П.&;nbsp;Гольбах, К. А. Гельвецій - Естетика середньовіччя та Нового часу

П. Гольбах (1723-1789) і К. А. Гельвецій (1715-1771) інтерпретували людини у психофізіологічному ключі ("людина є чисто фізична істота" - Гольбах). Долаючи своє природне себелюбство, людина (як розумний, здатний до самоврядування суб'єкт) може і повинен стати "розумним егоїстом", тобто правильно зрозуміти свої інтереси і керуватися "компасом громадської користі" для їх здійснення. Мораль, яка пропонує установку на суспільне благо, виявляється корисною індивіду, оскільки дозволяє реалізовувати свій інтерес. ("Доброчесність є не що інше, як користь людей, з'єднаних у суспільство" - Гольбах). Гарантією гармонії особистого і загального є "розумне суспільство", законодавство якого, сприяє здійсненню людської природності. Соціальна заданість такої позиції, пов'язана з утвердженням духу буржуазних відносин, досить очевидна. Що ж стосується теоретичних основ етичних пошуків матеріалістів, то тут вони здійснюють методологічну помилку, постійно відтворювану в Новий час: "Виводячи, як їм здається, певну моральну позицію з натурфілософії, вони насправді проектують свой моральний погляд на пристрій світобудови, на одвічну людську природу".

Етичні уявлення французьких матеріалістів, що містили в собі чимало плідних ідей, обмежені рамками натуралістичного підходу до моралі. Етичне свідомість натуралістичного типу не виходить з логічного кола: мораль будується на ціннісних передумовах, які самі потребують доказів. Цю "натуралістичну помилку" вперше переконливо описує І. Кант (хоча сам термін - більш пізнього походження), що пропонує інше бачення моралі.

Потрібно зауважити, що різноманітність етичного пошуку Нового часу, звичайно ж не вичерпується згаданих тут мислителів. Варто було б відзначити, наприклад, представників сенсуалістичної орієнтації (1; Мандевіль, Дж. Локк, Д. Юм та ін), які показали, зокрема, значимість емоційних підстав моралі чимало цікавого можна знайти і в творах Ларошфуко, Паскаля. Можливо, у когось згодом з'явиться бажання долучитися до їхніх ідей, а поки потрібно перейти до характеристики третього етапу в розвитку етичної думки Нового часу.

Похожие статьи




П.&;nbsp;Гольбах, К. А. Гельвецій - Естетика середньовіччя та Нового часу

Предыдущая | Следующая