Водокористування у виробництві - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Вплив водного фактора в економіці України основується на використанні природних ресурсів. Як правило, йдеться про прісну воду, що споживається у процесі виробництва. Вода річок та озер, які використовуються для водного транспорту, хоча й є ресурсом, - звичайно не вважається складовою частиною водного фактора Розміщення продуктивних сил. Навчальний посібник./ За ред. Ковальського, Ковалевський, В. Ф. Семенова, О. Л. Михайлюка та ін. - К.: Либідь, 1996, с. 103.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

В Україні споживається величезна кількість прісної води, причому водоспоживання виявляє схильність до зростання. Основна маса води використовується у промисловому й сільськогосподарському виробництві, але пропорції споживання не однакові.

Під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.

Ліміти споживання питної води для промислових потреб з комунальних і відомчих господарсько-питних водопроводів встановлюються місцевими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища.

У разі стихійного лиха, аварій, інших екстремальних ситуацій, а також перевитрати водокористувачем встановленого ліміту споживання води місцеві Ради мають право зменшувати або забороняти споживання питної води для промислових потреб з комунальних водопроводів і тимчасово обмежувати споживання її з відомчих господарсько-питних водопроводів в інтересах першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення.

Гідроенергетичні підприємства зобов'язані дотримуватися встановлених правил експлуатації водосховищ, режимів накопичення та спрацювання запасів води, режимів коливань рівня у верхньому і нижньому б'єфах та пропускання води через гідровузли, забезпечувати у встановленому порядку безперебійний пропуск суден, а також пропуск риби до місць нересту відповідно до проектів рибопропускних споруд.

Багато води споживають хімічна і целюлозно-паперова промисловість, чорна і кольорова металургія. Розвиток енергетики також призводить до різкого збільшення потреби у воді. Значна кількість води витрачається для потреб галузі тваринництва, а також на побутові потреби населення. Велика частина води після її використання для господарсько-побутових потреб повертається в ріки у виді стічних вод.

На промислових підприємствах вода витрачається на всілякі потреби, але переважно її використовують для наступних цілей.

    1. Для охолодження діючих агрегатів, наприклад конденсаторів парових турбін теплових електростанцій, холодильників доменних і мартенівських печей і т. д. ця вода повинна бути звільнена від надлишку зважених речовин, що осаджуючись, засмічують охолоджувальні пристрої. 2. Для живлення казанів вода повинна бути в більшому чи меншому ступені звільнена від суспензії (у залежності від типу казанів), солей твердості і розчиненого кисню. Живильна вода для сучасних казанів високого тиску повинна бути цілком зм'якшена, знекремнена, знекиснена; вона повинна мати мінімальний щільний залишок, що відповідає економічно прийнятній продувці казанів. 3. Для очищення продукту, що випускається, наприклад для протравлення сталі, очищення текстилю, харчових продуктів і т. д., коли вода підлягає тій чи іншій попередній обробці в залежності від її технологічного призначення. 4. Для переміщення матеріалу. Таке використання води має місце, наприклад, у паперовій машині у виді водяної суспензії. Для подібних цілей вимоги до якості води в окремих випадках можуть бути знижені. 5. Як складова частина продукції, що випускається, наприклад, на консервних заводах, у виробництві пива і т. п., для цих підприємств вода піддається такому ж ретельному очищенню, як і в господарсько-питних водопроводах. 6. Для усунення промислових відходів, наприклад, для розведення і нейтралізації витрачених кислот і основ; при цьому якість води не має істотного значення.

Багато галузей виробництва висувають високі вимоги до якості води, що використовується. Вода, що застосовується для охолодження, не повинна містити суспензії більше нормованих кількостей. Вода, що застосовується для живлення парових казанів, не повинна перевищувати встановленої кількості солей твердості. При використанні твердої води на стінках парових казанів утвориться тверде шумовиння, що приводить до зниження теплопровідності стінок і перевитраті палива. Присутність у воді розчиненого кисню і вуглекислоти служить основною причиною корозії сталі. У парових казанах внаслідок високої температури води явища корозії підсилюються Гурвич С. М., Кострикин Ю. М. Оператор водоподготовки. - 2-е изд., перераб. и доп. - М.:Энергоиздат,1981. -27с..

Реакція живильної води для казанів повинна бути слабо-основною щоб уникнути потрапляння в казан кислої води, що викликає корозію елементів казана.

Воду, що застосовується для очищення продукту, що випускається, і воду, що використовують як засіб переміщення матеріалу, піддають різній обробці в залежності від технології виробництва. Наприклад, у шкіряному виробництві тверда вода викликає перевитрату дубильних речовин, у текстильному - знижує якість тканин і ускладнює їх фарбування.

Ряд виробництв вимагає низької кольоровості води, наприклад вибілювально-фарбувальні фабрики. Має також значення вміст у воді заліза, що неприпустимо при виробництві целюлози, і особливо віскози, тому що це викликає появу жовтих іржавих плям на продукції, що випускається.

Ще більш жорсткі вимоги пред'являються до води, що використовується в деяких хімічних виробництвах, наприклад при виготовленні люмінофорів і напівпровідників загальний вміст солей у воді не повинний перевищувати 0,2мг/л, у тому числі вміст заліза не більш 0,05мг/л.

Похожие статьи




Водокористування у виробництві - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Предыдущая | Следующая