ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ, СХОДАМИ, СІЯНЦЯМИ - Організація території лісового розсадника

Догляд за посівами включає цілий ряд операцій. Відразу після посіву дрібне насіння прикочують водоналивними катками (КВТ-1,4), а крупніше - кільчастими катками і мульчують торфокрихтою, опилками чи компостом шаром 1,0-1,5 см, сфагновим мохом чи соломою і лапником відповідно шаром 3-4 і 5-8 см. Після початку появи сходів покривку з моху, соломи, лапника поступово послабляють, а потім знімають з появою масових сходів.

Сходи липи, ялини, ялиці, берези, тополі, сосни і деяких інших порід для захисту від опіків кореневої шийки притіняють щитами, гілками, лапником чи соломою протягом 3-4 тижнів.

Грунт у посівах утримують у пухкому і чистому від бур'янів стані. Для запобігання утворення кірки розпушування починають до появи сходів і продовжують разом із прополюванням протягом усього вегетаційного періоду. У першій половині літа проводять 3-5, у другій - 1-2 догляди. Глибину розпушування поступово збільшують з 3-5 до 8- 10 см. Для розпушування використовують легкі борони, культиватори (КРСШ-2.8Л; КПФ-1,5 і ін.). При доглядах можна застосовувати гербіциди.

У посушливу погоду проводять полив дощуванням. Приблизна поливна норма для супіщаного грунту в період набрякання і проростання насіння 70-80 м3 води, у період укорінення сходів - 140- 160, а в період формування сіянців 220-250 м на 1 га. За вегетаційний період проводять від І - 2 поливів (ясена, клена) до 6 - 7 і більше (берези, тополі, вільхи, модрини, сосни). При випаданні опадів більш 22 мм поливи не проводять.

Догляд за посівами після появи сходів (догляд за сіянцями) спрямований на збереження ніжних сходів після їх появи, створення близьких до оптимальних умов для розвитку і росту сіянців, захист сіянців від несприятливих умов, шкідників та збудників хвороб, отримання максимально можливої кількості стандартних сіянців.

Догляд за сіянцями включає: затінення (побілку) сходів, прополювання бур'янів і розпушування грунту, проріджування сходів, підрізання коренів, зрошення посівів і боротьбу з грибковими хворобами та шкідниками сіянців.

Затінення і побілку сіянців застосовують для захисту ніжних сходів від прямих сонячних променів і можливих опіків кореневої шийки, послаблення нагрівання та зменшення випаровування води з поверхні грунту з метою зниження інтенсивності транспірації сіянців. У посушливих районах воно необхідне при вирощуванні сіянців більшості хвойних порід, берези, вільхи, тополі, верби, липи, каштана та деяких інших порід.

Для затінення застосовують щити з дранки або плетені з гілок щити розміром 1,5-2 х 0,8-1 м з просвітами, які складають близько 50%. Рідше для цього використовують солому, очерет та деякі інші матеріали. Щити встановлюють з південної сторони посівної стрічки вертикально або під кутом 35-45° до поверхні. При горизонтальному затіненні щити встановлюють над посівами на висоті 35-50 см одразу після масової появи сходів.

Тривалість затінення, як звичайно, не перевищує 1-4 тижнів, лише деякі рослини потребують більш тривалого затінення (липа - до серпня). При подовженні цього строку сіянці слабо розвиваються. Затінення значно збільшує витрати на вирощування садивного матеріалу та ускладнює механізацію догляду. Цього деякою мірою можна уникнути при використанні природного затінення з дерев, що висаджуються з південного боку посівних стрічок і служать для одержання насіння та живців для вегетативного розмноження.

Розпушення грунту та знищення бур'янів проводять, як звичайно, одночасно. Окремо розпушують грунт для запобігання появи кірки після зрошення або дощу, а також під час тривалих посух. Розпушення зменшує випаровування вологи і нагрівання поверхні грунту.

При вирощуванні дворічних сіянців грунт розпушують і знищують бур'яни в полі сіянців першого року 5-8, а в полі другого року - 4-6 разів. Кількість доглядів залежить від кліматичних умов і ступеня засміченості грунту бур'янами. Більше доглядів проводять в районах з посушливим кліматом. При цьому в першій половині вегетаційного періоду, коли інтенсивно проростають бур'яни, грунт розпушують і прополюють частіше, ніж у другій половині.

В районах достатнього зволоження перші догляди за грунтом, коли сіянці ще не зміцніли, проводять на глибину 3-5 см. Глибину наступних розпушень грунту поступово збільшують, доводячи її до 10-12 см. У посушливих районах перше розпушення проводять на глибину 10-12 см, а наступні зменшують щоразу на 2-3 см. Грунт розпушують культиваторами РКП-1,0, КФП-1,5А, КПС-4, КФУ-1,5, МВН-28 та ін. При проведенні підживлення сіянців одночасного з культивацією грунту використовують культиватори - рослинопідживлювачі КРСШ-2,8А, КРН-2,8МО.

У боротьбі з бур'янами найбільш ефективним є поєднання хімічних та механічних доглядів, причому першими проводять хімічні.

Проріджування посівів проводять через 15-20 днів після масової появи сходів, залишаючи на 1 м борозенки 100-150 сіянців хвойних порід і 40-60 листяних. При зріджуванні (висмикуванні) сходів залишають найбільш розвинені рослини. Після зрідження бажано зволожити посіви.

Підрізання коренів необхідне для одержання сіянців з добре розгалуженою і мичкуватою кореневою системою. Вона необхідна для порід із стрижневим коренем (дуб, горіх, каштан, груша, яблуня та деякі ін.). Підрізку стрижневого кореня виконують ножами спеціальної конструкції (ніж В. В. Малинковського) після появи у молодих сходів перших справжніх листочків. Підрізання коренів на глибині 10-12 см сприяє одержанню садивного матеріалу з добре розвиненою кореневою системою. Цього можна досягти і пікіровкою, яку частіше застосовують при вирощуванні підщеп плодових порід (яблуні, груші).

Зрошення посівів - важливий агротехнічний захід при вирощуванні сіянців в районах з нестійким і недостатнім зволоженням. Поливають переважно дощуванням або в борозни. Дощування проводять за допомогою спеціальних, коротко - та далекоструменевих установок. Ними водночас із зрошенням можна проводити підживлення. Полив по борознах застосовують у розсадниках з важкими грунтами. Недоліками цього способу є втрата площі, зайнятої каналами, неефективне використання води, можливе заболочування та засолення земель.

У районах з різко континентальним кліматом нищівними для ніжних сходів деяких порід (дуба, ялини, ясена, клена та ін.) бувають пізньовесняні заморозки. Сходи від заморозків захищають димовими завісами або шляхом дощування протягом 2-3 год. Іноді посівні стрічки з сходами вкривають щитами.

У південних районах важливе значення має захист посівів від вітрової ерозії -- видування, засипання або засікання їх пилом. Найбільш надійно захищають посіви від вітрів полезахисні лісосмуги або куліси з сільськогосподарських культур -- рано навесні жита, пізніше - сорго, кукурудзи. Крім того, залишена на зиму стерня високорослих злаків добре затримує сніг.

Боротьба з грибковими хворобами та ентомологічними шкідниками включає профілактичні та винищувальні заходи. До профілактичних заходів боротьби належать висока агротехніка, яка забезпечує одержання стійких до несприятливих умов середовища сіянців, та обробіток грунту, насіння, сіянців фунгіцидами, які запобігають виляганню сходів від фузаріозу, пошкодженню шпильок сіянців хворобою Шютте та іншими захворюваннями

Системні фунгіциди дуже ефективні і для боротьби з хворобою шютте. Для захисту сіянців сосни достатньо одного обприскування 50%-м БМК концентрацією 0,4%, 50%-м фундазолом (0,15%) або 50%-м бенамілом (0,06%) з витратою робочого розчину 400-800 л/га залежно від віку сіянців. Проти звичайного шютте сіянці обробляють в середині липня, а проти сніжного шютте - в середині жовтня. Крім цих препаратів використовують 1,5%-ну суспензію 90-98%-ї колоїдної сірки або 0,51 %-й цинеб (400-500 л/га).

Для обробки сіянців отрутохімікатами у розсадниках застосовують тракторні обприскувачі ПОУ, ОН-400, обпилювач ОШУ - 50А та ін. На невеликих ділянках, використовують ранцеві обприскувачі ОРР-1, "Єра-1", ОМР-2 і обпилювач ОРВ-1.

Таблиця 4.3.1

Догляд за посівами, сходами і сіянцями

Робота

Порода

Агрегат

1

2

3

Коткування посівів

Ялина звичайна

Модрина європейська

МТЗ-80

ЗКВГ-1,4

Мульчування посівів

Ялина звичайна

Модрина європейська

МТЗ-80

МСН-0,75

Полив

Ялина звичайна

Модрина європейська

Дуб звичайний

ДТ-75

ДДН-70

Культивація посівів

Ялина звичайна

Модрина європейська

Дуб звичайний

Т-25А

МВН-2,8

Оприскування посівів

Ялина звичайна

Модрина європейська

Дуб звичайний

МТЗ-80

ОН-400

Підрізання коренів

Дуб Звичайний

МТЗ-82

Ніж Малиновського

Похожие статьи




ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ, СХОДАМИ, СІЯНЦЯМИ - Організація території лісового розсадника

Предыдущая | Следующая