ОСНОВНІ ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ РЕЛІГІЇ, Теологічні теорії, Традиціоналістська теорія - Особливості релігії

Люди здавна замислювалися над сутністю, походженням, розвитком релігії. На рубежі II і III тисячоліть окреслилося декілька підходів щодо тлумачення поняття "релігія": богословський, філософський, соціологічний, біологічний, психологічний та ін.

Більшість віруючих і духовенства, не обізнаних з богословськими тонкощами, стверджує, що релігію Бог подарував людству, нона с вічною і незмінною, саме їхня релігія істинна і не потребує знань щодо її походження. Але, попри це, існує загальновизнана історія релігій, яка фіксує початок кожної з них. Відомості про давні релігії дійшли до нас з глибин століть. Про релігійні уявлення людей у давнину свідчать численні історико-культурні пам'ятки.

Теологічні теорії

Низка теорій грунтується на твердженнях про надприродні причини та обставини походження релігії - теологічні теорії (традиціоналістська, теїстична, православно-академічна).

Традиціоналістська теорія

Вона грунтується на тому, що відкрив людям безпосередньо Бог. У християнстві це викладено в біблійній оповіді про спілкування перших людей Адама і Єви в раю з Богом, а також про надприродні контакти з Богом Мой-сея, інших біблійних персонажів. Базуючись на беззастережній вірі, вона не спирається ні на які аргументи, не апелює до розуму.

Такий підхід властивий давній філософії. Так, давньогрецький мислитель Платон (428-348 до н. е.) вважав, що існують реальний світ речей і світ ідей, які відображають ці речі. Світ ідей сповнений ідеєю Єдиного. Воно є особливою субстанцією всього світу, його витоком і основою, не має ні початку, ні кінця, жодних ознак, не потребує простору і руху, бо для руху потрібні зміни, а Єдине - незмінне. Релігія є наслідком споглядання людською душею ідеї Єдиного, яке втілює у собі Бога. Отже, людська душа, сповнена ідей Бога, згадує про нього в матеріальному світі, що і є основою релігії. Цю теорію походження релігії пізніше розробляли мислителі, яких церковна історія назвала святими отцями церкви. У православ'ї це Афанасій Олександрійський (прибл. 295-373), Іван Злотовуст (прибл. 350-407), Іван Дамаскін (прибл. 675-753), у католицизмі - Августин Блаженний (354-430) та ін. До них належать і видатні богослови Корігена (185-245), Тертулліана (прибл. 160 - після 220), Фома Аквінський (1225-1274). Ця теорія доступна для сприйняття, не потребує доведення, оскільки грунтується на вірі. Тому вона набула значного поширення у християнському богослов'ї. Стосується вона тільки християнства. Щодо інших релігій християнство допускає будь-які пояснення їхнього походження.

Похожие статьи




ОСНОВНІ ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ РЕЛІГІЇ, Теологічні теорії, Традиціоналістська теорія - Особливості релігії

Предыдущая | Следующая