Біржовий продаж - Біржовий продаж

Фондові біржі -- найстаріші інститути ринкової економіки, що доповнюють систему банківського кредиту. Наприклад. Амстердамська фондова біржа була заснована в 1608 році. Лондонська --¦ у 1 773 році.

За юридичним статусом фондова біржа -- приватна корпорація зі своїм статутом, виборним правлінням (радою), комітетами, члеиа-іми-пайовиками, яка має дуже жорсткі правила внутрішнього регулювання. Щоб стати членом фондової біржі, необхідно внести грошовий внесок, а також одержати декілька рекомендацій старих членів біржі.

За формою організації біржі бувають: акціонерними товариствами або публічно-правовими інститутами. У останньому випадку приміщення для біржових операцій належать державі, а члени біржі призначаються урядовими органами.

    * Правом торгівлі на біржі користуються лише її члени. Усі, хто не є членами біржі, можуть здійснювати купівлю-продаж цінних паперів лише користуючись послугами членів біржі або під їхнім наглядом. * Кількість членів біржі суворо обмежено, її може бути збільшено лише за рішенням біржовиків, у випадку, якщо це акціонерне товариство, або урядовими органами, * Члени біржі при упорядкуванні угод по цінних паперах діють як приватні підприємства.

Від інших корпорацій фондова біржа відрізняється тим. що не несе відповідальності за збитки своїх пайовиків. Водночас, біржа надає їм різні за своїм характером послуги -- торговельні, інформаційні й інші, беручи за них певну платню. Ця платня є тим фінансовим джерелом, що забезпечує можливість функціонування фондових бірж.

До основних функцій фондової біржі відносяться:

    * Мобілізація і концентрація тимчасово вільних грошових накопичень і заощаджень шляхом продаж}' цінних паперів біржовими посередниками на первинному і вторинному ринках. * Кредитування і фінансування держави й приватного сектора шляхом придбання їх цінних паперів на первинному ринку; кредитування і фінансування біржових спекулянтів і фінансово-кредитних закладів на вторинному ринку * Концентрація операцій з цінними паперами, встановлення цін на них. які відбивають рівень попиту і пропозиції. * Забезпечення публічності цінних паперів.

Ринок цінних паперів розділяється на первинний і аторинииіі ринки.

Первинний ринок цінних паперів припускає реалізацію тільки що випущених цінних паперів -- акцій, облігацій безпосередньо самими емітентами.

Вторинний ринок цінних паперів -- цс ринок, на якому продаються і купуються випущені раніше цінні папери. На ньому здійснюється зміна власників цінних паперів. За організацією вторинний ринок поділяється на централізований і децентралізований.

Централізований ринок цінних паперів -- цс фондова біржа, на якій постійно обертаються цінні папери, однак, не всі, а тільки ті, що ' допущені до обігу біржовими комітетами.

Децентралізований ринок цінних паперів -- це ринок, на якому обертаються як допущені, так і не допущені до обігу на фондових біржах цінні папери. Даний ринок цінних паперів складається з брокерсько-ділерських фірм, що здійснюють між собою зв'язок за допомогою телефонно-телеграфії, та комп'ютерно-інформаційної мереж, пошти та інших засобів зв'язку. До даних організації! належать і комерційні банки, оскільки багато хто з них займається аналогічними операціями з цінними паперами.

Фондова біржа функціонує на основі існуючого попиту і пропозиції на цінні папери, що врівноважують їх ціну (курс) Попит па цінні папери створюється населенням (кредиторами), а пропозиція -- компаніями і фірмами, що виступають у ролі позичальників.

Перетворення заощаджень населення в інвестиції здійснюється за допомогою брокерських і ділерських служб, у якості яких можуть виступати не тільки окремі особи, але і фірми.

Біржа здійснює наступні функції:

І. Касові операції купівля-продаж наявних фондових цінностей.

И. Термінові угоди без реального товару:

    * фіочерсні; * опцюнні; * торгівля брокерськими місцями.

Курс акцій та інших цінних паперів формується під впливом соціально-скономічних, політичних, військових, кліматичних і багатьох інших чинників.

На фондових біржах котируються цінні папери лише відомих, крупних, таких, що мають високу ділову репутацію, фірм і корпорацій. Висловивши бажання бути прийнятої в члени біржі, фірма зобов'язана оприлюднити найдокладніший проспект про свої прибутки, витрати, мінімальний капітал, кількість акцій та акціонерів і т. д. Все це проходить перевірку групою спеціальних експертів-аудиторів.

Біржові обіги, тобто форми й умови складання угод, регулюються законодавчими і нормативними актами.

Ринкова економіка фондова біржа

Похожие статьи




Біржовий продаж - Біржовий продаж

Предыдущая | Следующая