Операційний аналіз, Операційний аналіз підприємства - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Операційний аналіз підприємства

Операційний аналіз є невід'ємною частиною фінансово - економічного аналізу і використовується для оперативного і стратегічного планування і керування діяльністю суб'єктів господарювання.

Він також називається внутрішнім (виробничим), що дозволяє відслідковувати залежність фінансових результатів бізнесу від витрат, обсягу виробництва і збуту.

Результати операційного аналізу, як правило, є комерційною таємницею.

Ключовими інструментами операційного аналізу є:

    1) операційний і фінансовий важелі; 2) валова маржа (маржинальний дохід, сума покриття); 3) поріг рентабельності (критична точка, точка беззбитковості); 4) зона безпеки (запас фінансової міцності).

Дія операційного важеля виявляється в тому, що зміна виторгу від реалізації породжує адекватну зміну прибутку. Цей ефект обумовлений різним ступенем впливу динаміки постійних і змінних витрат на формування фінансових результатів. Чим більший рівень постійних витрат, тим більша сила операційного важелю, а, отже, менше можливостей для фінансового маневру. Вказуючи на темп падіння прибутку з кожним % зниження виторгу сила операційного важеля свідчить про рівень підприємницького ризику даного підприємства.

Дія фінансового важеля полягає в тому, що використання підприємством позикових коштів впливає на ефективність використання власного капіталу і дивідендні можливості. Рівень ефекту фінансового важеля вказує на фінансовий ризик, пов'язаний з підприємством. Оскільки суми платежів за кредит відносяться до постійних витрат, нарощування фінансових витрат по позикових коштах супроводжується ростом обсягу постійних витрат, а отже, збільшенням сили впливу операційного важелю і зростанням підприємницького ризику.

Операційний аналіз передбачає розподіл витрат:

    1) постійні (умовно - постійні) витрати - витрати, розміри яких не залежать від зміни обсягів виробництва або залежать незначно; 2) змінні (умовно - змінні) витрати - витрати, що знаходяться в прямій залежності від зміни обсягів виробництва і змінюються пропорційно їхнього росту чи зниженню; 3) маржинальні витрати - сукупність перемінних витрат і перемінної частини постійних витрат підприємства.

Цей розподіл необхідний для дослідження проміжного фінансового результату діяльності підприємства. Такими показниками є валова маржа.

Однією з важливих задач менеджменту є максимізація валової маржі, тобто вона є джерелом покриття постійних витрат і формування прибутку.

Формули для розрахунків змінних та постійних витрат:

Змінні витрати = ряд.230 + 0,5 ряд.270

Постійні витрати = ряд.240 + 250 + 260 + 0,5 ряд.270

Питомі змінні витрати = сума змінних витрат /ряд. 280100%

Питомі постійні витрати = сума постійних витрат /ряд. 280100%

Разом змінних витрат = Форма № 2 ряд.040Питомі змінні витрати/ 100%

Разом постійних витрат = Форма № 2 ряд.040Питомі постійні витрати/ 100%

Операційний аналіз будемо розраховувати за формулами, які представлені в табл. 2.1

Таблиця 2.1 - Розрахунок порога рентабельності, запасу фінансової міцності та сили операційного важеля

Показник

Формула для розрахунку

Прибуток від реалізації

Надана у балансі (форма №2)

Змінні витрати

Надані у балансі (форма №2) ? Матеріальних затрат + ( 0,5Інші операційні витрати)

Валова маржа

Прибуток від реалізації - Змінні витрати

Коефіцієнт валової маржі

Валова маржа / Прибуток від реалізації

Постійні витрати

Надані у балансі (форма №2) ? Витрат на оплату праці + Витрат на соціальні заходи + Амортизація + 0,5Інші операційні витрати

Поріг рентабельності

Постійні витрати / Коефіцієнт валової маржі

Запас фін. міцності у грн.

Прибуток від реалізації - Поріг рентабельності

Запас фін. міцності у % - х

Запас фін. міцності у грн. /Прибуток від реалізації

Прибуток

Запас фін. міцності у грн. Коефіцієнт валової Маржі

Сила операційного важеля

Валова маржа / Прибуток

Розрахуємо змінні та постійні витрати підприємства:

Змінні витрати

Постійні витрати

Питомі змінні витрати

Питомі постійні витрати

Разом змінних витрат

Разом постійних витрат

Розрахунки табл. 2.2 для операційного аналізу будемо проводити використовуючи формули надані у табл. 2.1

Таблиця 2.2 - Розрахунки показників операційного аналізу

Показник

Звітній період

Після збільшення на 10%

Після зменшення на 10%

Прибуток від реалізації, грн.

6762,1

7438,31

6085,89

Змінні витрати, грн.

1714,3

1885,73

1542,87

Валова маржа, грн.

5046,8

5552,58

4543,02

Коефіцієнт валової маржі

0,74

0,74

0,74

Постійні витрати, грн.

2018,8

2018,8

2018,8

Поріг рентабельності, грн.

2728,1

2728,1

2728,1

Запас фінансової міцності:

- В грошовій одиниці

4034

4710,21

3357,79

Прибуток, грн.

2985,2

3485,55

2484,76

Сила операційного важеля

1,69

1,59

1,82

- В %

59%

63%

55%

Прибуток, грн.

2985,2

3485,55

2484,76

Сила операційного важеля

1,69

1,59

1,82

Після проведеного операційного аналізу, можна зробити висновок, що при збільшенні прибутку від реалізації сила впливу операційного важеля зменшується, при цьому запас фінансової міцності збільшується, що говорить про зниження підприємницького ризику. При зменшенні прибутку від реалізації збільшується сила впливу операційного важеля та зменшується запас фінансової міцності, що свідчить про зростання підприємницького ризику.

Отримані розрахунки дають можливість засвідчити той факт, що сила впливу операційного важеля на підприємстві за звітний період становить 1,69 при прибутковості від реалізації - 6762,1 грн. та запасі фінансової міцності - 4034 грн. Це говорить про те, що рівень підприємницького ризику на цьому підприємстві мінімальний. Керівництво підприємства намагається активно використовувати виробничі потужності на повну силу. Демонструючи цим сильний виробничий потенціал для конкурентів та відповідну фінансову базу для інвесторів.

При першому зміненому показникові - збільшення на 10%, прибуток від реалізації збільшився до 7438, 31 грн., сила впливу операційного важеля зменшилась до 1,59. Натомість запас фінансової міцності збільшився до 4710, 21 грн. Представлені зміни в розрахунках підтверджують той факт, що при збільшенні прибутку від реалізації сила впливу операційного важеля зменшується, а запас фінансової міцності збільшується. На підприємстві це позначається наступним чином - рівень підприємницького ризику незначний.

При повторному зміненому показникові - зменшення на 10%, прибуток від реалізації зменшився до 6085,89 грн., запас фінансової міцності зменшився також до 3357,79 грн., а сила впливу операційного важеля збільшилась - 1,82. Це засвідчує негативну тенденцію до зростання рівня підприємницького ризику на підприємстві.

Отже, розрахунки показників операційного аналізу дають можливість узагальнити інформацію та зрозуміти, що сила впливу операційного важеля змінюється в залежності від прибутку від реалізації. Успішне підприємство повинне забезпечувати себе фінансовими резервами, підтвердженням цього являється показник запасу фінансової міцності.

Похожие статьи




Операційний аналіз, Операційний аналіз підприємства - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Предыдущая | Следующая