Теоретичні відомості - Виробничо-транспортна задача

Транспортна задача - один із спеціальних видів задачі лінійного програмування, для розв'язування якої використовують спеціальні методи. Класична транспортна задача - це задача про знаходження найбільш економного плану перевезення однорідного продукту з пунктів виробництва (чи складування) до пунктів споживання. Ми розглядаємо задачу досліджувану по критерію вартості. Оптимальним планом такої задачі називається такий план, при якому вартість перевезень буде мінімальною.

Задача, при якій загальний запас вантажу в усіх пунктах відправлення рівний сумі потреб в усіх пунктах споживання називається задачею з правильним балансом. У випадку незбалансованості задачі потрібно ввести додатковий пункт запасів (чи потреб) з запасами (чи потребами), що є різницею між загальною сумою запасів та потреб. Транспортну задачу можна розв'язати і симплексним методом, але через простоту системи обмежень і наявність великої кількості нульових значень змінних цей метод є невиправдано складний за обчисленнями.

Математична модель транспортної задачі має такий вигляд:

(1.1)

За обмежень

; (1.2)

; (1.3)

, (1.4)

Де хij -- кількість продукції, що перевозиться від і-го постачальника до j-го споживача; сij -- вартість перевезення одиниці продукції від і-го постачальника до j-го споживача; аi -- запаси продукції і-го постачальника; bj -- попит на продукцію j-го споживача.

Якщо в транспортній задачі загальна кількість продукції постачальників дорівнює загальному попиту всіх споживачів, тобто

, (1.5)

То таку транспорту задачу називають збалансованою, або закритою. Якщо ж така умова не виконується, то транспортну задачу називають незбалансованою, або відкритою.

Похожие статьи




Теоретичні відомості - Виробничо-транспортна задача

Предыдущая | Следующая