Вступ - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Із стародавніх часів людина веде безкомпромісну боротьбу із шкідниками зерна, що завдають йому величезні збитки. Ця проблема не втратила своєї актуальності і в даний час, адже за даними спеціалізованих органів Організації Об'єднаних Націй, щорічні втрати зерна становлять більше 10% його загального виробництва. Ці втрати можуть зростати і далі при зберіганні зерна у негерметичних сховищах, що допускають вільне проникнення у зернову масу різних шкідників та розвиток мікроорганізмів.

Як відомо, при зберіганні зерна важливе враховування двох принципових факторів: по - перше, зерно є живий організм, якому притаманні процеси дихання і складні хімічні перетворення; по - другу, зерно є продуктом споживання для багаточисельних представників природи: птахів, гризунів, комах мікроорганізмів худо. Другий фактор різко погіршує харчову цінність зерна, а деколи служить причиною його повної непридатності.

Використання в їжу продуктів заселених шкідливими комахами та кліщами, може викликати в людини і тварини розлад травлення. Доведено, що негативний вплив на функціональну діяльність нирок та печінки людини спричиняє зерно, в кілограмі якого нараховується понад 15 особин рисового довгоносика, 5 - коморного, 6 - борошняних хрущаків, 25 - борошноїдів, 150 - кліщів.

В даний час відомо більше 300 видів тварин, які пошкоджують зерно і інші продукти рослинництва в період зберігання.

Похожие статьи




Вступ - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Предыдущая | Следующая