Основи довгострокового прогнозування динаміки популяцій багатоїдних шкідників ряду твердокрилих - Динаміка популяцій мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в умовах ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області

Найбільшу шкоду соняшнику здатні заподіяти багатоїдні шкідники - дротяники, мідляки, бурякові довгоносики, гусениці підгризаючих совок та ін. Крім того, його періодично ушкоджують попелиці та соняшникова вогнівка. За цими двома видами складають огляди поширення. У них зазначають регіони, де шкодили ці види; терміни заселення посівів; відсоток заселеної площі від обстеженої; пошкодження рослин і щільність шкідників; оброблену площу та ефективність використаних заходів. Називають фактори, що стимулювали або послабляли розмноження, розселення та шкодочинність об'єктів; необхідні профілактичні та захисні заходи в майбутньому році.

Південний сірий довгоносик. Попередній та уточнюючий прогнози не розробляють. Для повного довгострокового прогнозу використовується така інформація:

    1. Кількість жуків, що загинули в місцях зимівлі (відсоток), для чого зіставляють чисельність жуків у місцях зимівлі восени й навесні. 2. Фенологія перезимованих жуків: пробудження й вихід на поверхню грунту; терміни заселення посівів кожної ушкоджуваної культури (озимі зернові, кукурудза, соняшник, цукровий буряк) порівняно з багаторічними. 3. Заселеність культур, що ушкоджуються; обстежена й заселена площа; чисельність жуків на 1 м2. 4. Терміни заляльковування личинок. 5. Чисельність зимуючих жуків; обстежена й заселена площі; кількість жуків на 1 м2 (середня й максимальна). 6. Шкодочинність; площі по кожній культурі; відсоток рослин, що ушкоджуються; бал ушкодження. 7. Обсяги обробок (крайових і суцільних), їхня ефективність (середня, межі) [9-17, 36].

Ковалики (дротяники), чорниші й пилкоїди (несправжні дротяники). Складають огляд поширення та шкодочинності, тому що динаміка поширення за роками проявляється в грунтових шкідників слабко. У той же час шкодочинність грунтових шкідників істотно залежить від погодних умов, строків посіву, тривалості періоду між висівом культури й появою сходів. Для огляду використовують інформацію, що характеризує заселені площі, чисельність личинок, шкодочинність (за сходами, бульбами, коренеплодами), обсяги захисних обробок та їхню ефективність [36].

Похожие статьи




Основи довгострокового прогнозування динаміки популяцій багатоїдних шкідників ряду твердокрилих - Динаміка популяцій мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в умовах ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області

Предыдущая | Следующая