ВОДНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Завдяки своїм унікальним фізичним та хімічним властивостям вода широко використовується в усіх галузях виробничої і невиробничої сфер. Найбільшу цінність мають чисті прісні води дефіцит яких в Україні все більш відчутніше. Водні ресурси країни складають поверхневі (річки, озера, водосховища, ставки) і підземні води (Див. Додаток 1).

Водні ресурси України складаються з місцевого стоку і транзиту. Загальний обсяг річкового стоку становить 210 км3, у тому числі 130 км3 формуються за межами України, В середньому водозабезпечення одного жителя країни водою місцевого стоку становить 1000 м3, що майже у 18 разів менше, ніж у Росії. Найвище водозабезпечення жителів у західних і північних областях. Ресурси підземних вод становлять 5,6км3.

Основним елементом збагачення водного балансу України є атмосферні опади, загальний обсяг яких, за різними оцінками, складає 366--377 км3. Через значні витрати на випар (більше 80 % водного балансу) на поверхневий місцевий стік, у середній по обводненню рік, припадає тільки близько 50 км3. Водні ресурси поповнюються за рахунок транзитного стоку Дунаю (удвічі більше, ніж стік усіх рік України), Дніпра, Сіверського Дінця і сумарно складають майже 210 км3. Частина поверхневого стоку (Тиса, Прут, Західний Буг і ін.) загальним обсягом 14 км3 виходить за межі України.

Основна маса річкового стоку припадає на Дніпро - 53,5 км3, Дністер - 8,7 км3, Сіверський Донець - 5 км3 і Південний Буг - 3,4 км3. Усього на території України понад 63 тис. річок. Найбільш багатоводним є Дунай, який вздовж 174 км плине територією країни Розміщення продуктивних сил/ За ред. Є. П. Качана - Вища школа, 1997, с.73. Стік його в середньому за рік становить 123 км3. Водночас екологічні проблеми Дунаю дуже гострі, а його воду для зрошування можна використовувати лише після очищення.

Майже 11 км3 води акумулюють 3 тис. озер, у тому числі 2,5 км3 прісної, 80 водосховищ і 20 тис. ставків мають запас води 24 км3. Найбільші озера і лимани розміщені на Поліссі, в басейні Дунаю, на узбережжі Чорного та Азовського морів, у Криму.

Штучні водойми створено на Дніпрі, Південному Бузі, Сіверському Дінці. Вони займають територію понад 7 тис. км2, а це означає, що власне стільки орних земель було вилучено в Україні з сільськогосподарського обороту.

Запаси підземних вод в Україні становлять майже 20 км3 і зосереджені в основному на півночі і заході. Глибина залягання їх коливається від 100 м на півночі до 600 м на півдні країни. Серед підземних вод особливо важливу роль відіграють мінеральні, які зосереджені в 84 родовищах, з них 35 експлуатуються.

В Карпатах, Закарпатській області і на півострові Крим, у Кримських горах на глибині понад 500 м є термальні води, які ще недостатньо вивчені.

Похожие статьи




ВОДНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Предыдущая | Следующая