ДОГЛЯД ЗА САДЖАНЦЯМИ, ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ У РОЗСАДНИКУ - Організація території лісового розсадника

Догляд за саджанцями полягає в розпушуванні грунту і знищенні бур'янів.

Перше рихлення - відразу після закінчення посадки із-за того, що в процесі посадкових робіт грунт досить сильно ущільнюється. Подальші роботи - в міру необхідності. Глибина розпушування в перші прийоми 7 - 12, в подальшому 15 - 16 см. Якшо необхідно - полив. Викопка саджанців проводиться виключно викопочною скобою НВС-1.2,або викопочною машиною ВМ-1.25.

Таблиця 4.4

Догляд за саджанцями

Робота

Агрегат

Догляд за деревною шкілкою

    1 рік 2 рік 3рік

Т-16МГ

КФП-1,5

КРСШ-2.8Л

Догляд за плодовою школою

    1 рік 2 рік

Т-16МГ

КФП-1,5

ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ У РОЗСАДНИКУ

Кількість і якість садивного матеріалу визначають під час щорічної шііситаризації, яку проводить комісія, куди входять представники лісгоспу, лісництва і розсадника. Інвентаризацію проводять після закінчення вегетації рослин, але до викопування сіянців і саджанців протягом вересня-жовтня, залежно від лісорослиНної зони (у розсадниках України з 15 вересня до 15 жовтня). Виконують її згідно з положеннями до діючої "Інструкції з проектування, технічного приймання, обліку та оцінки якості лісокультурних об'єктів" [20]. Вона передбачає уточнення загальної та продуктивної площі лісового розсадника, її розподіл за видами користування, за породами, а у межах породи - за віком і якістю садивного матеріалу. Інвентаризацію розпочинають з визначення довжини посівних і садивних рядків. Кількість і якість садивного матеріалу визначають або методом діагональних ходів, або методом облікових площадок. Ча рівномірної густоти стояння сіянців у посівних рядках для обліку беруть 2%, а при нерівномірному - 5% загальної довжини рядків або площі посіву окремо за кожною породою і віком.

Метод діагональних ходів застосовують при інвентаризації рядкових, стрічкових і грядкових посівів. Її виконують у такій послідовності:

    - визначають загальну довжину посівних рядочків; - залежно від характеру розміщення сіянців у рядках вираховують довжину облікового ряду (2 або 5% загальної довжини посівні їх рядочків); - ділять довжину облікового ряду на подвоєну кількість посівних рядочків і визначають довжину облікового відрізка; - проводять за допомогою шнура діагоналі через площу посіву; - відкладають за допомогою рейки вздовж кожного посівного рядочка (від місця перетинання діагоналі і рядочка) довжину облікового відрізка; - проводять суцільний облік сіянців на облікових відрізках; - результати заносять в інвентаризаційну картку; - загальну кількість врахованих сіянців ділять на довжину облікового ряду і визнають кількість сіянців на 1 м посівного рядка; - визначають кількість сіянців на всій площі або на 1 га.

Для інвентаризації суцільних посівів (іноді грядкових) використовують метод облікових площадок. При цьому суцільний облік сіянців проводять на облікових ділянках, обмежених рамкою розміром 1Ч0,5 м. Рамки розміщують по діагональних ходах, встановлюючи їх довгою стороною поперек поздовжньої сторони площі посіву (стрічки, грядки). Для обліку сіянців в облікових ділянках визначають пересічну кількість їх на 1 м2 і переводять на усю площу посіву.

З метою зменшення трудомісткості і витрат часу при інвентаризації великих посівних площ використовують статистичний спосіб. Спочатку проводять пробну інвентаризацію, під час якої визначають мінімальну кількість облікових відрізків завдовжки 0,5 м, яка забезпечить одержання достовірних даних при основній інвентаризації. Її виконують на 20-ти облікових відрізках незалежно від площі посіву. Облікові відрізки розміщують рівномірно за всією площею на чотирьох або п'яти посівних рядочках. За результатами обліку визначають коефіцієнт варіації розміщення сіянців, а по ньому - кількість облікових відрізків, необхідних для одержання достовірних даних при проведенні основної інвентаризації. При коефіцієнті варіації, меншому від 22%, основну інвентаризацію не проводять, а результати пробної інвентаризації сіянців вважають остаточними.

Кількість стандартних (придатних до садіння) сіянців на площі посіву визначають на облікових відрізках з пересічною густотою стояння сіянців. Для цього вимірюють висоту та діаметр кореневої шийки кожного сіянця і відповідно до діючого ДСТУ відносять їх до стандартних або нестандартних. При кількості сіянців на площі до 10 тис, шт. вимірюють 100 сіянців, якщо їх 10-50 тис. - 250, 50-100 тис. - 350, а при кількості понад 100 тис. - 500 сіянців. Якщо стандартних сіянців менше від 50% їх загальної кількості, посіви залишають на дорощування.

Інвентаризацію садивного матеріалу у шкілках проводять шляхом суцільного (при площі садіння до 3 га) або вибіркового (при площі понад 3 га і в ущільнених шкілках) обліку саджанців. При вибірковій інвентаризації обліку підлягають від 1 (при площі понад 50 га) до 4% (при площі 3-50га) садивних місць. Облік проводять на пробних ділянках, які закладають, паралельно довгій стороні поля. Під час інвентаризації визначають загальну кількість саджанців (в тому числі і придатних для реалізації), а також приживлюваність їх у полях саджанців першого та другого року вирощування.

Похожие статьи




ДОГЛЯД ЗА САДЖАНЦЯМИ, ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ У РОЗСАДНИКУ - Організація території лісового розсадника

Предыдущая | Следующая