Функції державної служби інтелектуальної власності та його взаємодія з суб'єктами інтелектуальної власності в Україні - Інтелектуальна власність

Державна служба інтелектуальної власності є урядовим органом державного управління, що уповноважений реєструвати і забезпечувати підтримання на території України прав на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки тощо, а також здійснювати реєстрацію об'єктів авторського права. Служба проводить єдину державну політику у сфері правової охорони прав об'єктів інтелектуальної власності. Здійснює роботи по удосконаленню нормативно-правової бази, підтримує міжнародне співробітництво у сфері інтелектуальної власності, забезпечує умови щодо введення інтелектуальної власності до господарського обігу, координує роботи з підвищення кваліфікації фахівців з інтелектуальної власності, взаємодіє з громадськими організаціями, які опікуються інтелектуальною власністю.

Структура державної служби інтелектуальної власності України. При Службі створена Апеляційна палата для забезпечення захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності в адміністративному порядку на підставі Закону України "Про внесення змін у деякі закони України з питань інтелектуальної власності" від 21 грудня 2000 року №2188-111.

Повноважними представниками Служби у регіонах України є державні інспектори з питань інтелектуальної власності, завданням яких є попередження порушень у сфері інтелектуальної власності.

Структура Служби. Державне підприємство "Український інститут промислової власності" ("Укрпатент"). Головними функціями "Укрпатенту" є здійснення прийому та експертизи заявок на видачу охоронних документів на об'єкти промислової власності (винаходи та корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, топографії інтегральних мікросхем, зазначення походження товару), забезпечення державної реєстрації охоронних документів та ліцензійних договорів, формування пропозицій по вдосконаленню та гармонізації чинного законодавства, інформаційне забезпечення функціонування державної системи охорони промислової власності, актуалізація патентно-інформаційної бази та національних фондів патентної документації.

"Укрпатент" має філію "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг" (УкрЦІПІП), до функцій якої належить інформаційне забезпечення та організаційна підтримка інноваційного бізнесу, надання широкого спектру патентно-інформаційних послуг, проведення інформаційних пошуків та патентних досліджень, складання заявок на видачу охоронних документів в Україні і за кордоном, складання ліцензійних договорів; консалтинг щодо набуття, використання та захисту об'єктів промислової власності; підготовка тематичних добірок патентної документації та аналітичних оглядів; забезпечення функціонування Інтернет-біржі промислової власності, сприяння розвитку винахідницької діяльності, проведення семінарів, конференцій, конкурсів винахідницької діяльності.

До складу УкрЦІПІП з квітня 2001 р. увійшов Фонд патентної документації громадського користування (ФГК), відкритий в жовтні 1999 р. Фонд призначений для забезпечення поточною та ретроспективною патентною інформацією всіх осіб, зацікавлених в створенні, правовій охороні та використанні об'єктів промислової власності. ФГК єдиний в Україні містить патентну інформацію патентних відомств 55 держав світу та 3 міжнародних і регіональних організацій промислової власності. У його складі -- бюлетені США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Швейцарії, Японії, Австрії, всіх держав СНД та Балтії, а також Європейського патентного відомства та Всесвітньої організації інтелектуальної власності, загальною кількістю понад 12000 примірників.

Інтернет-біржа промислової власності (ІБПВ) створена при "Укрпатенті" у 2002 р. Її діяльність спрямована на використання сучасних інформаційних технологій для просування науково-технічних досягнень України на світовий та вітчизняний інноваційні ринки. На сторінках ІПБВ (ip-centr. kiev. ua) винахідник і патентовласник мають можливість висвітлити для потенційного покупця економічні, екологічні, соціальні та інші переваги, які надає використання даного винаходу, корисної моделі, промислового зразка. У Державна організація "Українське агентство з авторських і суміжних прав" (УААСП)

Головною функцією УААСП є колективне управління правами авторів. УААСП, за бажанням автора, здійснює реєстрацію суб'єктів та об'єктів авторських і суміжних прав, які охороняються національним законодавством. Важливою функцією УААСП є надання допомоги щодо захисту прав авторів у разі їх порушення. У Державне підприємство "Інтелзахист"

ДП "Інтелзахист" створене відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України №449 від 6 серпня 2002 року з метою удосконалення організації видачі контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів фонограм, комп'ютерних програм, баз даних, а також посилення захисту прав інтелектуальної власності та попередження правопорушень у цій сфері. Основними завданнями підприємства є

    * організація і забезпечення ведення Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних; * забезпечення процесу видачі контрольних марок для маркування примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних; * здійснення інших заходів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності.

При Службі діє Консультативна рада з представників творчих спілок та відомих творчих діячів України, а також Громадська рада з питань науково-технічної, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності, до роботи якої залучені представники всіх зацікавлених у співпраці об'єднань громадян, науковців, представників засобів масової інформації. Рада забезпечує співпрацю з міністерствами щодо організації та проведення публічних громадських обговорень з питань науково-технічної, інноваційної діяльності, інтелектуальної власності та окремих нормативно-правових актів, опрацьовує та узагальнює дані щодо проведення консультацій з громадськістю, узгодження позицій з актуальних питань, вільне та об'єктивне висвітлення засобами масової інформації процесів в інноваційній сфері.

Уряд передав Мінекономрозвитку функції державного управління сферою інтелектуальної власності. Рішення було прийняте на засіданні Кабміну і відповідна публікація обнародувана на і офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Як повідомляється, Кабінет Міністрів України прийняв постанову про оптимізацію діяльності центральних органів виконавчої влади державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

Постанова передбачає:

    § ліквідацію Державної служби інтелектуальної власності; § передання функцій з реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності до Мінекономрозвитку; § передачу державного підприємства "Укрпатент", державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та державного підприємства "Інтелзахист" зі сфери управління ДСІВ до Мінекономрозвитку.

"Прийняття постанови дасть можливість оптимізувати структуру державного управління сферою інтелектуальної власності, спростити управління сукупністю її підрозділів, зробити її більш гнучкою, оперативною, дієвою, запровадити ефективне управління державними підприємствами та організаціями сфери інтелектуальної власності", - відзначив Перший віце-прем'єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

"Відповідно до Концепції вказані заходи є першим етапом на шляху до запровадження прозорої дворівневої структури державної системи правової охорони інтелектуальної власності та створення Національного офісу інтелектуальної власності", - наголосила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Наталія Микольська.

До набрання чинності окремого акта Уряду щодо особливостей виконання Мінекономрозвитку відповідних повноважень Державна служба інтелектуальної власності продовжуватиме здійснювати свої функції.

Право інтелектуальний законодавство власність

Похожие статьи




Функції державної служби інтелектуальної власності та його взаємодія з суб'єктами інтелектуальної власності в Україні - Інтелектуальна власність

Предыдущая | Следующая