Класифікація і структура штрихових кодів різних типів - Сканери штрих-кодів

Штрихові коди бувають двох типів: американський UPC і європейський EAN.

Спочатку була розроблена американська система Universal Product Code.(Рис 12).

Рис. 12

В оригінальному UPC 12 цифр, з яких 11 корисних, тобто дозволяють закодувати 1000000000000 товарів. Але американські розробники і виробники не захотіли ділитися своїм винаходом, тому в інших країнах використовується інший тип коду.

Європейський стандарт штрихових кодів EAN (рис 13) є над безліччю стандарту UPC. Стандартизацією та реєстрацією кодів EAN займалася європейська асоціація EAN, в продовження розвитку стандартів, розроблених організаціями UCC в США і ECCC в Канаді. У 2005 році всі ці організації об'єдналися один з одним і розробили єдиний стандарт.

Тепер саме він є універсальним для всіх країн.

Рис. 13

Різновиди коду EAN:

- EAN -13 (повний) - найпоширеніший. Кодується з 13 цифр, більше ніяких літер або символів. Розміри: 25,93 / 37,29 мм.

Структура EAN-13.

Рис.14

Кожній з країн асоціації централізовано видаються діапазони кодів. Вони частіше бувають двозначні (Франція - 30-37, Канада - 00-09), але можуть бути і тризначними (СНД - 460-469) за рахунок зменшення код виробника на один знак.

Таблиця кодів країн

У той же час ця сама перша цифра не обов'язково позначає країну-виробника. Це тільки код національного реєстратора, де зареєструвалася компанія.

Всупереч помилковій думці, не містить ніякої прихованої інформації про товар, це тільки посилання, по якому в електронному каталозі організації-власника коду можна відшукати дані про зазначеної продукції. Без доступу до цього каталогу за номером EAN / UCC нічого довідатися не можна.

- EAN -8 (рис 3) - різновид EAN -13. Це скорочений код (8 цифр), але має ті ж права, що і повний.

Використовується на товарах малого розміру. Видається тільки тоді, коли EAN -13 займає більше 25% друкованої поверхні етикетки.

Рис. 15

Коди EAN -8 і EAN -13 використовуються не тільки виробниками, але й продавцями для внутрішньо фірмової маркування. Особливістю такого кодування є те, що зчитування цих кодів здійснюється тільки при товароруху всередині організації. У цьому випадку коди EAN -8 починаються з нуля, а EAN -13 c двійки. Великі торгові фірми можуть самі виробляти внутрішньо-магазинні кодування.

Штриховий код в загальному вигляді являє собою чергування темних (штрихів) і світлих (пропусків) смуг різної ширини. За одиницю ширини приймається модуль - найвужчий штрих або пробіл (ширина 0,33 мм). Кожна цифра кодується 7 модулів, які згруповані у 2 штриха і 2 пропусків. Ширина штрихів і прогалин становить від 1 до 3 модулів. Інформацію несуть також ширина штрихів, прогалин та їх поєднання. Похибка при друку не повинна перевищувати - 0,101 мм.

- ITF -14 (рис. 4) використовується для маркування упаковок групових стандартної кількості однорідних товарів.

Характеризується великими розмірами (ширина 152,4 мм, висота 41,4 мм) і менш строгими технічними вимогами до поверхні.

Рис. 16

Його можна читати безпосередньо на стінках коробки - навіть так він відмінно зчитується. Призначений тільки для вантажів, що транспортуються, тому якщо товар продається разом з упаковкою, то застосовуються тільки коди EAN -13, так як ITF -14 не містить відомостей про товар.

- Code 128 (рис 5) - більш повний і детальний код. Відображає 128 символів, містить не тільки цифрові, а й знакові змінні. Це код високої щільності. Його відмітна властивість - можливість кодування ста пар чисел, що дозволяє збільшити щільність в 2 рази.

Рис. 17

Блоки знаків складаються з 3-х штрихів і 3-х проміжків. При маркуванні за допомогою цього коду можна поставити не тільки Глобальний номер торгової одиниці, але й додаткові відомості про товар: дату виготовлення, масу нетто і тд.

- Code -39 (рис 6) - містить 44 закодованих символу, включаючи числа і прописні букви. Кожен символ з 5 ліній і 4 внутрішніх проміжків. Призначається для роздрібної торгівлі. Його легко зашифрувати, але він менш компактний, ніж попередній.

Рис. 18

Похожие статьи




Класифікація і структура штрихових кодів різних типів - Сканери штрих-кодів

Предыдущая | Следующая