Населення, Соціально-економічний розвиток - Історія Тернополя

В історії Тернополя переплелися три культури - українська, польська і єврейська. Це відчувалося у плині міського життя, архітектурі і ментальності мешканців.

Національність жителів Тернополя за переписом 1989 року:

    - українців - 91,2%, - росіян - 7,1%, - поляків - 0,5%, - білорусів - 0,3%, - євреїв - 0,3%, - інших національностей - 0,5%.

За переписом 2001 року українці складали 94,1% населення Тернополя, що є найвищим показником серед обласних центрів України.

Рідна мова за переписом населення 2001 року:

    - українська - 94,8%, - російська - 3,37%, - білоруська - 0,07%, - польська - 0,04%, - вірменська - 0,02%, - молдовська - 0,02%, - болгарська - 0,01%, - німецька - 0,01%, - румунська - 0,01%, - угорська - 0,01%,
Соціально-економічний розвиток

Тернопільська область належить до Подільського економічного району. До найважливіших галузей народного господарства області належать промисловість та сільське господарство, перспективна для розвитку - туристична галузь. Значні природні й трудові ресурси, концентрація переробної промисловості (цукрової, спиртової, плодоовочеконсервної), географічне розташування на перехресті важливих транспортних шляхів із Східної в Центральну і Західну Європу виділяють область як регіон із сприятливими можливостями для підприємницької діяльності. Крім того, її розташування у західній частині правобережного лісостепу в зоні з родючими грунтами і достатнім зволоженням сприяє розвитку сільськогосподарського виробництва, а близькість до Львівсько-Волинського вугільного басейну та індустріального Прикарпаття - розвитку різних галузей промисловості.

В Тернополі наявні автомобільний (автобуси, таксі, маршрутні таксі), електричний (тролейбуси), залізничний (електрички, дизельні поїзди), повітряний (літаки, гелікоптери) та водний транспорти (теплоходи, яхта, вітрильник). Перший тернопільський тролейбус вийшов на лінію 25 грудня 1975 року. До 2003 року у місті діяло 15 тролейбусних маршрутів. Станом на грудень 2014 року в Тернополі діє 10 тролейбусних маршрутів (з них 2 - у "години-пік"). Тернопіль обслуговують у середньому 50 тролейбусів. Автобусне сполучення діяло у 1920-х роках, зупинка автобусів знаходилася біля парафіяльного костелу.

У Тернополі зареєстровано 102 акціонерних товариства. В межа мікрорайону "Дружба" є такі підприємства: продуктові супермаркети "Барвінок", "Сільпо", "Універсам", "Берегиня" та кілька дрібніших супермаркетів; Супермаркети побутової та цифрової техніки: "Білий лебідь"; ринки:

Західний вул. Об'їзна, Ласкаво просимо майдан Перемоги, 4; Торгові центри,: Марципан вул. Кривоноса, 2б, Розваги та відпочинок на воді:

Пляж "Riviera beach" (при РЦ "Riverpool") Південно-західний берег Тернопільського ставу, Басейн клубу любителів зимового плавання "Нептун" гідропарк "Топільче"; Концертні зали та будинки культури: Палац культури "Березіль" ім. Леся Курбаса, вул. Миру, 6,

У розвитку рекреаційної галузі Тернопільщини важливе значення має раціональне використання наявного рекреаційно-туристичного потенціалу. Завданням сьогодні є з'ясування сучасного стану використання рекреаційного потенціалу регіону для виявлення максимальних умов для розвитку рекреаційної галузі.

Мікрорайон "Дружба" один із найбільш забезпечених районів природно-туристичними ресурсами, відзначається високою концентрацією як природних, так і суспільно-історичних туристичних ресурсів, а також доброю транспортною доступністю до них. Це дозволяє розвивати на його території майже всі види туризму за умови розвитку туристичної інфраструктури.

В його межах:

    Ш парк "Топільче" розташований у південно-західній частині міста між житловими масивами "Дружба", "Оболоня" і "Центр". Гідропарк помережаний потічками зі штучними порогами, дамбами з водоспадами. Родзинкою гідросистеми парку є комплекс із водяними млинами. Вода до них подається з Тернопільського ставу природнім способом - гідропарк знаходиться нижче рівня водойми. Творці гідропарку врахували рельєф місцевості. Дерев'яні скульптури, вежі, хатки, фортеці, видові майданчики, плетені з гілля тини, виконані в єдиному стилі. Зона тихого відпочинку об'єднує Поляну казок, зоокуток. У 2013 році висаджена алея з катальп на честь створення дивізії "Галичина" Ш "Загребемлля" - регіональний ландшафтний парк в Тернополі. До "Загребелля" належать Тернопільський дендропарк на вулицях Львівській і Бережанській, лісові насадження НДВГ ТАНГ "Наука", розсадник ВАТ "Зелене господарство", лісопарки "Кутківці" та на березі Тернопільського ставу, лісове урочище "Пронятин", Тернопільський став з намитою частиною і гребним каналом (річка Серет), пляж та інші землі. Створено відповідно до рішення Тернопільської обласної ради від 18 березня 1994 року з метою збереження у природному стані окремих типових природних комплексів та об'єктів, забезпечення умов для відпочинку населення. Організований без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їхніх власників або користувачів. Дороги, рекреаційні та інші об'єкти, що входять у територію парку, необхідно утримувати у взірцевому стані. Завдання, науковий профіль, особливості природоохоронного режиму та характеру функціонування "Загребелля" визначені у положенні про нього, що розроблене відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Його затвердило Державне управління екології та природних ресурсів у Тернопільській області. Ш Тернопільське лісове господарство. Ш Рекреаційні ресурси Тернопільського ставка.

Славиться Тернопіль своїм інтелектуальним потенціалом. За чисельністю докторів і кандидатів наук на 10 тисяч населення, займає провідні позиції в державі, а кількістю студентів на таку ж чисельність населення поступається лише Києву і Харкову

Загальноосвітні школи мікрорайону "Дружба":

ЗОШ №9, вул. Макаренка, 1,

ЗОШ №16, вул. Володимира Винниченка, 2,

ЗОШ №12, вул. Юності, 3.

ЗОШ №07 вул. Юності, 11 НВК "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого"

Вищі навчальні заклади:

Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка (ТНПУ) вул. Максима Кривоноса, 2

Тернопільський національний економічний університет (ТНЕУ) Факультет економіки та управління, корпус №3, майдан Перемоги, 3

Інститут післядипломної педагогічної освіти Вул. Максима Кривоноса, 7А Тернопільський комерційний інститут

Похожие статьи




Населення, Соціально-економічний розвиток - Історія Тернополя

Предыдущая | Следующая