Давньосхідна суспільно-політична думка. - Суспільно-політичні уявлення Давнього світу

Єгиптяни вважали, що ключ до проблем функціону-вання державної влади, справедливості, правосуддя пере-буває в руках богині істини і порядку Маат. З часом з'яв-ляється розуміння природно-божественного походження справедливості, якій повинні відповідати дії суддів-жерців та звичаї, закони, адміністративні рішення, інші пра-вила поведінки. Творцем світу і всього живого на Землі, верховним царем і батьком інших богів вважали бога сонця, бога-фараона Ра. Він владарював над богами і людьми багато тисячоліть, а потім передав царювання своїм нащадкам, теж богам -- Осірісу, Ісіді, Сету, Гору та ін. Від них пішло понад 340 фараонів-людей. У такий спосіб пропагувалося божественне походження державної влади, виправдовувалася східна деспотія, підпорядкова-ність "нижчих вищим".

Суспільство уявлялось єгиптянам як піраміда, верхівка якої -- боги і фараони, підніжжя -- народ. Між ними -- жерці, знать, чиновники. Водночас єгипетські мислителі закликали не зловживати владою, приборкувати корисли-ві прагнення, поважати старших, не грабувати бідних, не ображати слабких тощо.

Шумерська ранньополітична думка, як і єгипетська, вбачала джерело влади у верховному божестві, яке разом з підлеглими богами визначає земні справи і людські долі. Це зафіксовано в написах на глиняних табличках про ре-форми Уруінімгіни (XXIV ст. до н. е.), піснях Т переказах про Гільгамеша (XXIII ст. до н. е.), Шумерських законах (XXI ст.), законах Біла-лами -- правителя Ешнунни (XX ст. до. н. е.), Царських списках (XX--XIX ст. до н. є.) тощо.

З уявленнями давніх вавилонян пов'язана одна з най-цінніших пам'яток східної політико-правової думки -- закони Хаммурапі (1792--1750 до н. е.). З 282 статей цього кодексу збереглося 247, в яких зафіксовано праг-нення до втілення вічної справедливості, до подолання зла і беззаконня. Право розглядалось не як сакральна (священна), а світська сутність.

У XIII--X ст. до н. е. у давній Палестині виникло Ізра-їльсько-іудейське царство. Зусиллями іудейських пророків Мойсея, Ісуса Навіна, Ісайї, Ієремії, Ізекіїля, Осії, Іоїля, Амоса, Авдія тоді було створено Старий Завіт -- більшу ча-стину Біблії -- одну з найцінніших книг в історії людства.

Старозавітні пророки започаткували ідею походжен-ня держави як волі Божої. А сформульовані в Біблії За-кони, тобто Десять Заповідей і вчення, передані Богом через пророка людям, суворо регламентували весь побут та поведінку віруючих.

Могутня імперія Мідія у VI ст. до н. є. стала вітчизною видатного мислителя, пророка і реформатора зороастриз-му, автора знаменитої "Авести" -- Заратуштри (по-грецьки -- Зороастр, жив між X і першою половиною VI ст. до н. е.). Світ, за її змістом, -- це результат боротьби доб-рого і злого начал (Ахура-Мазди і Ангра-Ман'ю). Мазда -- верховний і єдиний Бог, втілення правди, справедливості, чеснот, просвітництва, розуму тощо. Перша людина і цар, син неба, керуючись законами Мазди, будує суспільство без ворожнечі й насильства, де панують мир і щастя. Од-ним із перших у світовій думці Заратуштра висловив ідею рівності чоловіка і жінки. Але його суспільство поділене на чотири стани (жерці, вояки, землероби і ремісники), тобто це станове суспільство, де одружені користуються більшими правами, ніж неодружені, той, хто має дітей, має переваги над тими, хто їх не має, тощо.

Похожие статьи




Давньосхідна суспільно-політична думка. - Суспільно-політичні уявлення Давнього світу

Предыдущая | Следующая