Характеристика комплексу шкідників, Довгоносик коморний - Sitophilus granaries L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Довгоносик коморний - Sitophilus granaries L.

Систематичне положення: ряд жуки, або твердокрилі, родина довгоносики (Curculionidae).

Поширені повсюдно. Ушкоджують зерно пшениці, що зберігається, жита, ячменю, рису, кукурудзи, вівса, особливо сильно - в південних районах.

Довгоносик коморний - жук завдовжки 2,3-3,5 мм, темно-коричневий або чорний, з червоно-бурими ногами і вусиками; передньоспинка в довгастих крапочках; надкрила з глибокими поздовжніми борозенками; задні крила не розвинені; не літає.

Зимують личинки, лялечки, жуки всередині зерна. Останні можуть зимувати в міжзерновому просторі, в самих різних місцях зерносховищ. Весною з підвищенням температури повітря до 17°С самки починають відкладати яйця, роблячи невеликі поглиблення в зернівці і закладаючи отвори застигаючими виділеннями. Плодючість самки близько 300 яєць. Личинки харчуються усередині зернівки, залишаючи лише одну оболонку. Тут же вони і обертаються в лялечку. Молоді жуки, що сформувалися, вигризають отвори в оболонці зернівки і виходять назовні, повторюючи потім пройдений цикл розвитку. Довгоносик розвивається при температурі повітря 12-34°С і вологості зерна не нижче 11%. Найбільш щільно він реалізує свій потенціал при температурі повітря 22-26°С і вологості зерна 15-16%. В таких умовах покоління розвивається за 36 днів. При пониженні температури до 5°С жуки впадають в холодове заціпеніння, а при -5°С всі фази розвитку його гинуть протягом 1 місяця. Найбільша кількость шкідника концентрується в зерновому насипі завтовшки до 75 см. залежно від кліматичної зони довгоносик дає одне-три покоління, в опалювальних приміщеннях розвивається протягом всього року.

Похожие статьи




Характеристика комплексу шкідників, Довгоносик коморний - Sitophilus granaries L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Предыдущая | Следующая