ВВЕДЕННЯ, ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ - Гараж-стоянка для легкових автомобілів особистого користування

Цілі і задачі проекту

Ціллю даного проекту є надбання у студентів навичок комплексного вирішення архітектурно-планувальних задач при проектуванні небагато людного промислового підприємства з відносно нескладною технологією (гараж-стоянка) в структурі міста. Задачею даного проекту є розробка архітектурно-планувального рішення гаража-стоянки на обраній ділянці міського оточення з урахуванням сучасних нормативних вимог.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Активний розвиток науково-технічної бази та зростання благоустрою громадян в сучасному світі приводять до постійного збільшення чисельності особистого транспорту, виникненню нових способів пересування, розвитку транспортних комунікацій. Проблема постійного та тимчасового збереження особистих автомобілів стала однією з найважливіших в житті сучасного великого міста. Навіть у країнах з високим рівнем автомобілізації населення і використання особистих автомобілів автомобіль знаходиться в стані руху в середньому 375 годин на рік ( 4% ) з 8760 годин перебування у власника, а решта 8385 годин (96% ) автомобіль стоїть. При цьому кожному автомобілю необхідно два місця: одне, де він зберігається, коли власник їм не користується, а друге там, куди власник приїхав. Єдиним правильним рішенням цієї проблеми у великому місті, як показує світовий досвід, є будівництво багатоповерхових гаражів. Відомо, що при розміщенні автомобіля на землі на одне місце збереження припадає 25м2 (з проїздами), а в багатоповерхових гаражах (залежно від їхньої поверховості) - при двох поверхових -15 м2 , трьох поверхових - 10 м2 , чотирьох поверхових - 8 м2, восьми поверхових 4м2.

Гаражі-стоянки для легкових автомобілів, що належать громадянам, класифікуються по ряду загальних ознак:

    - по розміщенню щодо рівня землі - наземні, підземні, комбіновані; - по поверховості - одноповерхові; багатоповерхові; - за способом міжповерхового переміщення - рампові, механізовані, автоматизовані; - по організації зберігання - боксові, манежні, ячейкові (в автоматизованих гаражах) (рис.1.1).

У сучасному гаражному будівництві до боксових стоянок відносяться стоянки, в яких автомобілі зберігаються в окремих боксах з однорядною або дворядною розстановкою автомобілів, виїзд з яких здійснюється безпосередньо назовні або на внутрішній проїзд; до манежних стоянок - стоянки, в яких застосовують прямоточну багаторядну розстановку автомобілів з виїздом на загальний внутрішній проїзд.

способи зберігання автомобілів

Рис. 1.1 Способи зберігання автомобілів:

А) боксове, б) манежне, в) ячейков

Похожие статьи




ВВЕДЕННЯ, ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ - Гараж-стоянка для легкових автомобілів особистого користування

Предыдущая | Следующая