Конспект уроку для 5-го класу з ігровими елементами - Гра на уроках літератури

Семестрова атестація за розділами, вивченими в І семестрі 5 класу

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів по вивчених розділах;

Визначити рівень знань кожного учня;

Розвивати уміння логічно мислити;

Виховувати інтерес до уроків української літератури.

Обладнання: дидактичний матеріал, наочність.

Хід уроку:

    1. Організація класу. 2. Повідомлення теми та мети уроку. 3. Основна частина.

Достатній рівень

Тести

    1. Кому належать слова "Гляди ж тільки, правди не забувай" А) панові з казки "Мудра дівчина"? Б) Названому батькові з однойменної казки? В) панотцю з казки "Про правду і кривду"? 2. Хто з гepoїв вивчених казок виявився найкмітливішим:
      А) син бідного брата ("Про правду і кривду")? Б) Maруся ("Мудра дівчина")? В) третій брат ("Названий батько")?
    3. Хто з героїв побачив такий пейзаж: "На обидва боки від дороги, скільки скинеш оком, розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами..." А) Чорноморденький з однойменної казки О. Іваненко; Б) Василько з оповідання "Ялинка" М. Коцюбинського; В) Лис Микита з казки "Фарбований Лис" І. Франка. 4. Розкажіть про історичне минуле, визначні історичні події та їхніх учасників - це.. А) казка; Б) Переказ; В) легенда. 5. Розв'яжіть кросворд "Література ХІХ століття" (на виявлення знань тексту вивчених творів та основних літературознавчих понять)
    1-ша половина кросворду. 1. Вставте пропущене слово а речення: "Казали, що кожному безглуздівцеві розуму насипано в голову..." (Лопатою.) 2. Художній засіб зображення подій С. Воробкевичем. (Іронія.} 3. Вставте пропущене слово а речення "Ягня, .." веселилось! І сонце гріло, не пекло!" (Здається) 4. Опис картин природи - це... (Пейзаж).; 5. Назвіть найбільше народне лихо, зображене Т. Шевченком у віршах. (Кріпацтво.) 6. Яке слово пропущене? "...На вольній, ..., бо й сам уже не панський, а на волі". (Бачиться.) 7. Вставте слово "А тій стьожку, тій... купили". (Стрічку.) 8. Яким мати ("Сон") бачить свого сина вві сні? (Уродливим.) 9. Назва річки, на березі якої ріс горіх ("Як безглуздівці напували горіх"). (Бруднівка). 10. Як називається співзвучне закінчення рядків у вірші? (Рима.) 2-га половина кросворду. 1. У який день відбуваються події оповідання М. Коцюбинського "Ялинка"? (Святвечір.) 2. Що сталося з ялинкою, коли батько замахнувся сокирою і вдарив по стовбуру? (Затремтіла.} 3. Що знайшов Яремко Головатий, повертаючися з міста? ("Чому Яремко Головатий став начальником Безглуздова".) (Золото). 4. Вставте потрібне слово в рядок вірша Т. Шеаченка "Мені тринадцятий минало": "Недалеко коло мене... вибирала". (Плоскінь.) 5. У фразу "Лиш де-не-де прокинеться пташка, непевним голосом... зі свого затишку" ("Ранок у лісі") допишіть пропущене слово. (Обізветься.) 6. Яку пору року описав М. Коцюбинський у пейзажній замальовці "Ранок у лісі"? (Літо.) 7. Один зі сполучників, яким порівняння приєднується до інших слів у реченні. (Неначебто.) 8. Як звали начальника міста Безглуздова? ("Чому Яремко Головатий став начальником Безглуздова".) (Яремко.) 6. Визначте в наведених прикладах художні засоби:
      А) "Під деревами на білому, як цукор, снігу сіткою лежала тінь" (порівняння) Б) "Чи мав Лесь сьогодні голову на в'язах, чи ні, - Лесиха собі; не пригадує. Знає тільки те, що в суботу ще безперечно була, бо сама мила її лугом. Я заглядав і в кучму, і в капелюх, що висять на кілку, але там і чуба з Лесевої голови не було" (іронія); В) Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас (епітет).

    7. Складіть план твору, який вам найбільше сподобався. 8. З'єднайте стрілочкою частини прислів'їв.

Мудрим ніхто не вродився - за велике безділля.

Маленька праця краща - ні вогонь не спалить.

Хто чисте сумління має - не жалкуватимеш потім.

Науки ні вода не затопить - спокійно спати лягає.

9. Розв'яжіть чайнворд "Загадки".

    1. Сидить дід за подушками і стріляє галушками 2. Літом у шубі, зимою а шапці. 3. Діжечка на діжечці, діжечка на діжечці, а зверху китичка. 4. Скільки було: баба, дві матері, дві дочки й онука? 10. Перевірте себе, чи добре знаєте ви авторів вивчених творів:
      А) які псевдоніми мали Лариса Косач-Квітка, Сидр Воробкевич? Б) хто з письменників мав фах:

Художника - ...

Композитора -...

Педагога -...

Філософа -...

    11. Дописати тести на тему ''Прислів'я". 1. Пошли дурня по раки, а він... наловить А) Жаб; Б) мух; В)гав. 2. Щира правда всюди... знайде А) куток; Б) Місце; В) кривду. 3. Зі злості болять:
      А) Кості; Б) очі; В) ноги.

Високий рівень

    1. Чим зумовлені зміни настрою хлопчика у вірші Т. Шевченка "Мені тринадцятий минало"? 2. Розкажіть про пригоди Василька в лісі. Дайте оцінку його поведінки ("Ялинка" М. Коцюбинського). 3. Опишіть (усно) почуття автора до своєї героїні дівчинки-сирітки ("На Великдень, на соломі" Т. Шевченка). 4. Яким прислів'ям можна схарактеризувати вчинки безглуздівців? (С. Воробкевич "Сміховинки".) Розтлумачте зміст прислів'я. 5. Розкрийте підтекст висловів із твору Сидора Воробкевича: "І коли людям оповів (Яремко) про свою мандрівку і про свою пригоду, то всі його величали, прозивали головачем, бо пізнали, що він ополоник між ложками"; "Не пригадую собі, чи була в Леся голова, ячні на горіх, чи не було..." 6. Продовжте визначення:

Віршована мова - це...

Порівняння-це...

Іронія-це...

Пейзаж-це...

    7. Складіть усний твір на основі вивчених розділів. Теми на вибір:
      А) "Де воля, там доля". Б) "Добре тому жить, чия доля не спить".
    8. Висловіть свою думку про любов матерів, змальовану в казці М. Стельмаха "Чому кріт з'являється на світ" і поезії Л. Українки "Колискова"? 9. У чому полягає відмінність між казкою, легендою і переказом? 10. Перевірте себе, чи добре ви знаєте прислів'я. Згадайте початок прислів'їв, у яких друга частина така:

....як на світі жить.

....той буде багатий.

.... усяк тому рад.

... гуляй сміло!

    11. Виконайте тести на знання прислів'їв: 1. Людей питай, в свій... май А) Розум: Б) думку; В) гаманець. 2. Не дай, Боже,...., а дай розум А) Грошей; Б) розум; В) удачі. 3.... закон не писаний А) розумним; Б) Дурням; В) ледарям. 4. Заключна частина:
      А) домашнє завдання; Б) підсумки уроку.
