВт; 6) обертальний момент на тихохідному валу 81,7 Н-м; 7) габаритні розміри (довжина, ширина, висота) 510 305 180 мм.

Корпусні деталі редуктора планується виготовляти ливарним способом із сірого чавуну СЧ 18-32 з подальшою механічною обробкою спряжених поверхонь стику корпусу і кришки, посадкових місць під підшипники, різьбових отворів тощо.

Отримані результати проектування та конструювання дозволяють зробити висновок, що мету проекту досягнуто і завдання виконано.

ЛІТЕРАТУРА

    1. Куклін М. Г., Деталі машин. - М.: Вища школа, 1987. 2. Устюгов І. І., Деталі машин. - М.: Вища школа, 1981. 3. Чернавський С. О., Боков К. М. та ін., Курсове проектування деталей машин. - М.: Машинобудування, 1987. 4. Іцкович Г. М., Опір матеріалів. - М.: Машинобудування, 1989. 5. Федоренко В. О., Шошин О. І., Довідник з машинобудівельного креслення. - Л.: Машинобудування, 1981. 6. Державні стандарти ЄСКД, ЄСТД.

Похожие статьи




ВИКРЕСЛЮВАННЯ ЗАГАЛЬНОГО ВИГЛЯДУ РЕДУКТОРА, СКЛАДАННЯ РЕДУКТОРА - Деталі машин

Предыдущая | Следующая