ВИСНОВКИ - Сутність та призначення фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створився як правонаступник Фонду сприяння зайнятості населення з метою управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із Законом і статутом Фонду. Згідно із Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" джерелами коштів Фонду є: страхові внески страхувальників (роботодавців, застрахованих осіб); асигнування державного бюджету; суми фінансових санкцій, що визначені Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення"; благодійні внески підприємств, установ, організацій та фізичних осіб; інші надходження відповідно до законодавства України.

Відповідно до чинного законодавства кошти Фонду використовуються на: допомогу по безробіттю; матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; матеріальну допомогу по безробіттю; допомогу на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні; професійну підготовку або перепідготовку; підвищення кваліфікації та профорієнтацію; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні; інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням; виплату забезпечення та надання соціальних послуг; відшкодування Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних із достроковим виходом на пенсію осіб; фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів; створення резерву коштів фонду тощо.

Проведене дослідження дозволило виявити основні напрямки подальшого розвитку організаційно-правового та фінансово-економічного механізмів діяльності Фонду та внести відповідні пропозиції. Їх загальний зміст полягає в наступному:

    1. Обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сучасних умовах є основною організаційно-правовою формою здійснення застрахованими громадянами права на захист від безробіття, на одержання відповідної державної допомоги та підтримки. 2. Законодавство України про обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття переживає етап свого становлення. Першочергового значення при цьому набувають норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", який вперше визначив правові, фінансові та організаційні засади соціального страхування на випадок безробіття. 3. Уперше на законодавчому рівні визначено поняття часткового безробіття, умови та порядок виплати допомоги початковому безробіттю. 4. Важливою проблемою на сучасному етапі виступає створення ефективного механізму реалізації норм вказаного Закону, особливо в частині фінансування відповідних виплат. 5. Враховуючи складну економічну ситуацію в державі, доцільно внести до чинного законодавства дозвіл про надання працівникові на період вимушеної відпустки можливості працевлаштування за сумісництвом на повний робочий час. 6. Необхідно прискорити перехід до міжнародних форм обліку і статистики в галузі праці й зайнятості, що забезпечить проведення більш широкого аналізу неповної зайнятості працюючих і розробку конкретних заходів на коротко - та середньострокові терміни. 7. З метою підвищення соціальної захищеності осіб, які перебувають у вимушеній неповній зайнятості, належить закріпити на законодавчому рівні певні зобов'язання роботодавця про відшкодування втрат працівника в разі вимушеного переходу до неповної зайнятості або самостійне визначення роботодавцем заходів соціального захисту в колективному договорі.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Сутність та призначення фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття

Предыдущая | Следующая