Метроритм, його виразне значення і відображення в різноманітних рухах - Метроритм, його виразне значення і відображення в різноманітних рухах

Даний розділ в ритміці - центральний, найбільшою мірою відображає специфіку предмета і підкреслює його відмінність від хореографії, аеробіки та інших рухових дисциплін. Його дидактичні завдання принципово спрямовані на тренування почуття метроритма. Основоположник нового напрямку в музичній педагогіці Е. Ж. Далькроз, прагнучи до активних методів виховання почуття метроритма, починав свої пошуки з таких завдань, як прохлопування ритмічних малюнків, проходження їх кроками з одночасним диригуванням. Представники вітчизняної ритмічної школи, розвиваючи ідеї Далькроза, привнесли низку цікавих і різноманітних прийомів, розробили нові вправи і завдання, багато з яких представлені в даному посібнику.

Поняття Метр - грецького походження (означає "міра"). Метр - безперервне чергування опорних - сильних (заявлених) і не опорних - слабких (безакцентных звуків).

Слухаючи музичний твір, ми відчуваємо рівномірну пульсацію, зміну моментів напруження і розрядки. Це нагадує життєві процеси, що протікають в організмі людини (дихання, серцебиття). Відзначаються рівномірні повторювання наголосу, або акценти.

Основним осередком музичного метра служить Такт - мінімальний відрізок музичного твору, укладений між двома сильними долями.

Ритм - чергування звуків різної тривалості в їх послідовності, утворюють той чи інший малюнок.

Ритм - один з основних елементів виразності мелодії, поза ритму мелодія не може існувати. [5.]

"Ритм в музиці - чергування музичних подій, що відбувається в певній послідовності. Співвідношення тривалості звуків в їх русі, а також співвідношення сильних і слабких долей "[7, c. 12].

У музичній мові звуки організовуються в різні поєднання коротких і довгих звуків, які складають ритмічні малюнки мелодії. Іноді ритмічний малюнок твору буває таким оригінальним, різноманітним, настільки яскраво характеризує мелодію, що її можна дізнатися по окремим ритмічним фігурам без інтонування, і також по прохлопуванню ритмічного малюнка, проходження його кроками без музычного супроводу, за виконанням його на якихось ударних інструментах. Отже, в музиці всі звуки організовані ритмічно, будь-яке неточне виконання ритмічного малюнка приводить до спотворення самої мелодії навіть при дотриманні її звуковисотної лінії. [5].

Метр і ритм нерозривно взаємопов'язані. Єдність метру і ритму підкреслюється поняттям метроритм. Розвиток почуття метроритма протікає як процес "поглинання" всім тілом, м'язами певних часових послідовностей.

Метр тісно пов'язаний і з темпом твору. Якщо за основну одиницю руху приймається чверть, яка є найбільш характерною для даного музичного твору, то ми маємо справу з розмірами, зображеними у вигляді дробів, у знаменнику яких стоять чверті (такі розміри 2/4, 3/4, 4/4).

Розмір 2/4 характерний для польки - легкого, рухомого танцю.

Розмір 3/4 - для вальсу, плавного і витонченого, для менуету - елегантного і граціозного з м'якими, пластичними вигинами рук, а також для мазурки - завзятий, стрімкий, з гострими ритмічними фігурами.

Розмір 4/4 - для маршу, чіткого, жвавого, енергійного. Таким чином, у деяких творах, особливо танцювальних і маршеобразных, виразніше проявляється чергування сильних і слабких часток, в інших творах воно менш помітно, але завжди відчутно.

В розділі "Метроритм" намічаються особливо значні міжпредметні зв'язки з хоровим співом, грою на музичних інструментах, вивченням основ елементарної теорії музики. На уроках ритміки відбувається закріплення отриманих з цих предметів знань і навичок через рух. Завдяки системі музично-ритмічних вправ і ігор учні глибше осмислюють теорію, "пропускають через себе" окремі особливості музичної мови, пов'язані з тимчасовими співвідношеннями. Щоб виконати певні рухові завдання, необхідно уважно й вдумливо слухати музику, слідкувати за її розвитком.

Робота за розділом "Метроритм" починається з визначення розмірів музичних творів, що прозвучали на уроках ритміки. Спочатку це прості розміри 2/4, 3/4, мають тільки одну ударну, або сильну частку. Розмір 4/4 складний, він складається якби із з'єднання двох груп 2/4 (перша частка сильна, друга - слабка, третя - відносно сильна, четверта - слабка).

З розмірами, коли за одиницю руху приймається восьма, - 3/8 (простою) або 6/8 (складним, що складається із з'єднання двох груп за 3/8), викладачі можуть знайомити учнів за своїм розсудом, якщо дозволяє час і ступінь просунутості даної групи в музичному розвитку.

На уроках ритміки учні освоюють схеми диригентських жестів на 2/4, 3/4 та 4/4 - ми часто називаємо це тактируванням, оскільки за короткий відрізок часу навчити диригувати за всіма правилами, як цього навчають на диригентсько-хорових відділеннях, просто неможливо. Проте чітко і грамотно представляти схему диригентського жесту, коли виділяються сильні частки, правильно ставляться "точки", виробляється вміння правильно тримати лікті, кисть, виконувати замах з різною силою - всього цього можна домогтися при систематичній і серйозній роботі. Диригентський жест не повинен бути млявим, маловиразним, треба домагатися свободи, легкості, відповідності жесту характеру музики. В музичних прикладах підйомного, бадьорого характеру диригентський жест стає більш енергійним, чітким. З прискоренням темпу музичного твору амплітуда жестів зменшується. [5].

Перерахуємо деякі прийоми роботи з дітьми при ознайомленні їх з простими розмірами - 2/4 і 3/4. Ці прийоми можуть бути використані на педагогічній практиці і в подальшій роботі молодих викладачів.

Розмір 2/4

На сильну частку - плеск в долоні перед грудьми, а на сильну - удари палець об палець (пальці вказівні).

Наприклад, у російській народній мелодії "Ах ти, береза" перша пропозиція - плеск перед грудьми на сильну частку, на друге речення - плеск за спиною (всі слабкі частки - палець об палець).

Образне пояснення і показ диригентського жесту педагогом: сильна частка - земля (руки йдуть вниз), слабка частка - небо (руки піднімаються вгору).

Використання м'яча: на сильну частку кидок вгору або удар об підлогу, на слабку долю - лов.

Діти діляться на дві підгрупи або стоять у двох шеренгах, одні аплодують тільки на сильні частки музичного прикладу, а інші - тільки на слабкі. Можуть бути викликані і окремі пари дітей.

Педагог плескає сильні частки, а всі діти - тільки слабкі.

Притопы ногою, клацання пальцями або удари по музичним інструментам сильних часток (використовувати барабанчик, брязкальце, музичний молоточок, трикутник і інші предмети - дерев'яні ложки, палички, кубики тощо).

Розмір 3/4

Образне пояснення і показ диригентського жесту педагогом: земля (руки вниз), рівне поле (руки в сторони), небо (руки вгору).

Плеск в долоні на сильну частку (варіанти як описано в розмірі 2/4) і два удари палець об палець на дві слабкі частки.

Перекидання м'яча через коло: на сильну частку - кидок, на першу слабку частку - м'яч в повітрі, на другу слабку частку - лов.

Використання кроків: на сильну частку - довгий крок, на дві слабкі частки - два коротких маленьких кроки (бажано на носочках, як в вальсовій доріжці).

Плеск, притопы, використання ударних інструментів при визначенні сильної долі.

Робота підгрупами, парами, в розмірі 2/4.

Похожие статьи




Метроритм, його виразне значення і відображення в різноманітних рухах - Метроритм, його виразне значення і відображення в різноманітних рухах

Предыдущая | Следующая