Визначення фертильності пилку йодним методом - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

У деяких культур пилкові зерна мають товсту екзіну, крізь яку важко побачити спермії при забарвленні ацетокарміном. Тоді застосовують йодний метод, в його основі лежить визначення крохмалю за допомогою йодної реакції. Фертильні і стерильні пилкові зерна відрізняються за вмістом крохмалю. Зазвичай фертильне пилкове зерно повністю заповнено крохмалем, а стерильне не має його зовсім або містить сліди.

Йодний розчин готують за рецептом Грама: 2 г йодиду калію розчиняють в 5 мл дистильованої води при нагріванні. Потім у розчин додають 1 г металевого йоду, доводять до 300 мл і зберігають у склянці з помаранчевого скла.

Зрілі пиляки розкривають двома голками на предметному склі, змочують йодним розчином і, видаливши зайві тканини, накривають покривним склом. Під мікроскопом можна легко відрізнити фертильні пилкові зерна за темно-фіолетовим (майже чорним) кольором. Стерильні пилкові зерна залишаються незабарвленими, так як не містять крохмалю або мають його сліди. Незабарвленими залишаються і оболонки пилкових зерен. Застосування цього методу є обмеженим, тому що пилкові зерна, які несуть спермії, не завжди є фертильними, навіть якщо вони містять крохмаль.

Після проведення забарвлення, препарат розглядають під мікроскопом, заповнюють таблицю:

Таблиця 6

Визначення фертильності пилку йодним методом

Вид рослини

***

Середній

Стан пилкових

Поле зору

Зерен

Відсоток

1

2

3

4

5

Фертильного

Заповнені крохмалем

Пилку

Незаповнені

Крохмалем

Фертильні

У кожному полі зору,

%

Похожие статьи




Визначення фертильності пилку йодним методом - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

Предыдущая | Следующая