Висновки - Юридична відповідальність держслужбовців та її види

Для успішного функціонування держави та суспільства в умовах сучасного світу. Необхідне належне виконання службовими особами своїх обов'язків наданий час невиконання або неналежне виконання відповідних обов'язків, розглядається як одна з головних причин економічних, політичних та соціальних проблем. Службова недбалість характеризується наявністю мотивів і певного вольового змісту, які відносяться не до наслідків злочину, а до самих дій або бездіяльністю суб'єктів.

Таким чином, в умовах державотворення в Україні, а відповідно й ускладнення завдань та функцій держави, роль і значення державної служби невпинно зростають. Останнім часом законодавчими та виконавчими органами здійснені певні заходи щодо вдосконалення правового регулювання державно-службових відносин та організації державної служби. Прийнято низку законів та законодавчих актів, що регулюють окремі напрямки державно-службової діяльності: про місцеву державну адміністрацію, про Прикордонні війська України, про Прокуратуру України, про Збройні Сили України, про освіту, про міліцію України та ін. Усі вони тією чи іншою мірою стосуються питань організації та проходження державної служби у відповідях державних органах. Закон України "Про державну службу" спрямований на врегулювання суспільних відносин, що охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічна, соціальних умов реалізації громадянами прав на державну службу.

Що стосується юридичної відповідальності, в її традиційному розумінні, то вона може застосовуватися до будь-якого складу суб'єктів державного управління, обмеженого нормами права. Процеси децентралізації управління, розвиток системи державного управління у напрямі саморегулювання не тільки не знімають проблему соціального й державно-правового контролю, а відповідно, примусу й відповідальності, але, навпаки демократизація суспільних відносин і становлення правової держави ще більшою мірою передбачають гарантування належного виконання суспільно необхідних обов'язків як визначальну умову свободи й захисту суб'єктивних прав усіх учасників суспільних відносин.

Відповідно, юридичний механізм відповідальності повинен розвива-тися на основі демократичних інститутів соціального й державного контролю.

На мою думку, до цього треба підходити глобально. Спочатку ми повинні змінити весь склад наших урядовців. На мій погляд, це основна проблема нашої сучасності. Ми повинні заради нашого майбутнього і майбутнього наших дітей зламати цю систему. А для цього потрібно залучити до державної служби сильних лідерів, з баченням та вмінням керувати змінами. Сучасна модель керівництва є застарілою, вона перешкоджає змінам здається що ми загубились у часі і нам пропонують зберегти те, чого нема.

Нам потрібна грунтовна реорганізації державної служби, оскільки у спадок від СРСР Україні дісталась громіздка неповоротка "бюрократична машина" яка є тягарем для бюджету, а також суттєвою проблемою сьогодення є нестача професійних кадрів - осіб з адміністративно-управлінської освітою тощо.

Похожие статьи




Висновки - Юридична відповідальність держслужбовців та її види

Предыдущая | Следующая