Вступ, Перші історичні відомості про мореплавтство. Розвиток мореплавства у давнину - Мореплавство у стародавні часи

Ще з сивої давнини відомо, що найшвидшому піднесенню держави сприяє море та морський флот. Зовнішня торгівля збагачує державу, а дослідження та відкриття нового - людину. Саме море вирішує ці два головні питання.

Розвиток морського флоту впливає на розвиток культури майже всіх країн світу, дає поштовх точним і гуманітарним наукам вцілому, забеспечує цілу сферу діяльності та багато різноманітних професій для людини. Мореплавство стає не просто новою наукою, а абсолютно новим світоглядом, який дає змогу навіть сучасній людині почувати себе дійсно вільною, незалежною від загальної системи.

Україна - це морська держава. До нашої ери такої держави не існувало, але по наших морях вже ходили найкращі кораблі того часу. Хіба це можливо? Так, спробую довести це твердження.

Перші історичні відомості про мореплавтство. Розвиток мореплавства у давнину

Розвиток мореплавства у давнину можна поділити на три періоди:

Перший період - від зародження мореплавства до появи вітрил. Люди кам'яного віку, які зрозуміли значення річок і морів в їх житті і почали добувати доступних для них молюсків та інших морських тварин, врешті-решт створили найпростіші засоби пересування - далеких предків сучасних річкових та морських кораблів. Одночасно люди вигадали и перші рушії - спочатку жордину, а потім весло. Великий крок вперед мореплавство зробило після створення у 5-4 тис. до н. е. вітрила - найдивовижнішого відкриття, яке більше 6 тис. років допомагало морякам і здійснило вирішальний вплив на розвиток мореплавства.

Другий період - від появи вітрила до перших узбережних рейсів в межах одного морського басейну. Вдосконалення суднобудування дозволило фінікійцям споруджувати кораблі, пристосованих до узбережних морських плавань. В бронзовому віці створюються перші морські грузові судна, що розширюють кордони мореплавства. Відважні фінікійці мандрують Середземним морем, китайські мореплавці заселюють найближчі острови. Подальший розвиток отримує мореплавство на території сучасної України.

Третій період - від узбережних каботажних рейсів до перших довгих морських походів і приходу науки на службу мореплавству. В першому тис. до н. е. здійснюються перші далекі морські плавання. У 6 ст. до н. е. фінікійці в трьохлітньому рейсі обігнули африканський континент, карфагенянин Гамількон обігнув Піренейський півострів, а грек Скілак із Кіріанди здійснив плавання по Індійському океану. Вагомий внесок зробили грецькі вчені та винахідники у 6 ст. до н. е. Так, Фалес із Мілета вказав морякам, як орієнтуватися по сузір'ю Мала Ведмедиця, Анаксимандр написав перші географічні карти, був створений перший залізний якір, застосування якого дозволило вести торгівлю в будь-якому місці узбережжя. Значно вдосконалилась техніка суднобудування.

Похожие статьи




Вступ, Перші історичні відомості про мореплавтство. Розвиток мореплавства у давнину - Мореплавство у стародавні часи

Предыдущая | Следующая