Гістологічні та гістохімічні зміни в кишечнику. Гістологічні зміни - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

Гістологічні зміни в різних відділах кишечнику були різними. Найбільш виражені зміни локалізувалися в порожній кишці. При геморагічному ентериті її серозна оболонка місцями була набрякла, потовщена, інфільтрована незначною кількістю еритроцитів. Між серозною і м'язовою оболонками спостерігався виразний набряк. М'язова оболонка також набрякла, інфільтрована еритроцитами, а також незначною кількістю моноцитів і лімфоцитів. Реєструється дезорієнтація, дискомплексація і фрагментація пучків міоцитів, зерниста дистрофія, а місцями руйнування і лізис гладких м'язових клітин. Місцями м'язова оболонка зібрана у зигзагоподібні складки. Підслизова основа виразно набрякла. У кровоносних судинах локалізуються бактерії. М'язова пластинка слизової оболонки місцями фрагментована.

Ентероцити в багатьох криптах знаходяться в стані зернистої дистрофії або руйнуються. Келихоподібні клітини в більшості крипт не диференціюються. Слизова оболонка інфільтрована великою кількістю еритроцитів, моноцитів, окремими сегментоядерними нейтрофілами і макрофагами. Ворсинки в багатьох ділянках відсутні. В ділянці крипт і ворсинок локалізуються численні крововиливи. Окремі ворсинки, що залишились, не вкриті епітелієм, часто викривлені. При катаральному ентериті інфільтрація стінки кишечнику еритроцитами відсутня.

У ділянках, розтягнутих газами, вся стінка кишечнику дуже тонка. При цьому місцями слизова оболонка руйнується повністю, а підслизова основа - майже повністю.

У частини тварин в деяких ділянках порожньої кишки спостерігається некротичний ентерит, при якому некроз поширюється аж до нижньої третини крипт. У деяких ділянках порожньої кишки спостерігається тотальний некроз кишкової стінки, що охоплює всі її шари.

У поодиноких і скупчених лімфоїдних вузликах клітини розташовані розріджено. При геморагічному ентериті тут виявляються еритроцити.

У дванадцятипалій кишці гістологічні зміни аналогічні таким у порожній кишці, але крововиливи в слизову і інші оболонки кишкової стінки відсутні навіть при геморагічному ентериті. В клітинах дуоденальних залоз спостерігаються ознаки гідропічної і зернистої дистрофії. Ділянки некрозу кишкової стінки зустрічаються лише в окремих тварин.

Бактерії виявляються в слизовій оболонці між клітинами, в цитоплазмі епітеліальних клітин на різних стадіях руйнування та в цитоплазмі моноцитів і макрофагів.

У сліпій і ободовій кишках спостерігаються некротичні зміни тільки верхньої частини слизової оболонки. В інших шарах оболонок кишкової стінки зміни аналогічні таким в тонкому відділі кишечнику, але інтенсивність їх прояву менша. В прямій кишці гістологічні зміни не виявлені.

Похожие статьи




Гістологічні та гістохімічні зміни в кишечнику. Гістологічні зміни - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

Предыдущая | Следующая