Театр Мольєра в Україні - Театр Мольєра

В Україні перші постановки Мольєра відбулися вже наприкінці XVIII ст., і донині його твори входять до репертуару багатьох театрів. Визначні діячі української культури були добре обізнані з творчістю Мольєра й високо оцінювали її. Згадки про великого французького комедіографа зустрічаємо у Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та інших письменників. Провідні українські драматурги кінця XIX-початку XX ст. часто зверталися до творчості Мольєра. На основі п'єси "Міщанин-шляхтич" створено сюжет "Мартина Борулі" Івана Карпенка-Карого. Бичок з комедії Михайла Кропивницького "Глитай, або ж Павук" дечим нагадує Мольєрового Тартюфа. Леся Українка створила образ Дон Жуана у "Камінному господарі" (у Мольєра - п'єса "Дон Жуан"). Головний герой комедії Миколи Куліша "Мина Мазайло", який соромиться свого "малоросійського" походження, вбачаючи у власному прізвищі причину життєвих негараздів, а тому намагається "ввійти" в російську культуру, разюче нагадує "ходіння з міщан у шляхтичі" Журдена з мольєрівської комедії "Міщанин-шляхтич".

Постійні експерименти з театральною формою і технікою гри, бажання бути сценічно переконливим, прагнення знайти свого глядача, невдачі виявити себе в жанрі трагедії, і незмінний успіх, що супроводжував його експерименти з комедійним жанром, - усе це сприяло тому, що Мольєр створив новий жанр, який пізніше дістав назву високої комедії.

Тематика, до якої звертався Мольєр у своїй драматургічній творчості, надзвичайно широка і різноманітна, охоплює практично всі прошарки тогочасного суспільства, і їх можна поділити на 3 групи: комедії, в яких висміюються спотворені моральні уявлення та вади вищих прошарків суспільства; комедії, в яких порушуються проблеми сім'ї, шлюбу, негативні наслідки родинного виховання; комедії, що зосереджуються на проблемах релігії, культури, освіти і тієї ролі, яку вони виконують у житті суспільства.

Важливе значення комедії Мольєра полягає і в тому, що в легку розважальну тематику комедійного жанру він уводить мотиви гострої сатири, об'єктом якої стають представники не лише нижчих, а й найвищих, аристократичних прошарків суспільства.

Мольєрівський театр заклав міцні підвалини традицій, на які в подальшому опиратимуться і які продовжуватимуть драматурги різних країн світу. Переклади п'єс Мольєра стали потужним стимулом до створення національної буржуазної комедії в Англії, Німеччині, Італії, Данії та в Іспанії.

В Україні перші постановки Мольєра відбулися вже наприкінці XVIII ст., і донині його твори входять до репертуару багатьох театрів. Згадки про великого французького комедіографа зустрічаємо у Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та інших письменників. Провідні українські драматурги кінця XIX-початку XX ст. часто зверталися до творчості Мольєра.

Похожие статьи




Театр Мольєра в Україні - Театр Мольєра

Предыдущая | Следующая