Термін "Постмодернізм" - Постмодернізм в архітектурі

Термін "постмодернізм" виник у період Першої світової війни в роботі В. Паннвіца "Криза європейської культури" (1917). У 1947р. Тойнбі в книзі "Вивчення історії" використовує його у культурологічному розумінні. На його думку, постмодернізм символізує кінець західного панування у релігії і культурі. У працях Кокса 1970-х років, присвячених проблемам релігії в Латинській Америці, широко застосовується поняття "постмодерністська теологія". У 1960-1970-х роках на термін "постмодернізм" звернули увагу під час визначення стильових тенденцій в архітектурі, спрямованих проти безликої стандартизації й техніцизму. Поширення термін "постмодернізм" набув завдяки праці Ч. Дженкса "Мова постмодерністської архітектури" (1977). Невдовзі він з'явився і в літературі та малярстві.

Розвитку поняття "постмодернізм" сприяли міркування філософів Ж. Дерріди, Ж. Баттея, Ж. Ф.Ліотара, а також концепція семіотика і письменника У. Еко.

Сьогодні точиться чимало дискусій щодо того, що ж таке постмодернізм. Усі визначення, подані у сучасних словниках й довідниках, неточні. Однак, напевне, точності бути й не може, оскільки, по-перше, будь-яке літературознавче поняття є умовним і дати одне-єдине його визначення нереально, а по-друге, постмодернізм - явище, яке ще активно розвивається, і тому всі крапки над "і" тут ставити зарано. Втім, можна все ж таки визначити, що ж ми розуміємо під словом "постмодернізм" у загальному смислі.

Поняття "постмодернізм" у сучасному значенні охоплює передовсім тенденції або явища у мистецтві, які з'явилися в останній третині ХХ ст. і на початку ХХІ ст. Латинське post - префікс, що означає наступність, французьке modern - сучасний, найновіший. Тобто у самій назві терміна підкреслюється, що постмодернізм з'являється після модернізму. Однак точніше було б сказати, не після модернізму, а він просто не такий, як модернізм. Це вже щось інше.

Оскільки більшість літературознавчих понять є багатозначними, то не слід обмежувати хронологічні рамки постмодернізму лише кінцем ХХ - початком ХХІ ст., хоча стосовно сучасного мистецтва цей термін вже прижився й увійшов у широкий обіг. І все ж таки щодо хронології. Слушною є думка Д. В.Затонського, висловлена у його книзі "Модернізм і постмодернізм" (2000), про те, що постмодернізму притаманна певна циклічність, він виникає у різні періоди розвитку культури внаслідок своєї специфічної еклектичності, синтезу традиційного і новаторського, а також кризовості відчуття, що характерно для будь-якої зміни епохи. Отже, слово "постмодернізм" означає і загальні тенденції у сучасному мистецтві, і різноманітні школи й течії, що виникають на межі ХХ - ХХІ століть, і художній напрям (розвиток культури дає підстави стверджувати, що постмодернізму вже притаманні всі ознаки мистецького напрямку). Водночас поняття "постмодернізм" використовується і як характеристика світовідчуття кризової епохи, і як особливий спосіб організації художньої реальності, що може виявитися за різних періодів розвитку культури. І вже настає час, коли поняття "постмодернізм" означає і певну добу в історії світового мистецтва, як це сталося, наприклад, за термінами "Відображення", "бароко" чи "романтизм". І якщо вже розуміти під "постмодернізмом" добу, то тут, звісно, мається на увазі передовсім сучасний етап. Отже, ми живемо за доби постмодернізму.

Поняття "постмодернізм" багатозначне й умовне, однак це не заважає його глибокому вивченню й визначенню характерних ознак, які, звісно, не є остаточними, оскільки це явище надзвичайно динамічне й не застигле у своїх формах.

Похожие статьи




Термін "Постмодернізм" - Постмодернізм в архітектурі

Предыдущая | Следующая