Висновки до розділу 2 - Розгляд спорів у сфері інтелектуальної власності господарськими судами

Отже, сутність та правова природа господарських спорів у сфері інтелектуальної власності розкривається через їх зв'язок з такими ключовими поняттями як "спір", "правовий спір", "господарський спір".

Господарські спори у сфері інтелектуальної власності є підвидом господарських спорів, особливим видом правовідносин, в основі якого знаходяться протилежні інтереси суб'єктів господарювання, уповноважених органів чи установ, що проявляються у процесі набуття, визнання, збереження чи відновлення прав інтелектуальної власності для використання їх в господарській діяльності з метою задоволення приватноправових інтересів суб'єктів господарювання (переважно майнового характеру) та публічно-правових інтересів суспільства.

Специфіка господарських спорів у сфері інтелектуальної власності обумовлюється нематеріальним характером предмету спору, сутністю господарської діяльності та суб'єктним складом правовідношення. Взаємозв'язок вказаних складових розкривається в характеристиці та взаємодії елементів структури вказаних спорів, до яких належать об'єкт, предмет, суб'єкти спору, його зміст.

Виникнення господарських спорів стосовно чинності та належності прав на об'єкти права інтелектуальної власності або обов'язки з ними пов'язані обумовлюють конкретні обставини, що виникають під час використання суб'єктами господарювання в своїй діяльності об'єктів права інтелектуальної власності (причини таких спорів). Вони можуть виражатись в правомірних діях суб'єктів спору або діях неправомірного характеру (правопорушеннях).

Причинами виникнення господарських спорів у сфері інтелектуальної власності можуть бути як вчинені порушення прав інтелектуальної власності, так і порушення прав інтелектуальної власності, які можуть бути вчинені в майбутньому. Для забезпечення належного захисту прав суб'єктів господарювання нами рекомендується внести зміни в ч. 1 ст. 1 ГПК України, для забезпечення суб'єктам господарювання можливості звернення до господарського суду за захистом своїх прав і охоронюваних законом інтересів у сфері інтелектуальної власності, щодо яких є підстави передбачати можливість їх порушення у майбутньому.

Господарські спори, що виникають у сфері інтелектуальної власності, можуть бути класифіковані на підставі різних критеріїв класифікацій.

В залежності від того, права на який спірний об'єкт спричинили виникнення спору, аналізовані спірні правовідносини поділяються на дві групи: 1) спори стосовно прав на об'єкти промислової власності, 2) спори у сфері авторського та суміжних прав.

В залежності від обраного способу захисту спори у сфері інтелектуальної власності, що розглядаються господарськими судами, класифікуються на спори про визнання прав або обов'язків стосовно об'єкту права інтелектуальної власності (спори про кваліфікацію) та спори про порушення прав.

Залежно від правового зв'язку суб'єктів спору та підстав, за якими використовується спірний об'єкт права інтелектуальної власності, господарські спори, що виникають у сфері інтелектуальної власності, можуть бути договірними та позадоговірними.

Комплексний характер об'єктів інтелектуальної власності та пов'язаних з ними правовідносин, визначає можливість поєднання в одному спорі стосовно прав на такі об'єкти кількох вище вказаних видів (підвидів) спірних правовідносин.

Похожие статьи




Висновки до розділу 2 - Розгляд спорів у сфері інтелектуальної власності господарськими судами

Предыдущая | Следующая