Золотоглазка звичайна - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Ніжний зелений або жовто-зелена комаха з довгастим тілом, великими сітчастими крилами в розмаху до 40 мм і опуклими блискучими на світлі золотистими очима (фото під заголовком). Златоглазки літають переважно в сутінках, їх приваблює світло, особливо жовтий.

Зимує доросла комаха в приміщеннях, в щілинах будов, тріщинах кори дерев, в рослинному смітті і інших затишних місцях. Навесні комахи вилітають з місць зимівлі, коли середньодобова температура повітря досягає 10 ° С тепла. Харчуються златоглазки нектаром і пилком рано квітучих рослин, цукристими виділеннями попелиці. Після чого приступають до яйцекладки.

Якщо помітите самку, відкладають яйця, поспостерігайте за нею. І вам відкриється ще одна таємниця - чому златоглазка вибрала такий спосіб відкладання яєць. Ось вона випускає з кінчика черевця на поверхню листа краплю клейкої рідини. Потім, піднімаючи черевце, витягає краплю в нитку довжиною 1-1,4 см, яка швидко твердне на повітрі.

На вершину нитки-стеблинки прикріплює виділеннями довгасте яйце розміром з шпилькову голівку. Таким же чином відкладає наступні яйця. Розміщує їх на листках, рідше на молодих пагонах невеликими групками. Середня плодючість златоглазки - до 400 яєць, за день вона відкладає до 60 яєць.

Розгадка такого способу відкладання яєць полягає в наступному: яйця злагоглазка відкладає зазвичай в скупченнях попелиці, і вони теж спокуслива їжа для отрождать м'ясоїдних личинок. А якби яйця були відкладені на поверхню листа або втечі, то перша відроджені личинки з'їла б їх. Тоді замість десятка або більше личинок, які могли кодлом в яйцекладки, залишилися б 1-2. Тому вона і поміщає яйця вище, поза межами досяжності їх, її ж відроджуються личинки та іншими м'ясоїдними комахами.

Коли відроджені личинки спускаються по стеблинці на листя або пагони, вони вже знаходять м'яких і соковитих попелиць - про харчування своїх чад заздалегідь потурбувалася мама-златоглазка.

У личинок добре розвинені грудні ноги, тіло їх покрито горбками з стирчать щетинками. Верхні і нижні щелепи серповидно зігнуті і зазубрені на кінцях, всередині - невеликі жолобки, в зімкнутому стані утворюють порожнисту трубку з отворами на кінцях, через яку личинка всмоктує рідку їжу. Рот як такої у цих комах відсутня.

Проколюючи тіло жертви, личинка вводить в нього ферменти слинної залози і отрута спеціальної прічелюстной залози, паралізуючий рух жертви.

Харчуються личинки в основному попелиць і кокцид, але можуть висмоктувати яйця і молодих личинок різних комах і кліщів, особливо при відсутності звичайної для них їжі. Вони ненажерливі і в пошуках їжі досить рухливі. Личинка златоглазки лінчує попелиць.

За час свого розвитку личинка знищує до 600 попелиць, а протягом дня - до 50 дорослих особин червоного яблонного кліща. Личинки мають три віку, причому остання линька відбувається в коконі при перетворенні на лялечку. Окукливаются вони в щільному білому шовковистому коконі на листках або пагонах і стеблах рослин. Розвиток від яйця до дорослої комахи триває до 60 днів.

Златоглазка дає за літо два і більше поколінь.

Похожие статьи




Золотоглазка звичайна - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Предыдущая | Следующая