Клінічні форми шизофренії, Труднощі діагностики, поширення, діагноз - Шизофренія. Депресивні психози

Традиційно, виділяли наступні форми шизофренії:

    * Проста шизофренія характеризується відсутністю продуктивної симптоматики і наявністю в клінічній картині лише власне-шизофренічних симптомів. * Гебефренічна шизофренія (може включати гебефрено-параноидние і гебефрено-кататонические стану). * Кататонічна шизофренія (виражені чи порушення відсутність рухів; може включати кататоно-параноидние стану). * Параноидная шизофренія (є марення і галюцинації, але немає порушення мови, безладного поводження, емоційного збідніння; включає депресивно-параноідний і циркулярний варіанти).

Зараз виділяють також наступні форми шизофренії:

    * Гебефренічна шизофренія * Кататонічна шизофренія * Параноідна шизофренія * Залишкова шизофренія (інтенсивність позитивних симптомів низка) * Змішана, недиференційована шизофренія (шизофренія не відноситься ні до однієї з перерахованих форм)
Труднощі діагностики, поширення, діагноз

Оскільки об'єктивних методів діагностики ні, лікарі часто розходяться в діагнозі. Так, відповідно до американського дослідження 1995 року, два психіатри тільки в 65% випадках ставлять однаковий діагноз у випадку діагностики шизофренії ([4]).У СССР, на думку Володимира Леви, справа обстояло ще набагато гірше: діагноз "шизофренія" ставили майже всім психічно хворим.

Поширеність

Питання поширеності захворювання дуже складний через різні принципи діагностики в різних країнах і різних регіонах усередині однієї країни, відсутності єдиної закінченої теорії шизофренії. У середньому поширеність складає близько 1% у популяции ([5]) чи 0.55% ([6]).Зустрічаються дані про більш часту захворюваність серед міського населення ([7]).

Етіологія і патогенез

Етіологія захворювання неясна. Однак відомо, що важливу роль грає спадкоємна схильність. Якщо один з монозиготних близнюків хворий шизофренією, то в іншого шанси занедужати набагато вище, ніж у випадку дизиготних близнюків і тим більше, ніж серед населення в цілому, але набагато нижче 100%. Зараз виявлене велике число генів, що приблизно впливають на виникнення і розвиток шизофренії, серед них гени рецепторів дофамина і серотонина, катехол-прометилтрансферази, метилендигидрофолатредуктази, транскрипційних факторів центральної нервової системи й інші.

Важливу роль грає і середовище, особливо внутрішньоутробний розвиток. Так, у матерів, що зачали дітей під час голода 1944 года в Нідерландах, народилося багато дитят-шизофреніків [8]. У финских матерів, що втратили своїх чоловіків на другій світовій війні, дитяти-шизофреніків було більше, ніж у тих, хто довідався про втрату чоловіка після кінця вагітності. Стреси теж можуть провокувати шизофренію, причому шизофренія починається через 2-3 тижні після перенесеного стресу.

У минулому була популярна екзистенціальна теорія Р. Лейнга. Причиною розвитку захворювання автор вважає сформовану в деяких індивідуумів на перших роках життя шизоїдну акцентуацію особистості, яка характеризується розщепленням внутрішнього Я. У випадку прогресування протягом життя процесу розщеплення збільшується імовірність переходу шизоїдної особистості в шизофренічну, тобто розвиток шизофренії. В даний час теорія вважається антинауковою.

У патогенезі захворювання важливу роль грає порушення дофамінового і серотонінового механізму зв'язку між нейронами. Крім того, при шизофренії порушується зв'язок як між півкулями, так і між різними частинами півкулі. Принаймні в дитят-шизофреніків гине велика кількість нейронів у різних відділах мозку.

Похожие статьи




Клінічні форми шизофренії, Труднощі діагностики, поширення, діагноз - Шизофренія. Депресивні психози

Предыдущая | Следующая