"Шість книг про республіку" - Політичні погляди Жана Бодена

"Шість книг про Республіку" вперше вийшли у світ в 1576 році в Парижі в друкарні Жака Дю Пюї, другий випуск того ж видання вийшов у 1577 році. Ця друкарня повторила видання трактату дев'ять разів. З них два рази латинською мовою: "De Republica libri sex, latine ab auctore reditti" (1586, 1591) і сім французькою: "Les six livres de la Republique" (1577, 1578, 1579, 1579, 1580, 1583, 1583). Видання Жака Дю Пюї були законними та мали авторське дозвіл. Майже за півстоліття (з 1576 по 1641) "Шість книг про Республіку" витримали порядку чотирнадцяти видань французькою мовою і восьми видань латинською мовою.

"Шість книг про Республіку " підрозділяються на шість окремих книг, кожна з яких присвячена окремій темі.

    - У першій книзі Боден дає визначення сім'ї та домогосподарству, з якого, виростає, на його думку, будь-яка держава. Потім він характеризує поняття " puissance ".а від нього переходить до дефініції суверенітету. - Друга книга зачіпає проблему монархій і описує три її види. - У третій книзі Боден говорить про "Сенат і його владу", "про корпорації, колегії, штати і товариства" - Четверта книга починається з глави під назвою " Про народження, розквіт, занепад і руйнуванні Республік " і присвячена повністю політичним питанням. - Питання фінансів, монетної та податкової політики Боден розглядає в п'ятій і шостій книжках, також проблеми озброєння, населення, утримання армії, зміцнення міст. Шоста книга присвячена, загалом, апології монархії і розвитку платонівської-арістотелівської концепції гармонійної справедливості.

Повертаючись до структури трактату, слід зазначити, що, на перший погляд, вона характеризується деякою непослідовністю і, можна навіть сказати, розрізненістю. Протягом усього праці Боден то і справа повертається до колишніх сюжетів, нерідко знову і знову повторюючи раніше викладені думки. При читанні це дещо ускладнює розуміння. Однак, при більш глибокому вивченні, стає зрозуміло, що в подібному способі викладу існує певна логіка: Боден виводить зі сказаного раніше нові думки, супроводжуючи їх невеликим екскурсом в історію проблеми, знову і знову звертаючись до одного і того ж сюжету. Це дещо нагадує лекційний курс.

Безумовно, "Шість книг" присвячені загальній ідеї, задуму, а саме: визначенню держави або, як його називає сам Боден, Республіки. Існує одна, на наш погляд, дуже важлива тенденція в творі: про що б не говорив Боден - про державний устрій, інститутах, приналежності влади або фінансах - поняття суверенітету пронизує будь-яку з частин"Шести книг". Він мислить його тотальним, всеосяжним і робить вплив на всі сфери життя суспільства. Суверенітет виступає одночасно як ідеальна і реальна субстанція. Можна сказати, що в "Шести книгах про Республіку" представлена не апологія абсолютної влади, а, швидше, апологія суверенітету.

Не менш і важливу роль грає більш ранній трактат Ж. Бодена "Метод легкого пізнання історії".

Похожие статьи




"Шість книг про республіку" - Політичні погляди Жана Бодена

Предыдущая | Следующая