Гістологічні та гістохімічні зміни в інших органах - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

У печінці всі судини розширені, переповнені кров'ю, між клітинами якої знаходяться скупчення бактерій. Навколо судин і між часточками - незначне розростання сполучної тканини. У синусоїдних капілярах виявляється велика кількість еритроцитів, а також вогнищеві скупчення лімфоцитів, моноцитів і макрофагів. Всередині багатьох часточок виявляється набряк. Більшість гепатоцитів перебуває у стані зернистої дистрофії. В частини тварин спостерігаються значні вогнища некрозу гепатоцитів. При проведенні гістохімічних досліджень встановлено, що цитоплазма гепатоцитів в реакціях на білки зафарбовується нерівномірно. Інтенсивно фарбуються ядра і цитоплазма лімфоцитів, моноцитів і макрофагів, а також ядра епітеліоцитів жовчних проток. При постановці реакцій на нуклеїнові кислоти переважна більшість гепатоцитів фарбуються менш інтенсивно. Більш інтенсивно фарбуються ядра і цитоплазма лімфоцитів, моноцитів, макрофагів. Глікоген у цитоплазмі гепатоцитів відсутній, а самі ці клітини ШЙК-реакцією і альціановим синім фарбуються менш інтенсивно.

Бактерії виявляються в судинах серед клітин крові, в цитоплазмі моноцитів і макрофагів, на поверхні та в цитоплазмі гепатоцитів, що знаходяться на різних стадіях руйнування, а також у міжклітинному середовищі в місцях руйнування гепатоцитів.

При гістологічному дослідженні нирок встановлено, що кровоносні судини строми і капіляри ниркових тілець розширені, переповнені кров'ю. Епітелій усіх відділів канальців перебуває у стані зернистої або гідропічної дистрофії. Місцями спостерігається десквамація епітелію звивистих і прямих канальців. В стромі реєструються окремі, нечітко окреслені вогнища інфільтрації лімфоцитами, моноцитами та невеликою кількістю нейтрофілів. При зафарбовуванні на білки, нуклеїнові кислоти альціановим синім та при постановці ШЙК-реакції всі клітинні і тканинні елементи нирок фарбуються помірно, з однаковою інтенсивністю. Більш інтенсивно зафарбовуються лімфоцити, моноцити і нейтрофіли, що інфільтрують строму органа. У частині судин строми, капілярів ниркових тілець, у цитоплазмі клітин епітелію канальців та в інтерстиції нирок іноді виявляються бактерії.

У наднирковій залозі клітини клубочкової зони перебувають у стані зернистої дистрофії. Частина з них руйнується, внаслідок чого впорядкована будова цієї зони відсутня. У пучковій зоні виражений набряк, а також дискомплексація клітин, які знаходяться у стані зернистої дистрофії. У сітчастій зоні та мозковій речовині гістологічні зміни такі ж, як і в пучковій зоні. Бактерії не виявляються. При постановці гістохімічних реакцій на білки клітини всіх зон зафарбовуються менш інтенсивно. В реакціях на нуклеїнові кислоти слабо фарбуються клітини пучкової зони, трохи інтенсивніше - клубочкової зони, ще інтенсивніше - сітчастої зони. У мозковій речовині клітини фарбуються з тією ж інтенсивністю, що і в пучковій зоні. При постановці ШЙК-реакції і зафарбовуванні альціановим синім при рН 1,0 та 2,5 клітини всіх ділянок надниркової залози фарбуються менш інтенсивно.

Строма підшлункової залози інфільтрована еритроцитами. Епітелій залозистої частини в стані зернистої дистрофії. В багатьох синусах епітеліоцити повністю або частково руйнуються. Всі епітеліальні клітини відшаровані від базальної мембрани. Бактерії не виявляються. При проведенні гістохімічних досліджень всі клітини залози слабо фарбуються при постановці реакцій на білки, нуклеїнові кислоти і ШЙК-реакції, альціановим синім майже не зафарбовуються.

У легенях виявляються ознаки венозного застою і набряку. Бактерії та їх скупчення відсутні. При постановці реакцій на білки, клітинні та тканинні елементи міжальвеолярних перегородок і бронхів зафарбовуються помірно. Більш інтенсивно зафарбовуються епітелій бронхів (переважно апікальна зона клітин) та, особливо, посмугована облямівка епітеліоцитів і келихоподібні клітини. В реакціях на нуклеїнові кислоти цитоплазма клітин міжальвеолярних перегородок зафарбовуються менш інтенсивно, а ядра - досить інтенсивно. Інтенсивніше фарбуються цитоплазма і ядра фіброцитів сполучної тканини, цитоплазма і ядра епітелію бронхів.

У міокарді всі кровоносні судини розширені, переповнені кров'ю. Строма набрякла. Кардіоміоцити знаходяться в стані зернистої дистрофії. Спостерігається фрагментація і дезорганізація пучків кардіоміоцитів, розшарування їх на окремі фібрили. Місцями виявляються мікровогнища Ценкерівського некрозу. Частина клітин ендокарду зруйнована. В реакціях на білки, нуклеїнові кислоти та ШЙК-реакції в ділянках дистрофічних змін м'язова тканина зафарбована менш інтенсивно. Більш інтенсивно фарбуються клітинні і тканинні елементи сполучної тканини, особливо навколо судин. Альціановим синім при різних рН кардіоміоцити майже не фарбуються. Бактерії виявляються серед клітин крові в судинах і в порожнинах серця. В частини тварин збудник локалізується в цитоплазмі кардіоміоцитів, розташованих біля кровоносних судин, а також на поверхні ендокарду, в цитоплазмі клітин ендокарду та між ними.

При проведенні гістологічних і гістохімічних досліджень головного мозку встановлено, що всі кровоносні судини розширені, переповнені кров'ю. Спостерігаються набряк мозкової речовини та вогнища некрозу, які особливо виразно диференціюються при постановці реакцій на білки. Реєструється базофілія, гідропічна дистрофія та руйнування нервових клітин. Бактерії в тканині мозку та його судинах не виявлені.

Похожие статьи




Гістологічні та гістохімічні зміни в інших органах - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

Предыдущая | Следующая