Політична ідеологія - Політична свідомість: поняття, структура, типи і функції. Політична ідеологія

Політична ідеологія -- складне і суперечливе духовне утворення. Вона покликана розкрити специфіку двох видів розвитку -- політичного та ідеологічного -- і водночас показати їх взаємодію, вплив політики на ідеологію та ідеології на політичний процес.

Політична ідеологія має трирівневу структуру свого функціонування:

    1) Теоретико-концептуальний, який включає розробку та обгрунтування цілей, принципів, цінностей, ідеалів. На цьому рівні формується образ дійсності, тобто узагальнене уявлення групи про свої інтереси та цілі; 2) Програмно-політичний, на якому загальні соціально-філософські принципи перетворюються в конкретні програми, лозунги, гасла, документи, вимоги політичної еліти. На цьому рівні відбувається поєднання загальних політичних поглядів з повсякденними потребами, які громадяни та їх об'єднання висувають до влади. Означені принципи, лозунги, програми, документи складають ідейно-політичну основу для прийняття рішень, орієнтації та стимулювання поведінки громадян. 3) Актуалізований (чи поведінковий), який свідчить про міру засвоєння громадянами цілей, вартостей, ідеалів, принципів політичної ідеології, наскільки вони втілені в діях громадян.

Структурними складниками політичної ідеології є:

    Ш політичні ідеї; Ш політичні теорії, концепції, доктрини; Ш політичні ідеали, цінності, мрії, утопії; Ш оцінка політичних процесів; Ш гіпотези, гасла, програми.

Політична ідея -- вихідний момент теоретичного пізнання і перетворення політичної реальності. Час від часу між попередніми ідеями, способами пояснення дійсності і новими фактами виникає суперечність.

Політична доктрина -- це розвинена система ідей, поглядів, концепцій, що виражають суть і зміст організації політичної влади в державі, функціонування влади, провідні тенденції її розвитку. Кожна держава опрацьовує власну політичну, військову доктрини, в яких розкривається стратегія і тактика політичної діяльності на історичний період. Політичний ідеал спрямовує ідеологію на пошук досконалих форм суспільного життя, оцінює сучасні форми життєустрою з позицій майбутнього. Політичні цінності сприяють формуванню стандартів оцінки кожної політичної дії, вчинку, їх наслідків. Тобто наскільки дана дія, вчинок демократичний, відповідає цінності миру, свободи, суверенітету, плюралізму, відкритості, чесності тощо. політичний ідеологія егалітарний ліберальний

Політична утопія -- це сукупність ідей та уявлень, які є продуктом абстрактного мислення, не грунтуються на знанні реальних політичних процесів і пропонують принципово нездійсненний за даних умов проект (заклики до побудови комунізму за два--три десятки років). Політична програма -- це насамперед план, за яким готові діяти та чи та партія, блок, соціальна група, клас, нація, світове співтовариство.[3]

Похожие статьи




Політична ідеологія - Політична свідомість: поняття, структура, типи і функції. Політична ідеологія

Предыдущая | Следующая