Вплив релігії та церкви на політичний розвиток сучасної України - Релігія та церква в політичних процесах України

Нагадаємо також, що безпосередній вплив релігії на політичний процес в Україні обмежується діючим законодавством, яке забороняє релігійним організаціям брати участь у діяльності та фінансуванні політичних партій, проводити політичну передвиборчу агітацію, "спонсорувати" передвиборчі кампанії [2, 31]. Але попри це і релігія, і церква як її інституйований вияв, структурна складова, залишаються активними дійовими особами на сцені української політики. Реалізувати функцію представництва і захисту духовних, соціальних інтересів великої кількості людей, яких церква об'єднує, вона може лише через співпрацю з існуючими державно-громадськими структурами, невід'ємними від політики. Це робить конечним опосередковану інтеграцію церкви у політичний процес, зумовлює необхідність критики нею тих чи інших моментів політико-соціального буття.

Пошуки церквою свого місця у суспільно-політичних процесах є доволі складними. В умовах творення громадянського суспільства, при адекватній позиції політико-державних чинників, вона може і повинна перевести свою участь у суспільно-політичному процесі із площини орієнтації на окремі політичні сили та проекти у площину творення та реалізації потужної соціальної програми, яка сприятиме забезпеченню громадянського миру, моральному оздоровленню суспільства, його стабільному соціальному та політичному розвитку.

Аналізуючи вплив релігії та церкви на політичні процеси в Україні, слід брати до уваги чинник конфесійної гетерогенності українського суспільства. Переважною частиною політичного істеблішменту, деякими церковними ієрархами релігійна множинність у державі трактується не як об'єктивна даність, а як послаблюючий суспільство деструктивний фактор політичного характеру. Політико-церковний рух за єдину помісну православну церкву, з одного боку, є свідченням вагомості проблеми у політичному житті суспільства. Але з іншого боку, його можна назвати спланованою політичною акцією, яка покликана мінімізувати, або ж повністю ліквідувати міжконфесійне протистояння, забезпечити конфесійно-ідеологічну однорідність українського суспільства, перепідпорядкувати залежність церкви від "чужоземних патріархатів та центрів" до української "незалежної" церковно-ієрархічної структури [9, 48].

Похожие статьи




Вплив релігії та церкви на політичний розвиток сучасної України - Релігія та церква в політичних процесах України

Предыдущая | Следующая