Особливості виробництва годинників - Значення і асортимент годинників, їх характеристика, відмінні особливості. Особливості виробництва годинників. Дизайнерські рішення в оформленні вітрини

Механічний годинник складаэться з безлічі деталей, але ми не замислюємося про це, так як давно сприймаємо годинник як звичний атрибут нашого життя. Також мало хто знає, що в кожному механічному годиннику присутні рубінові камені, кількість яких безпосередньо впливає на їх точність.

Які ж години вважаються найточнішими, і що безпосередньо впливає на цю їх властивість.

Виробництво годинників починається з вирубки деталей годинників на пресі, після чого проводиться зубофрезеровка деталей, необхідна для їх взаємодії між собою. Далі виробляється корпус годин із застосуванням токарних операцій, потім гравірування і нанесення друку на циферблаті, і остаточна операція - збірка годинника.

Деталі годинників, в основному, плоскі, вирубуються вони з м'якої латуні, після чого проводиться їх точне калібрування. На пресі в першу чергу проводиться вирубка циферблатів і стрілок, а також основних деталей - пластин і мостів, між якими розташовуються колеса і важелі, кількість яких визначається моделлю годинника.

Поява перших механічних годинників відноситься до 1470, а перших електричних - тільки до середини XIX століття. Потім з'явився годинник електронний та кварцовий, але механічний годинник як і раніше залишається найбільш точними і надійними.

Корпус годинника виготовляється на токарному верстаті з латунних болванок, після чого він піддається подальшій обробці і поліровці.

Якщо серцем годинника є його механізм, то обличчям - циферблат, точність виготовлення якого не поступається процесу виготовлення годинникового механізму. Для нанесення зображення на нього використовується метод тамподруку, сам же циферблат виготовляється з тонких латунних пластинок. Корпус прикрашається за допомогою лазерного гравіювання.

Збірка годинника - дуже складний і ювелірно точний процес, що виконується вручну з використанням збільшувального скла. Процес складання здійснюється шляхом установки деталей на напрямні осі, а в якості опори використовуються рубінові камені, які забезпечують зниження сили тертя і продовжують термін служби годинника. Їх кількість в годинах складає не менше двадцяти штук, а у великих механічних годинниках встановлюються технічні алмази через підвищене навантаження на опору.

Більшість сучасних механічних годинників випускається з пристроєм автоподзавода, завдяки якому годинна пружина постійно знаходиться в зведеному стані через наявність спеціального додаткового пристрою. Люди, що ведуть активний спосіб життя, віддають їм перевагу, так як не вимагають постійного заводу пружини. Правда, у випадку якщо людина має в своїй колекції більше одного годинника, виникає проблема їх постійного підзаводу, який виконати вручну неможливо. Для цього існують спеціальні скриньки для годинника з автоподзаводом, що забезпечують постійний підзаводу вашого годинника, навіть якщо їх ціла колекція.

З плином часу процес виготовлення годинного механізму не спростився, мало того, він ускладнюється додаванням таких пристроїв, як календар, термометр і навіть компас.

Еталоном годинників є годинник, що знаходяться в Інституті часу в Парижі. За ним-то і звіряють всі годинники на планеті. В основі годин - квантовий генератор, що працює з похибкою 1 секунда на тисячу років.

Особливе місце серед технологічних процесів годинникового виробництва займає збірка годинників, в якій значну частку становить ручна праця. Основні складальні операції виконуються на конвеєрах збирачами, котрі оволоділи однією або кількома однотипними операціями. Висока продуктивність при складанні годинників досягається оснащенням робочих місць спеціальними приладами та пристроями, а також застосування пульсуючих складальних конвеєрів з автоматичним контролем руху. Послідовність складання деталей і вузлів залежить від конструкції механізму. Значну частину вузлів збирають в механічних цехах, а потім у складальних цехах. Деталі-комплекти подають на робочі місця збирачів. Кожна операція складання розрахована на відповідний проміжок часу і підпорядковується певному ритму конвеєра. Ритм встановлюють в залежності від трудомісткості операцій і кваліфікації складальників, однак, застосовуючи на конвеєрі спеціальні пристрої-накопичувачі, що підтримують постійний запас механізмів на робочих місцях, можна забезпечити середній ритм конвеєра для всієї бригади збирачів. Збирають годинники на спеціальних підставках. Зазвичай збірку наручних годинників починають з установки на платину центрального і заводного коліс, потім ставлять вузол барабана. Наступна операція - складання зубчастого зачеплення (проміжного і секундного коліс і ангренажного моста). Далі збирають механізм заведення і переведення стрілок, встановлюють хід (анкерні вилку та міст), а потім вузол балансу. Завершується складання установкою і закріпленням циферблата в отворах платини, установкою стрілок і вставкою механізму в корпус.

На годинникових заводах працюють автолінії з виготовлення різних деталей годинників, багатопозицїйні для складання вузлів механізму, автоматичні прилади для контролю регулювання ходу годинника, врівноваження балансів, контролю коливання балансу, розсортування на групи балансів по моменту не волосків по моменту пружності та інші прилади. Застосовують ультразвукові мийні машини для деталей годинника. Широко використовують твердосплавні різці, фрези і штампи, багато деталей обробляють інструментом.

Технологічний процес годинникового виробництва складається з різних циклів. У комплексно-механізованих цехах виробляють різання і правку заготовок прутика і стрічки, штампування деталей, механічну і термічну обробку, слюсарну зачистку деталей, гальванопокриття, а також вузлову збірку. Лист і стрічку ріжуть гільйотинними ножицями, а правлять їх - на правильних вальцях. Застосування високопродуктивних процесів, правильно відрізних автоматів, спеціальних гибочних автоматів дозволяє повністю механізувати заготівельні операції шляхом отримання заготовок, напівфабрикатів високої якості і зменшення наступних опоряджувальних операцій на інших ділянках. На спеціальних токарних автоматах поздовжнього точіння виробляють механічну обробку валиків, осей, гвинтів. Ці автомати дозволяють з високою точністю повністю обробляти годинні деталі з прутка. Автомати обладнані пристроєм для збору та відділення деталей від стружки і пристроєм для автоматичної зупинки його при поломці прутка.

Похожие статьи




Особливості виробництва годинників - Значення і асортимент годинників, їх характеристика, відмінні особливості. Особливості виробництва годинників. Дизайнерські рішення в оформленні вітрини

Предыдущая | Следующая