Мухи-журчалки - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

У літній день на квітках кропу, моркви та інших рослин майже постійно можна бачити мух, схожих за забарвленням на ос. Це сірфіди, мухи-журчалки.

Дорослі мухи харчуються нектаром квіток, а їх личинки-попелицями, павутинними кліщами і яйцями деяких комах.

Самка-сірфіди при відкладанні яєць піклується про прожиток свого потомства і тому розміщує їх у вогнищах розмноження попелиць. Яйця журчалок помітні серед попелиць - напівпрозорі із зеленуватим, жовтуватим або рожевим відтінком, подовженої форми.

Через 2-4 дня з відкладених яєць отрождаются жовтуваті або зеленуваті безногі личинки. Тіло їх зморшкувате, звужене до голови і кілька розширене до заднього кінця. Личинка малорухливі.

Цікава її полювання за попелицями. Ось вона зупиняється, піднімає голову (від чого передня частина личинки набуває загострену форму) і розгойдує нею з боку в бік. Різкий випад - і жертва спіймана.

За 1 -2 хвилини вміст попелиці перекачано в тіло личинки і від жертви залишаються зморщена шкурка да лапки. Переливаючи своє тіло з хвостового кінця в головний, личинка пересувається далі і вистачає чергову тлю.

Розвиток личинки триває 2-3 тижні. Чим старше вона стає, тим більше їжі їй треба. Доросла личинка за день може знищити до 200 попелиць, а за час свого розвитку - до 2000 року особин шкідника.

Закінчивши розвиток, личинка утворює пупарий, схожий на краплю смоли. Через один-два тижні з розірваної оболонки пупария виходить доросла комаха. Поки воно безпорадно і відпочиває. Через 1-2 години розправляться два прозорі крила, на черевці з'явиться химерний малюнок - і муха підніметься в повітря у доросле життя.

Харчуються мухи пилком і нектаром квітучих рослин. Після спарювання самка відкладає до 200 яєць. Покоління журчалок змінюють один одного з весни до осені. Одні види протягом літа розвиваються в 1-2 поколіннях, інші - завершують цикл розвитку від яйця до дорослої комахи до чотирьох разів.

Личинки сірфа перев'язаного воліють харчуватися попелицями на сливі і груші. Личинки сірфа облямованого частіше харчуються попелицями, заселяють яблуню, персик, черешню.

Користь сірфіди приносять чималий. Не можна пасивно чекати ефективної допомоги від ентомофагів. Потрібно всіляко покращувати умови їх проживання: в саду повинні бути нектароноси - кріп, петрушка, морква, інші рослини, необхідні для живлення журчалок.

Похожие статьи




Мухи-журчалки - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Предыдущая | Следующая