Патолого-анатомічні зміни. Макроскопічні зміни - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

Патолого-анатомічні зміни у поросят-сисунів і поросят віком 2-4 місяці за своїм характером були однаковими. Трупи виснажені, в ділянці підборіддя у частини тварин спостерігались крапчасті або дрібноплямисті крововиливи. В ділянці анального отвору і задньої поверхні стегон шкіра і шерсть забруднені фекаліями червоно-коричневого, сіро-коричневого або жовто-зеленуватого кольору. Анальний отвір у частини тварин відкритий. У багатьох поросят реєструвалось помітне здуття живота.

Основні макроскопічні зміни локалізувалися в шлунково-кишковому тракті. У 69,3 % випадків спостерігали геморагічний гастрит. У 8,8 % випадків він реєструвався в ділянці великої кривини шлунка. У 30,7% випадків спостерігали катаральний гастрит. У 14,4%, у шлунку знаходили жовч. У 23,7% досліджених тварин шлунок, не залежно від характеру запального процесу, був розтягнутий газами.

У тонкому відділі кишечнику найбільше вражалась порожня кишка, в меншій мірі - дванадцятипала і клубова. Макроскопічно тонкий відділ кишечнику був геморагічно запалений. В просвіті знаходили червоного кольору рідину з домішками слизу і газу. Місцями кишечник був розтягнутий газами. В окремих тварин геморагічний ентерит у тонкому відділі кишечнику реєструвався сегментарно. В інших сегментах виявляли катаральний ентерит.

Сліпа і ободова кишки в більшості поросят мали такий же вигляд, як і тонкий відділ кишечнику, але ступінь вираженості макроскопічних змін в частині випадків була помітно меншою. У прямій кишці макроскопічно виражені зміни не реєструвалися в жодному з випадків.

Порожньокишкові лімфатичні вузли в усіх поросят знаходилися в стані серозного або геморагічного запалення. Аналогічні зміни спостерігалися і в інших лімфатичних вузлах. У печінці всіх поросят спостерігали помірний венозний застій. Підшлункова залоза в 73,9% випадків мала блідо-рожевий колір. Спостерігались крововиливи та серозний набряк. Селезінка у більшості досліджених поросят макроскопічно помітних змін не мала. В деяких випадках вона була незначно збільшена, мала дещо тістувату консистенцію. Нирки дещо набряклі, збільшені в об'ємі, сірувато-глинистого кольору, на розрізі межа між кірковою і мозковою речовинами згладжена або відсутня. Під капсулою нирок у частини поросят спостерігались крапкові крововиливи. Такі ж крововиливи іноді реєструвалися і на слизовій оболонці сечового міхура. У легенях - ознаки венозного застою і набряку. Серце в усіх досліджених тварин було округлої форми за рахунок розширення правого шлуночка, або всієї правої половини, в'ялої консистенції, сірувато-глинистого кольору. Серцевий м'яз на розрізі мав строкатий колір.

Кровоносні судини мозку розширені, кровонаповненні. У деяких свиней спостерігався слабо виражений набряк головного мозку.

Такі зміни в цілому співпадають з описаними іншими авторами (Черняк В. З., 1957; Струков А. И., Серов В. В., 1985; Jubb K. V., Peter C., Kennedy G., 1985), проте фібринозний перитоніт, який був описаний дослідниками (Анисим И. А., Вантеев В. В. Вель Л. П. и др., 1980; Ургуев К. Р., 1987; Тилга В. В., 1987), нами в жодному випадку зареєстрований не був, а зміни в різних відділах кишечнику, лімфовузлах, тимусі та легенях в літературі описані досить поверхнево.

Похожие статьи




Патолого-анатомічні зміни. Макроскопічні зміни - Патоморфологічні зміни у свиней при кишковому клостридіозі

Предыдущая | Следующая