Нові підходи до планування і аналізу праці в будівництві - Економічний механізм управління ефективністю праці в будівництві

В умовах переходу до ринкових відносин актуального значення набуває подальший розвиток теорії і практики прогнозування, планування і аналізу показників з праці. Ці питання повинні вирішуватися у взаємозв'язку з формуванням виробничих програм в умовах проведення тендерних торгів, роздержавленням економіки і створення підприємств різних форм власності.

Нові підходи до прогнозування, планування і аналізу господарської діяльності підприємств зумовлені змінами організаційних структур, форм і методів управління будівництвом, до яких відносяться:

Децентралізація управління будівельним комплексом і демонополізація його господарської діяльності на основі різних форм власності;

Передача частки державних підприємств промисловості будівельних матеріалів та будівельної індустрії, будівельно-монтажних організацій в оренду з правом формування на їх основі акціонерної власності і викупу орендованих засобів виробництва, а також перетворення підприємств і організацій в акціонерні товариства;

Розукрупнення надто великих і створення дрібних підприємств і організацій;

Формування інфраструктури інвестиційного ринку, який охоплює мережу регіональних фондів, трудових бірж, постачальницьких компаній матеріально-технічних ресурсів, комерційних інвестиційних банків, тощо.

У зв'язку з цим вдосконалення прогнозування, планування і аналізу стає важливим на рівні будівельних фірм, підприємств, акціонерних товариств. При цьому прогнози необхідно розглядати як важливу передпланову стадію. Вони, з одного боку, дають можливість визначити темпи приросту економічних показників, а з другого - на основі варіантних розрахунків намітити найбільш раціональні шляхи досягнення необхідних значень цих показників. Однак, питання організації прогнозування в системі будівельного комплексу України має чималу складність через відсутність достатнього досвіду такої роботи в низових ланках галузі.

Ми вважаємо, що проведення прогнозу повинно передбачати: аналіз тенденцій розвитку будівельного виробництва, визначення складу і характеру факторів, які обумовлюють зміну продуктивності праці в перспективі; визначення структури і характеру дії цих факторів і взаємодії між ними; вибір способу прогнозування і найбільш реальних альтернатив зміни темпів зростання продуктивності праці. Прогнози повинні бути передусім науково обгрунтовані, своєчасні і надійні, насичені інформацією, необхідною для розробки планів на перспективу. Варіанти складання прогнозів можуть мати кілька рівнів прогнозних показників, що дозволяє враховувати ряд факторів, які виникають.

Ми вважаємо, що вихідним пунктом прогнозування продуктивності праці в будівництві є аналіз тенденцій процесу праці, які склалися. Так, показники виробітку і трудомісткості в значній мірі залежать від діяльності будівельної фірми у попередні роки, тобто від ефективності організації виробництва, праці та управління у передпрогнозний період.

Методологічні принципи відбору факторів, які забезпечують надійність прогнозування продуктивності праці, відносяться в значній мірі і до планування, і аналізу цього показника.

В процесі планування і аналізу продуктивності праці важливе значення має правильне визначення чисельності працівників для обчислення виробітку. Розрахунок продуктивності праці в будівельній організації здійснюється виходячи з чисельності будівельно-виробничого персоналу.

У будівельних підприємствах розрізняють такі групи персоналу:

Персонал, зайнятий на будівельно-монтажних роботах;

Персонал, зайнятий неосновною діяльністю;

Персонал підсобних виробництв;

В обслуговуючих та інших господарствах.

До будівельно-виробничого персоналу належать: працівники, які зайняті на будівельно-монтажних роботах та в підсобних виробництвах; персонал, зайнятий в обслуговуючих та інших господарствах, який безпосередньо бере участь у будівельному виробництві; працівники транспортних організацій; працівники управлінь виробничо-технологічної комплектації, контор, баз і складів матеріально-технічного постачання; працівники груп проектування організації робіт та проектних бюро; працівники будівельних лабораторій; працівники дирекції підприємства, що будується, ВКБ підприємства, а також окремі працівники, які здійснюють технічний нагляд за будівництвом.

До персоналу, зайнятого на будівельно-монтажних роботах, зокрема, належать працівники:

Зайняті на роботах по будівництву споруд та будівель, у тому числі на будівництві тимчасових будівель, споруд, пристроїв та улаштувань, що здійснюються за рахунок накладних витрат;

Зайняті на роботах по монтажу устаткування;

Зайняті на роботах по капітальному ремонту будівель та споруд;

Зайняті на роботах по виготовленню безпосередньо на будівельному майданчику нестандартизованого і котельно-допоміжного устаткування і пов'язаного з ним ремонту по відновленню, і на пусконалагоджувальних роботах.

Стандартизоване і котельно-допоміжне устаткування виготовляється в майстернях будівельної організації, то персонал, зайнятий виготовленням цього обладнання, враховується в складі працівників, зайнятих у підсобних виробництвах. Вдосконалення методів планування і економічного аналізу має важливе значення в системі заходів щодо підвищення ефективності праці будівельно-виробничого персоналу. Однак вивчення практики планування в підрядних організаціях Івано-Франківської області свідчить про те, що в процесі формування виробничих програм не видержуються науково обгрунтовані підходи. Зокрема, проектно-кошторисна документація в ході будівництва часто переглядається, що призводить до появи виробничого браку, непланованих обсягів робіт.

Важливою вимогою до планування є наукове обгрунтування плану техніко-економічними розрахунками. З цією метою рекомендується здійснювати передплановий аналіз рівня продуктивності праці за попередній рік, які не були реалізовані. При обгрунтуванні плану з праці повинні бути оцінені внутрішні резерви виробництва, які, як правило, пов'язані з організаційно-економічними факторами, спрямованими на підвищення ступеня інтенсивності використання трудових ресурсів. Таким чином, виявлення резервів можливого приросту продуктивності праці необхідно здійснювати на стадії підготовки проекту плану, використовуючи результати аналізу за попередній рік.

Похожие статьи




Нові підходи до планування і аналізу праці в будівництві - Економічний механізм управління ефективністю праці в будівництві

Предыдущая | Следующая