Вступ - Експрес-діагностика фінансового стану як інструмент раннього антикризового реагування (на матеріалах ВАТ "Полтаваавтотранс")

Важливою проблемою функціонування та розвитку економіки України на сьогоднішній день є створення і застосування таких організаційних методів і технологій, що забезпечили б не тільки вихід із кризи і стану банкрутства значної частини українських підприємств, але і їх фінансове оздоровлення і процвітання.

На практиці можна відзначити наявність різних понять і визначень банкрутства, якими оперують фахівці. Зрозуміло, сьогоднішні економічні проблеми мають специфічні форми прояву. Однак, як свідчить світова практика, банкрутство - об'єктивне явище будь-якого сучасного ринку, що використовує неспроможність як ринковий інструмент перерозподілу капіталу і відбиває процеси структурної перебудови економіки. Такий підхід викликав необхідність дослідження проблемних питань подолання неплатоспроможності та банкрутства підприємств, а саме антикризового фінансового управління.

Науковці під антикризовим управлінням розуміють або управління в умовах кризи, або управління, спрямоване на вихід підприємства з кризового стану, у якому воно вже знаходиться. Ці напрямки найшли відображення у багатьох публікаціях вітчизняних та зарубіжних вчених: Є. М. Андрущака, В. Г. Балашова, В. В. Григорьєва, В. И. Гусєва, Г. П. Іванова, Е. М.Короткова, О. О. Беляєва, Д. В. Валового, Н. І. Глазунової, А. Г. Грязьової, Р. Г. Афанасьєва, Т. С. Клебанової, О. М. Бондара, О. В. Мозенкова. Однак, подібне трактування сутності антикризового управління послабляє його запобігальну, випереджальну спрямованість. Таким чином, невирішеним є питання розгляду антикризового управління як процесу запобігання кризи. Реалізація набору антикризових процедур, а саме передкризова підготовка, дозволить знизити ймовірність виникнення кризових ситуацій і банкрутства, підвищити таким чином ефективність діяльності підприємства та економіки в цілому. Бракує системного підходу до ідентифікації загрози неплатоспроможності, розробки та впровадження ефективних заходів щодо запобігання банкрутству підприємств.

Актуальний характер розглянутих вище питань визначив вибір теми дослідження, його мету і задачі.

Метою курсової роботи є розробка та обгрунтування напрямків подолання фінансової кризи суб'єкта господарювання на підставі діагностики його фінансового стану та прогнозування ймовірності банкрутства.

Об'єктом дослідження є процеси здійснення антикризового управління на підприємствах різних форм власності та організаційно-правових форм господарювання в умовах перехідної економіки. Предметом дослідження є комплекс методів, інструментів та механізмів забезпечення постійно діючої системи антикризового управління підприємством.

Для досягнення поставленої мети в курсовій роботі виконанні наступні завдання:

Досліджено сутність фінансової кризи та механізм її розгортання на підприємстві;

З'ясовано характерні ознаки фінансової кризи та фактори, що її зумовлюють на мікрорівні;

Проведено експрес-діагностику фінансового стану та встановлено масштаби фінансової кризи підприємства;

Здійснено прогнозування ймовірності банкрутства господарюючого суб'єкта з використанням дискримінантних моделей;

Розроблено заходи щодо фінансової стабілізації та уникнення банкрутства підприємства.

Теоретичну та методологічну основу роботи склали наукові та практичні дослідження вітчизняних і зарубіжних економістів з теорії життєвих циклів організації, проблем банкрутства, антикризового управління, стратегічного планування та управління, реструктуризації підприємств, виробничого, інвестиційного і фінансового менеджменту, економічного аналізу та ін. Інформаційною базою дослідження стали діючі закони і нормативні акти України, стандарти, методичні та інструктивні матеріали вітчизняних міністерств та відомств, міжнародних організацій, дані Державного комітету статистики України, Національного банку України, Державної комісії з цінних паперів і фондової біржі, державних органів з питань банкрутства, публічна звітність акціонерного товариства, на матеріалах якого проведено дослідження.

В процесі роботи застосовувалися методи наукової абстракції, індукції та дедукції, аналізу та синтезу, логічного та історичного підходів до пізнання економічних явищ, об'єктів та процесів; діалектичний метод пізнання взаємопов'язаних процесів в системі антикризового управління підприємством в умовах перехідної економіки України. Обробка інформаційних матеріалів здійснювалася з використанням сучасних інформаційних технологій та програм.

Робота виконана на матеріалах ВАТ "Полтаваавтотранс" за 2006-2008 роки.

Похожие статьи




Вступ - Експрес-діагностика фінансового стану як інструмент раннього антикризового реагування (на матеріалах ВАТ "Полтаваавтотранс")

Предыдущая | Следующая