Аналіз розподілу загального прибутку підприємства "Укртелеком" - Механізм формування і розподілу прибутку підприємства

Отриманий ПАТ "Укртелеком" прибуток використовується не тільки для нагальних потреб даного товариства, а і справляння обов'язку перед державою. В першу чергу, прибуток спрямовується на формування фінансових ресурсів держави, фінансування бюджетних видатків. Це досягається сплатою товариства частини прибутку в державний бюджет. Таке стягнення регламентується розділом ІІІ ПКУ.

На цьому етапі учасниками розподілу є держава й підприємство. У результаті розподілу кожний з учасників одержує свою частку прибутку. Пропорції розподілу прибутку між державою (бюджетом) і підприємством складаються під впливом кількох чинників. Істотне значення при цьому має податкова політика держави щодо суб'єктів господарювання.

За 2014 рік ПАТ "Укртелеком" сплатило до бюджету 125,084 тис. грн. податку на прибуток підприємств[7].

По-друге, за рахунок прибутку формуються фінансові ресурси підприємства і використовується ним для забезпечення господарської діяльності.

Відбувається розподіл і використання прибутку, що залишився в розпорядженні підприємств після здійснення платежів до бюджету. На цьому етапі створюються за рахунок прибутку цільові фонди для фінансування відповідних витрат. Згідно із Законом України "Податковий кодекс України" від 02 грудня 2010 р.

Так основними напрямками використання прибутку ПАТ "Укртелеком " є: виплата дивідендів у розмірі 0,25 грн. на одну просту акцію, з урахуванням того, що таких акцій 18726248000 шт. [8]

Дивіденди -- це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до часток їхньої участі у власному капіталі підприємства.

Відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" (зі змінами та доповненнями) основними джерелами сплати дивідендів за акціями є чистий прибуток товариства,

Дивіденди за акціями виплачуються один раз на рік за підсумками звітного року в порядку, передбаченому статутом акціонерного товариства, за рахунок прибутку, що залишається у його розпорядженні після сплати встановлених законодавством податків, інших платежів до бюджету.

Здебільшого дивіденди виплачуються у грошовій формі. Одна дивіденди можуть виплачуватися й у вигляді акцій. Такі дивіденди мають назву акції дивіденди. Вартість акцій-дивідендів становить певний відсоток від кількості акцій, що перебувають у власності акціонерів. Оскільки кількість додаткових акцій, отриманих кожним акціонером у вигляді акцій-дивідендів, пропорційна кількості акцій, що перебувають у їхній власності, то частка загального капіталу, який перебуває у власності кожного акціонера, не змінюється. [7]

Важливим є формування фонду оплати праці, надходження до якого у 2014 році становили 2 034 700 тис. грн. У 2014 роцi в порiвняннi з 2013 роком фонд оплати працi зменшився на 91,3 млн. грн. за рахунок оптимiзації чисельності та структурних змiн на пiдприємствi.

Невід'ємною важливою ланкою використання доходів є вкладення інвестицій у розвиток інфраструктури компанії.

Чистий прибуток, одержаний після сплати податків, залишається у повному розпорядженні підприємства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання.

За результатами роботи 2014 року компанія отримала чистий прибуток (з врахуванням збитку від припиненої діяльності) в розмірі - 286 198 тис. грн. та всього сукупного доходу у розмірі 316 212 тис. грн.

Покращення фінансового результату пояснюється реалізацією спецпроектів, крім того на покращення фінансового результату вплинуло скорочення витрат діяльності за рахунок проведеної роботи по їх оптимізації, оптимізації чисельності персоналу та деякими змінами в обліковій політиці компанії. Головні принципи розподілу чистого прибутку закріплені статутом підприємства. Фактично розподіл здійснюється відповідно до поточної та стратегічної політики, що визначається підприємством. [11]

Нерозподілений прибуток -- це частина чистого прибутку товариства, яка залишається у розпорядженні підприємства для виплати доходів власникам у вигляді дивідендів, формування резервного капіталу, поповнення статутного капіталу та на інші потреби [1].

Таким чином загальний прибуток ПАТ "Укртелеком" розподіляється за двома напрямками. Перший - сплата податків, тобто виконання своїх обов'язків перед державою, другий - цільове використання чистого прибутку (прибутку, що залишився від спати податку) відповідно до статуту.

Чистий прибуток ПАТ "Укртелеком" за 2013 рiк складає 138,9 млн. грн. разом з тим, станом на 31.12.2013 року накопиченi непокритi збитки товариства за попереднi роки складають 2 968,7 млн. грн. У зв'язку з цим, акціонери вирішили прибуток, отриманий за результатом дiяльностi ПАТ "Укртелеком" в 2013 роцi в повному обсязi направити на покриття накопичених збиткiв за попереднi роки [7].

Оскільки у 2014 році чистий прибуток складає 286,198 млн. грн., а накопиченi непокритi збитки товариства за попереднi роки складають 2 273,3 млн. грн. можна припустити що акціонери вирішать роз приділити чистий прибуток підприємства так як і в 2013 році.

Похожие статьи




Аналіз розподілу загального прибутку підприємства "Укртелеком" - Механізм формування і розподілу прибутку підприємства

Предыдущая | Следующая