Частота збитку при страхуванні будівельно-монтажних робіт - Страхування будівельних ризиків

Ризик - це можливі відхилення реальних результатів тієї або іншої операції або проекту в негативну сторону в порівнянні із планованими спочатку.

Страхові ризики і кількість збитків:

Стихійні лиха - 33 %

Пожежа - 31%

Ненавмисне порушення норм і правил провадження робіт 24%

Інжиніринг - 5%

Інші причини - 7%

Більшість ризиків поліса CAR/EAR є типовими причинами виникнення збитку на будівельних майданчиках. Це будь-які ушкодження матеріалів, обладнання і готових частин об'єкта в результаті наступних явищ і подій:

Стихійні лиха;

Удар блискавки, пожежа, у тому числі внаслідок проведення зварювальних робіт, застосування відкритого вогню, короткого замикання і перенапруги в електромережі;

Помилки робітників при проведенні робіт;

Злочинні дії третіх осіб, у тому числі крадіжки зі зломом, терористичні акти, навмисні підпали;

Раптові і непередбачені події, не виключені умовами договору страхування;

Будівельно-монтажна техніка, обладнання майданчиків, тимчасові будинки і спорудження, робочий інструмент (по списках);

Заподіяння збитку майну і здоров'ю третіх осіб;

Витрати, зв'язані після пусковими гарантійними зобов'язаннями.

Вибір виду страхування і ризиків, що включають у страхове покриття, визначається у великому ступені специфікою будівельного об'єкта. Найчастіше страхуються ризики аварій при проведенні будівельних робіт (вибух, пожежа, самозаймання при проведенні вибухових, бурильних, зварювальних і інших робіт), стихійних лих, затоплення водою котлованів і шпар, опадання грунту, ушкодження конструкцій, ризик протиправних дій третіх осіб - ці ризики, як правило, входять у базове страхове покриття [1, c. 27].

Будівництво мостів, тунелів, підведення фундаментів вимагає при страхуванні СМР особливого акценту на ризиках збитку від води. А при будівництві унікальних гідротехнічних споруджень, високовольтних ліній електропередачі, трубопроводів або транспортних об'єктів, де відомі технології модифікуються навіть у процесі будівництва, оцінка і управління ризиками вимагають висококваліфікованого андерайтингу із залученням фахівців відповідної кваліфікації - співробітників науково-дослідних і проектних інститутів.

При будівництві промислових об'єктів треба страхувати ризики, пов'язані з випробуванням або пробною експлуатацією виробничого обладнання, коли висока ймовірність його виходу з ладу і можливі серйозні ушкодження. Наприклад, при будівництві доріг, трубопроводів обмежується максимальна довжина відкритих ділянок цих споруджень; при страхуванні монтажу обладнання на вже існуючому виробництві передбачається страховий захист навколишніх будинків і обладнання. Якщо для зберігання будматеріалів і обладнання проектом передбачене використання складів, що перебувають далеко від будівельних майданчиків, поліс буде поширюватися і на них, і на перевезення матеріалів і обладнання до майданчиків.

Щільна забудова диктує особливу актуальність страхування громадянської відповідальності будівельників перед третіми особами: при проведенні будівельно-монтажних робіт часто страждають перехожі, припарковано поблизу будівництва автомобілі, підземні газопроводи, електричні кабелі, телефонні лінії. При забиванні паль серйозний збиток може бути заподіяний сусіднім будинкам: на них з'являються тріщини, вилітають шибки.

Не покриваються звичайно збитки, пов'язані з навмисними діями страхувальника або грубою необережністю. При страхуванні матеріального збитку страховик за договором страхування також не несе відповідальності за витрати з ремонту, заміні або виправленню дефектних матеріалів, використаних у будівництві і монтажі, за витрати по усуненню помилок у проведенні робіт, а також за ушкодження будівельної техніки і транспортних засобів у результаті їхніх внутрішніх поломок [1, c. 28].

Серед випадків, у яких збиток не підлягає відшкодуванню, виділяються події, що мають загальний характер, при яких для страхової компанії стає неможливим виконання її зобов'язань (політичні ризики, вплив ядерної енергії і т. д.). У рамках цих договорів не відшкодовуються збитки підрядника у формі понесених їм витрат на штрафи та інші неустойки (у рамках підрядного контракту). Також не відшкодовуються не отримані підрядником доходи (упущена вигода), що з'явилися наслідком страхового випадку. Особливо варто звернути увагу на те, що договір страхування не покриває збитки, що виникли внаслідок помилок, допущених при проектуванні будівельного об'єкта.

Похожие статьи




Частота збитку при страхуванні будівельно-монтажних робіт - Страхування будівельних ризиків

Предыдущая | Следующая