Трихограмма - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Назва "трихограмма" служить для позначення цілого ряду комах з сімейства тріхограмматід, до якого відноситься кілька видів. Біологія їх багато в чому схожа. Всі вони многоядни й паразитують в яйцях більше 200 видів господарів. Мають внутрішньовидові форми, що пристосувалися до певних умов. Даних комах-паразитів часто називають яйцеїди.

Це дуже маленькі (менше 1 мм) перетинчастокрилі комахи. Забарвлення тіла в залежності від виду бура, жовта, сіра, очі червоні. Черевце майже циліндричне, закруглене. Передні крила широкі з округлою вершиною і короткою бахромою. Задні крила вузькі, вусики колінчаті.

Відкладають свої яйця всередину яєць різних видів метеликів, у тому числі і плодожерок. Знайшовши яйце шкідливого комахи, самка трихограми проколює оболонку яйця і яйцекладом поміщає всередину його своє крихітне яєчко. Потім приступає до такої ж операції на наступному виявленому яйці. І так з ранку до настання сутінків у пошуках наступної яйцекладки шкідників, поки не закінчиться весь комплект статевої продукції. Плодючість самки - 40-50, максимум - 80 яєць.

При температурі + 12-13 ° С дорослі особини малорухливі. З підвищенням температури до + 17-18 ° С активність самок зростає, і при + 25-30 ° С вони трудяться вже в радіусі до 30 м. При більш високій температурі трихограмма ховається в тіні під листям рослин. Комаха пристосувалося до приземному способу життя, що пов'язано з місцями проживання господарів. Личинка трихограми при температурі + 25-30 ° С отрождать вже через кілька годин і відразу приступає до харчування. З початку отрождения вона повністю забезпечена їжею. Вмісту яйця господаря їй вистачає для повного розвитку. При температурі + 25-30 ° С розвиток її триває від 12 до 18 днів, з пониженням температури тривалість розвитку збільшується.

Закінчивши розвиток, личинка перетворюється в доросла комаха, руйнує оболонку яйця і вилітає назовні. У популяції трихограми зазвичай отрождать 75-90% самок. Проходить кілька днів, і запліднена самка розшукує яйця господаря. Так повторюється до 9 10 разів за сезон.

Життєвий цикл трихограм не присвячене до циклу розвитку певного господаря. Трихограмма здатна відкладати яйця весь вегетаційний період. У природних умовах навесні, на початку літа зараженість яєць трихограмою невелика, але через швидкого розвитку та переважання в популяції самок до кінця літа накопичується в значній кількості.

Це й наштовхнуло на думку про доцільність штучного розведення яйцеедов і випуску їх в природні умови з тим, щоб вони швидко розмножилися до періоду масової яйцекладки більшістю шкідників польових культур і багаторічних насаджень. Зимує трихограмма в природних умовах в яйцях господаря.

Практичне застосування знайшли 3 види - трихограмма звичайна, бессамцовая і жовта плодожорочная. Кожен вид трихограми має улюблених господарів, яйця яких він охоче й інтенсивно вражає.

Трихограмма звичайна більш інших заражає яйцекладки різних видів совок - капустяної, озимої, городньої та інших шкідників польових культур.

Жовта плодожорочная і бессамцовая трихограми пристосовані до життя в деревних насадженнях. Обидва види, на відміну від звичайної трихограми, добре розлітаються і паразитують в яйцях метеликів, воліючи яйця яблуневої плодожерки і листокруток.

Трихограму штучно розводять у біолабораторіях і на біофабриках на яйцях зернової молі, яку культивують на зерні ячменю, а потім розселяють в природні умови.

Плодожорочние види трихограми в кількості до 1500 особин на одне дерево випускають у три строки. У результаті пошкодженість плодів яблуневої плодожеркою вдається знизити в 2-3 рази.

Похожие статьи




Трихограмма - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Предыдущая | Следующая