Давній Рим - Мореплавство у стародавні часи

Занепад грецького мореплавства пов'язаний з безперервними війнами. В 2 ст. до н. е. римляни завоювали Грецію і до 4 ст. н. е. продовжується період Риської давньої історії.

До початку нової ери римляни досягли значних успіхів в суднобудуванні та судноводінні, скориставшись досягненнями своїх іменитих попередників - єгиптян, мінойців, фінікійців, греків та карфагенян.

Після перемоги над Карфагеном римляни зацікавились країнами, з якими їх ворог вів торгівлю. Грецький історик Полібій за завданням римлян здійснив дослідницьку подорож вздовж північно-західного узбережжя Африки.

Спочатку морська торгівля Риму була однобічною: експорт був незначний, більше завозилось товарів. Однак, далі торгівля набула світового характеру. Рим налагодив зв'язки з Індією, Індокитаєм, Китаєм, Суматрою. В римський період був розвинутий флот і Північному Причорномор'ї. Однією з особливостей стародавнього флоту була раптовість його нападу на інші судна. Немало античних кораблів лежить на дні Чорного моря...

На Чорному морі римський флот розташувався в Тірі та Херсонесі. Римські війска знаходились там з перервами до середини 3 ст. н. е., коли потім були виведені у зв'язку з несприятливи справами на східних кордонах імперії.

В кінці римського періоду торгівля все більш почала страждати від піратства. Відомий римський полководець Помпей очолив боротьбу з піратами в Середземному морі. Він захопив близько 2 тис. кораблів, 20 тис. піратів потрапили в полон, ватажків яких стратили, а решту продали у рабство.

Військові кораблі Риму, так як і в Греції, мали назву в залежності від рядів весел: бірема, трирема, квадрирема, квінквірема тощо. Основна частина флоту складалась з квінквірем. У боротьбі з піратами для патрульної варти були створені легкі швидкохідні кораблі з одним рядом весел і однією щоглою - лібурни.

Торговельні судна римлян будувались із пінії (дерева з породи соснових), обшивка кріпилась на дерев'яних шипах, підводна частина корпусу вкривалась шерстиною, смолилась, а потім обкладались свинцевими листами на мідних цвяхах, або ж покривалось днище мідним листом. Іноді судна мали не одне стерно, а декілька, форштевень прикрашали по верхньому краю різною головою лебедя чи гуся. На палубах вже були примітивні вантажні стріли. Кількість щогл коливалась від 1 до 3. Прямокутні вітрила кріпились на двох реях Вітрила виготовляли з льонової тканини, з очерету або навіть зі шкіри.

Рим мав гігантський торговельний флот. В середньому торговельний корабель вміщував до 340 тонн вантажу. Кораблі, які були призначені для перевезення зерна, вміщували до 1200 тонн.

В цей час сильно розвиваються науки, які допомагають мореплавству. Розвиток астрономії та математики, винайдення водяного годинника - клепсидри, що дозволяли відраховувати рівні і точні проміжки часу, ідея Піфагора про кулястість Землі, - все це незмірно розширило межі заселення світу. З'явилась теорія єдності світу, декілька винаходів зробив Архімед, а філософ Кратет створив перший у світі Земний глобус. Була розроблена більш досконала сітка широти та довготи. Середземноморські купці підтримували стосунки з китайськими купцями на Сході, та іспанськими на Заході, з нубійцями на Півдні і бриттами на Півночі. Римляни доповнили і розширили родоське морське право. Великий внесок у науку мореплавства вніс Птоломей Клавдій (біля 90-160рр) - давньогрецький астроном, творець геоцентричной системи світу. Він розробив математичну теорію руху планет навколо нерухомої Землі, що дозволило згодом вирахувати її положення на небі. Система Птоломея викладена в його головній праці "Альматест"-енциклопедії астрономічних знань давніх часів. У праці "Географія" він дав зведення географічних відомостей античного світу.

Похожие статьи




Давній Рим - Мореплавство у стародавні часи

Предыдущая | Следующая